Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Raspberry'nin solisti ve All by Myself'in solisti Eric Carmen, 74 yaşında hayatını kaybetti.

Raspberry'nin solisti ve All by Myself'in solisti Eric Carmen, 74 yaşında hayatını kaybetti.

“Go All the Way” gibi hit şarkılarda hüzünlü vokalleri 1970'lerin power-pop öncüleri The Raspberries'in güçlü gitarlarının üzerine çıkan ve daha sonra “All by Myself” gibi marşlarda solo sanatçı olarak soft rock vokallerini öne çıkaran Eric Carmen ve “Tek başıma” ve “Tek başıma”. “Aç Gözler” öldü. 74 yaşındaydı.

Ölümü çıktığı tarihte açıklandı İnternet sitesi Eşi Amy Carmen'den. Ölümünün sebebini ya da yerini belirtmedi, yalnızca “hafta sonu uykusunda” öldüğünü söyledi.

The Raspberries, 1970 yılında Cleveland'da kuruldu. Doğaüstü derecede melodik olan Bay Carmen'in hit parçalar üretmesi ve solist olarak görev yapmasıyla grup, hem ses hem de görüntü açısından bir tür geri dönüşü temsil ediyordu.

FM radyo çalma listelerinin Led Zeppelin ve Deep Purple'ın gürleyen blues rock'ına yöneldiği bir zamanda ortaya çıktı. Yes ve Emerson, Lake & Palmer gibi progresif rock gruplarının orkestral ihtişamı; ve T. Rex ile David Bowie'nin parlak rock'ı The Raspberries, 1960'ların ortasındaki pop ustalarının karmaşık şarkılarını ve bereketli melodilerini hatırlattı.

Bay Carmen bir röportajında ​​”Gençliğimi kafamı iki stereo hoparlör arasında Byrds, Beatles ve daha sonra Beach Boys dinleyerek geçirdim” dedi. 1991 röportajı Bunu kişisel sitesinde yayınladı.

Grubun görünümü daha retroydu: Başlangıçta eşleşen takım elbiseler giyiyorlardı – Herman's Hermits ile modası geçmiş gibi görünen bir konsept, ancak onların durumunda takım elbiseler daha çok John Travolta'nın “Saturday Night Fever” filmindeki disko ipuçlarına benziyordu.

Bay Carmen için nispeten kare görünüm, 1970'lerin rock sahnesinde öne çıkmanın cesur bir yoluydu. “Neredeyse her grubun bele kadar saçları, sakalları ve yırtık kot pantolonları vardı ve bir grup hippiye benziyorlardı ve ben bundan olabildiğince uzaklaşmak istedim” dedi. The Observer'la 2017 röportajı.

READ  Florence Pugh, "İyi Bir İnsan" İçin Saçını Kesti - The Hollywood Reporter

Herşey çalışıyor. Grup, 1972'de, içinde bulunan şekerli pop kancalarına gönderme yapan, ahududu kokulu bir çiz ve kokla etiketinin yer aldığı, kendi adını taşıyan ilk albümleri “The Raspberry” ile rock sahnesine çıktı.

Albümün en büyük başarısı “Tüm yolu git” Bay Carmen'in tehlikeli bir şekilde o zamanın pop listelerini çağrıştırdığını düşündüğü genç bir çiftin dolaylı olarak cinsel ilişkiye doğru ilerlediğini anlatan sözler içeriyor. Şöyle düşündüğünü hatırlıyor: “Ya kirli olduğu için yasaklanacak, sonra belki insanlar albümü satın alıp bir göz atacak, ya da radyoda çıkarsa sadece ismine bakılırsa hit olacağını düşünüyorum. “

Şarkı bir hit oldu ve yükselişe geçti Numara 5 Ekim 1972'de Billboard Hot 100'de yer aldı. ” Nihai güçlü pop şarkısı Dave Swanson, 2017 tarihli bir incelemesinde tüm zamanların en iyisi Ultimate Classic Rock hakkında yazdı. Who ve diğerlerinin öncülüğünü yaptığı Power pop, 1960'ların parlak vokal armonilerini 1970'lerin itici gitar rifflerine aşılayan yeni ortaya çıkan bir tarzdı.

Bay Swanson şöyle yazdı: “'Go All the Way' Beach Boys, Beatles ve Small Faces'ın mükemmel bir karışımıydı ve hepsi Who benzeri bir saldırıyla gerçekleştirildi.” diye yazdı. “Pop müziğin doğduğu yer burası.”

Görünüşe göre Bay Carmen'in idollerinden biri grubu onayladı: John Lennon O sıralarda dut rengi bir gömlek giyerek fotoğraflandı. Grubun etkisi ancak yıllar geçtikçe artacaktı; Cheap Trick, Kiss ve Nirvana gibi çok çeşitli eylemler Raspberry'nin etkisini gösteriyordu.

Raspberries 1975'te dağıldı ama Bay Carmen'in listelerdeki zamanı henüz bitmemişti.

