Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sam Bankman-Fried’ın avukatı, ABD’nin onu “karikatür kötü adam” olarak resmettiğini söyledi.

Sam Bankman-Fried’ın avukatı, ABD’nin onu “karikatür kötü adam” olarak resmettiğini söyledi.

Sam Bankman-Fried’ın ücretsiz güncellemelerini alın

Eski kripto para imparatorunun avukatları Çarşamba günü Manhattan jürisine merakla beklenen bir ceza davasının başlangıcında savunmalarını sunduklarında, Sam Bankman-Fried’ın davaları büyük ölçüde geçmişe dayalı olan savcılar tarafından “karikatür kötü adam” olarak tasvir edildiğini söyledi.

Çarşamba günü erken saatlerde yapılan tartışmaların başında ABD savcıları, Bankman Fried’i “büyük çapta dolandırıcılık” yapmakla ve FTX kripto para borsalarında yatırımcılara, kredi verenlere ve müşterilere yalan söylemekle suçladı.

ABD Başsavcı Yardımcısı Thein Wren jüriye, savunma masasında kayıtsızca oturan Bankman-Fried’i güçlü bir şekilde işaret ederek, “Bu adam binlerce insandan milyarlarca dolar çaldı” dedi.

Rehn, Bankman-Fried’ın “yalan üzerine inşa edilmiş” kripto para imparatorluğundan elde ettiği gelirleri, Tom Brady gibi ünlülerin yanı sıra eski Demokrat Başkan Bill Clinton da dahil olmak üzere politikacılar için lüks evler ve adliyeler satın almak için kullandığını söyledi.

Ancak Bankman-Fried’ın avukatı Mark Cohen, sakin bir yazısında, “Sam” diye hitap ettiği müvekkilinin “gecikmiş bir davanın” kurbanı olduğunu ve iyi niyetle hareket ettiğini söyledi.

Cohen jüriye “O bir matematik meraklısıydı ve içki içmez ya da parti yapmazdı” dedi. “Bir şeyi bağlamından koparıp sonradan anlayarak onu uygunsuz olarak adlandırmak, makul şüphenin ötesinde bir kanıt değildir.”

Çelişkili açıklamalar, geçen yıla kadar ücretsiz kripto para ticareti dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan 31 yaşındaki eski milyarderin kaderini belirlemek için altı haftalık olması beklenen bir duruşmayı başlattı.

Mahkemede gri takım elbiseyle oturan Bankman-Fried, suçlamaları resmen reddetti ve tanıkları sindirmeye çalıştığı iddiasıyla ağustos ayında hapse girmeden önce verdiği çok sayıda medya röportajında ​​masumiyetini savundu. Savcılar Salı günü, Bankman-Fried’a hiçbir zaman savunma anlaşması teklif etmediklerini doğruladı.

READ  Yeni Luna Kripto Para Birimi Zaten Bozuldu

Hukuk profesörü Joe Bankman ve Barbara Freed’den oluşan ebeveynleri, hükümet oğullarına karşı davayı sunarken kalabalık mahkeme salonunda yere baktılar.

Davacıların davası büyük ölçüde Bankman-Fried’in eski yardımcıları olan, hükümetle işbirliği yapmayı kabul eden ve önümüzdeki günlerde kürsüye çıkması beklenen üç merkezi tanığın ifadesine dayanıyor.

Wren jüriye, tanıkların “sanığın suçlarının nasıl işlendiği konusunda size içeriden bir fikir vereceğini” söyledi. Bankman-Fried’ın, FTX’in kardeş şirketi Alameda kripto hedge fonunun CEO’su olan eski “kız arkadaşı” Carolyn Ellison’ı şirket üzerindeki kontrolünü gizlemeye yardımcı olmak için bir “paravan” olarak kullandığını söyledi.

Duruşma bu tanıkların güvenilirliğine bağlı olacak. Cohen jüri üyelerine “Onlardan haber alırken dikkatli olun” dedi ve cezaların hafifletilmesine dair umutlarının onlara hükümetin hikayesini doğrulamak için bir teşvik verdiğini söyledi.

Cohen, Bankman Fried’in Ellison’ı Alameda’nın riskli kripto yatırımlarını 2022’nin başlarında korumaya çağırdığını, ancak bunu yapmadığını ve yılın ilerleyen dönemlerinde kripto para birimi fiyatları çöktüğünde mali krizi daha da kötüleştirdiğini söyledi.

Cohen, “Ona güvendi ve ona güvendi” dedi. Meşgul bir CEO olarak Bankman-Fried “bunu yapabilir.” [not] “Her yerde ol ve her şeyi yap.”

Ellison’ın önümüzdeki günlerde görevine başlaması bekleniyor. Savcılar, şirketin iflasından zarar gören müşterilerin yanı sıra FTX yatırımcılarını da ifadeye çağıracaklarını söyledi.

Silikon Vadisi ve Wall Street’teki büyük bir yatırımcı, FTX’i çöküşünden önce yaklaşık 1,8 milyar dolar ile desteklemişti. Hükümetin açılışında Bankman-Fried’ın FTX müşterilerine fonlarının güvende olduğu konusunda güvence verdiği ve kanıt olarak sunulacak kongre ifadesine işaret ettiği tweetlerin ekran görüntüleri de yer aldı.

Dava, yaklaşık 50 kişilik bir havuzdan seçilen 12 üye ve altı yedekten oluşan bir jüri tarafından görülüyor. Hakim potansiyel jüri üyelerine kripto para birimleriyle ilgili deneyimleri ve davayla ilgili önceki bilgileri hakkında sorular sordu. Seçilen jüri, aralarında bir sosyal hizmet uzmanı, bir lise kütüphanecisi ve emekli bir ceza infaz kurumunun çalışanının da bulunduğu üç erkek ve dokuz kadından oluşuyor.

READ  Kripto para piyasası, spot Bitcoin ETF'lerinin yükselişini 'önemli ölçüde hafife alıyor'

Yargıç Lewis Kaplan, jüri üyelerine, Bankman-Fried’ın Salı günü basılan son kitabı için gözden düşmesinden önce ve bu sırada aylarca peşini bırakmayan yazar Michael Lewis ile Pazar günü yapılan bir röportajı izleyip izlemediklerini sordu. FTX’in “gerçek anlamda harika bir işi” olduğunu söyleyen Lewis, CBS News’e kitabın amacının “jüriye bir tür mesaj” olduğunu söyledi.