Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sanatçılar ve konuşmacılar, ABD ordusunun İsrail'e verdiği destek nedeniyle SXSW'den çekildi

Sanatçılar ve konuşmacılar, ABD ordusunun İsrail'e verdiği destek nedeniyle SXSW'den çekildi

Düzinelerce müzisyen ve panelist, ABD ordusunun İsrail'in Gazze'deki Hamas'a karşı savaşına verdiği desteğe karşı baskı artarken, ABD ordusunun ve savunma şirketlerinin sponsorluğunu protesto etmek için Austin, Teksas'taki Güneybatı Konferansı ve Festivalleri tarafından Güney'den ayrıldı.

Bir organizatöre göre Çarşamba günü boykota 80'den fazla sanatçı ve SXSW panelisti katıldı. Filistin için Austin Koalisyonu.

Filistinli Amerikalı ve dijital müzik lisanslama platformu ve müzik ve teknoloji festivalinin uzun süredir sponsoru olan BeatStars'ın CEO'su İbrahim Batshoun, bu yıl ABD Savunma Bakanlığı'nın katılımının arttığını öğrendikten sonra SXSW'den çekildi. ABD, İsrail'in en büyük askeri teçhizat tedarikçisi konumunda.

Abe olarak bilinen Filistin asıllı Amerikalı Bay Batshon, ailesinden altı üyesinin Kasım ayında Gazze Şehri'ndeki bir kiliseye sığınırken meydana gelen bombalı saldırıda öldürüldüğünü söyledi.

“Yaratıcıların ve gençlerin işbirliği yapmak ve iletişim kurmak için bir araya geldiği bir müzik festivalinde büyük bir varlık göstereceklerini öğrendiğimde bunu destekleyemedim” dedi.

Lambrini'li kızlarBritanya'nın Brighton kentinden indie rock ikilisi, sosyal medyada, festivalden çekilmelerinin nedeni olarak Collins Aerospace, RTX ve BAE Systems gibi askeri savunma yüklenicilerinin sponsorluğunu öne süren açıklamalarda bulunan çok sayıda sanatçı arasında yer aldı.

“Bu, Filistin halkıyla dayanışma amacıyla ve festivalin silah şirketleri ve ABD ordusuyla sahip olduğu ve şu anda kuşatma altındaki bir halka karşı soykırım ve açlığa yol açmayı mümkün kılan derin, kabul edilemez bağlarını vurgulamak için yapılıyor.” dedi. İrlandalı rap grubu Kneecap. Dedi ki ifade.

Teksas Valisi Greg Abbott, R-Texas, boykota tepki olarak meydan okuyan bir tavır aldı.

“Elveda. 'Geri gelme'' dedi kitabın Sosyal medyada Austin'in genel merkezi olduğuna dikkat çekilen… Ordu Vadeli İşlemler Komutanlığı2018 yılında teknolojik yeniliğe odaklanmak için kurulan bir ordu kolu.

READ  Ariana DeBose BAFTA memlerini 'gerçekten seviyor' ama Twitter trollemesini sevmiyor

“Teksas'taki Amerikan Ordusuyla gurur duyuyoruz” dedi. “Beğenmiyorsan buraya gelme.”

Ordu Vadeli İşlemler Komutanlığı 2018 yılından bu yana festivale katılıyor ancak bu yıl “ana sponsor” olarak hizmet veriyor. En üst pazarlama katmanı. Festival sözcüsü Çarşamba günü bilgi talebine hemen yanıt vermedi ve ordunun premium sponsor olarak katılmak için ne kadar ödediği belli değildi.

Ordu sözcüsü Yarbay Lindsey Elder, “SXSW'nin sponsoru olmaktan ve ABD Ordusunu sergileme fırsatına sahip olmaktan gurur duyuyoruz” dedi. “SXSW, Ordu'ya teknoloji yenilikçileri ve liderleriyle tanışmak, yeni fikirler ve içgörüler keşfetmek ve gelecek için modernleşirken dinamik endüstri ortaklıkları yaratmak için eşsiz bir fırsat sunuyor.”

Bay Abbott'un yorumlarından birkaç saat sonra, SXSW organizatörleri valiyle aynı fikirde olmadıklarını ancak savunma şirketlerini konferansa davet etmenin misyonlarına ulaşmalarına yardımcı olduğunu belirten kendi açıklamalarını yayınladılar.

“Farklı bakış açılarına kucak açan bir kuruluşuz.” kitabın“Savunma sanayi, tarihsel olarak bugün güvendiğimiz birçok sistem için bir test alanı olarak hizmet vermiştir. Bu kuruluşlar genellikle gelişen teknolojilerde lider konumdadır ve onların yaklaşımlarının hayatlarımızı nasıl etkileyeceğini daha iyi anlamamız gerektiğini düşünüyoruz.

İngiliz gazetesi “Daily Mail”e göre, festival gösterilerinden çekilen bazı gruplar Çarşamba günü Austin'deki bir gece kulübünde müzisyenlere adil ücret ödenmesini savunan bir etkinlikte sahne almayı kabul etti. Birleşik Müzisyenler ve Müttefik İşçiler işçi sendikası.

SXSW boykotu, sanatçıların ABD'nin İsrail ile Gazze arasındaki çatışmaya müdahalesine karşı son protesto gösterisi.

İsrail Savunma Kuvvetleri, 7 Ekim'de Hamas militanlarının İsrail'de 1.200 kişiyi öldürdüğü ve 250'den fazla kişiyi rehin aldığı saldırının ardından Gazze'de askeri harekat başlattı.

Gazze Sağlık Bakanlığı'na göre o tarihten bu yana Gazze'de 30.000'den fazla insan öldürüldü.

İlk kez 1987'de düzenlenen ve bu yıl 8 Mart'ta başlayan ve 16 Mart'a kadar devam edecek olan SXSW festivali, genellikle birden fazla kişinin ilgisini çekiyor. 300.000 katılımcıVisit Austin'e göre. Festivale geçen yıl 1.000'den fazla konuşmacı, 300'den fazla panel ve onlarca sergi katıldı. Faaliyet alanı sanat, teknoloji ve kültürle buluşmasının araştırılması olan etkinlikte çeşitli paneller, performanslar, film gösterimleri ve sergiler yer alıyor.

READ  Shazam 2 Yıldızı Zachary Levi, Hollywood'dan gelen "çöp" e çarptı

Onlarca yıldır SXSW festivali, havalı unsurları teknoloji dünyasının en büyük isimlerinin ilgisini çekmesine yardımcı olan, yeni ortaya çıkan müzisyenler ve film yapımcıları için önemli bir başlangıç ​​noktası olarak hizmet etti (Michael Dell 2022 yılında siyaset (Barack Obama 2016'da) ve sahne sanatları (Bruce Springsteen 2012 yılında).

Festivaller Öne çıkan konuşmacılar Bu yılki filmde Oscar adayı Colman Domingo, şarkıcı ve oyuncu Selena Gomez ve Essex Düşesi Meghan yer alıyor.

Geçtiğimiz Pazar günü Los Angeles'ta düzenlenen Akademi Ödülleri'nde aktör Mark Ruffalo ve pop yıldızı Billie Eilish, Gazze'de ateşkes çağrısı yapmak üzere kırmızı rozet takan katılımcılar arasındaydı.

Kasım ayında sanatçılar Nicholas Galanin ve Merritt Johnson, federal olarak finanse edilen Washington'daki Ulusal Sanat Galerisi tarafından görevlendirildi. Eklem heykelini çekin ABD'nin İsrail'in Gazze'yi bombalamasına verdiği desteği protesto etmek için düzenlenen bir sergiden.