Eric Howard Carmen, 11 Ağustos 1949'da Cleveland'da Rusya'dan gelen Yahudi göçmenlerden oluşan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi ve şehrin doğu banliyösü Lyndhurst'te büyüdü. Müziğe erken yaşta büyük ilgi gösterdi ve altı yaşındayken Cleveland Orkestrası üyesi teyzesi Muriel Carmen ile keman eğitimi aldı. On bir yaşına geldiğinde piyano çalıyor ve kendi şarkılarını yazıyordu.

READ  Disney on Ice patencisi düştükten sonra 'ciddi durumda' hastanede

Orta yaşlıyken Beatlemania'nın gelişiyle müzikal kaderi sonsuza dek değişti. Daha sonra şunları söyledi: “Beatles'ın Zor Bir Günün Gecesi'ni izledikten sonra her şeyi bıraktım ve hemen bunu yapmak istediğime karar verdim!”

Carmen aylar içinde gitar akorlarını nasıl çalacağını kendi kendine öğrendi ve sonraki birkaç yılı gruptan gruba geçerek geçirdi. Cleveland banliyösündeki John Carroll Üniversitesi'nde öğrenciyken, geleceğin Raspberry gitaristi Wally Bryson'un da dahil olduğu Cyrus Erie adlı popüler bir yerel gruba katıldı ve Who and the Byrds gibi önemli grupların açılışını yaptı.

Bay Carmen ve Bay Bryson sonunda Raspberry Band'i oluşturmak için başka bir önde gelen yerel grup olan The Choir'ın emektarları olan gitarist ve basçı Dave Smalley ve davulcu Jim Bonfanti ile güçlerini birleştirdi.

Grubun kariyeri nihayet sona erdiğinde, Bay Carmen şarkı yazarı ve icracı olarak tüm yeteneklerini gösterme hedefiyle soloya yöneldi.

Observer'a “Belirli üç kişi ve kendim için yazmanın getirdiği kısıtlamalardan kurtulduğumda zihnim bir nevi açıldı” dedi. “Ayrıca Raspberries'e benzeyen bir kayıt yapmak istemedim çünkü şöyle düşündüm: 'Tanrım, herkes 'Ah, işte yine geliyor, daha önce yaptığını tekrarlıyor' diyecek.”

Açıkçası bunu şununla başardı “Her şey benim çabamdır.” 1975'te çıkardığı ilk solo albümünden, kendi deyimiyle “'Go All the Way'den alabildiğiniz kadar uzak.” Şarkı Hot 100'de iki numaraya yükseldi ve sonunda bir soft rock klasiği olarak selamlandı.

“Devam şarkısı”Bir daha asla aşık olmayacaksın,“Beach Boys'tan Brian Wilson'a selam vererek 11. sıraya yükseldi.

1980'lerde en büyük hitlerinden ikisi film müziklerinden geldi. “Footloose”da yazıldı (1984) (Dean Pitchford'la birlikte) “Neredeyse cennet,” Loverboy'dan Mike Reno ve Heart'tan Ann Wilson tarafından kaydedildi; “Dirty Dancing” (1987) filmi hakkında şarkı söyledi. “aç gözler” (John DiNicola ve Frank Previte tarafından yazılmıştır) MTV Temel Kanal. Diğer şarkıları arasında “Kontrolümü kaybetmeme sebep oluyorsun” 1988'in 3 numaralı şarkısıydı.

READ  Bir ezik gibi hissettim - Variety

The Raspberries 2004'te yeniden bir araya geldi. Bu turdan bir gösteri 28 şarkılık bir canlı albümde yer aldı. “Berry Pop Art Canlı“, 2017'de piyasaya sürüldü. Albümün notları, 2000 yapımı “Almost Famous” filminde “Go All the Way”e yer veren yönetmen ve eski rock gazetecisi Cameron Crowe tarafından yazılmıştır.

Bay Carmen'in hayatta kalanları hakkında tam bilgi hemen mevcut değildi.

Bay Carmen, kariyerinin sonlarında meyvelerin etkisi konusunda iyimserdi.

2017'deki bir röportajında ​​”Rock eleştirmenleri anladı, 16 yaşındaki kızlar anladı ama biliyorsunuz, Megadeth'i seven 18 yaşındaki bir çocuk, kız kardeşinin sevdiği albümü asla sevmeyecek” dedi. , bundan önce. Bruce Springsteen ile ilk tanıştığı zamanı anlatıyor.

“Gösteriden önce soyunma odasına girdim, şarkı listesini yazıyordu ve birkaç dakika birbirimize baktık; hayranların yanında olmaktan çok rahatsızdım, bu yüzden kendimi biraz aptal hissettim. Ama Bruce bana baktı ve şöyle dedi: 'Biliyor musun, 'The River'ı yazarken “Tek dinlediğim Woody Guthrie ve Raspberry Band'in en büyük hitleriydi.”