Temmuz 1, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Şanghay karantinası: Sakinler tahliye talep ediyor, bazıları anlıyor

Şanghay karantinası: Sakinler tahliye talep ediyor, bazıları anlıyor

PEKİN (AFP) – Sakin bir Pazar gecesi, lüks bir Şanghay kompleksinin sakinleri, topluluklarının karantina kısıtlamalarını kınamak için sokaklara döküldü. Ertesi sabah, gitmekte özgürlerdi.

Zaferin hikayesi bu hafta Çin kentindeki sohbet gruplarına hızla yayıldı ve tecrit altında kalanların kafasında bir soruyu gündeme getirdi: Biz de aynısını yapmamalı mıyız?

Haftanın sonunda, diğer sakinler grupları kendi yerleşkelerinde yönetimle karşı karşıya kaldı ve bazıları en azından kısmi tahliyeyi kazandı.

Ne kadar yaygın olduğu bilinmemekle birlikte, kazalar Yedi haftadan uzun süren kapanıştan sonra biriken hayal kırıklığını yansıtan25 milyonluk bir şehirde günlük yeni vaka sayısı birkaç yüze düşmüş olsa bile.

Ayrıca, iktidardaki Komünist Partinin propaganda mesajları yaymak, kararlarını uygulamak ve hatta kişisel anlaşmazlıkları çözmek için dayandığı Çin’in komşu komitelerinin gücünü hatırlatıyor. Bu tür komisyonlar ve konut komisyonları, özellikle Şanghay ve diğer şehirlerdeki bazılarının resmi kısıtlamalar gevşetildikten sonra bile sakinleri dışarı çıkarmayı reddetmesinden sonra şikayetlerin hedefi haline geldi..

Şanghay’da 21 milyondan fazla insan şu anda en az kısıtlayıcı kategori olan “ihtiyati bölgelerde” bulunuyor. Teoride, çıkmakta özgürler. Uygulamada, karar, keyfi kurallar gösterisine yol açan konut komitelerine kalmıştır.

Bazılarının dışarı çıkmasına izin verilir, ancak haftanın bir veya belirli günleri için özel bir geçişle sadece birkaç saatliğine izin verilir. Bazı yerler, hane başına yalnızca bir kişinin ayrılmasına izin verir. Diğerleri, insanların ayrılmasını tamamen engeller.

Deneyimi hakkında blog yazan Polonyalı yüksek lisans öğrencisi Weronika Truszczynska, “Yeniden açtığımızda aslında en az üç farklı tarih aldık ve bunların hiçbiri gerçek değildi” dedi.

“Konut komisyonu bize bir hafta bekleyebileceğinizi söyledi ve muhtemelen 1 Haziran’da kapılarımızı yeniden açacağız” dedi. “Ona kimse inanmadı.”

Çoğu yağmurlu bir günde şemsiyesi altında olan bir düzineden fazla sakini, lüks Huixianju kompleksinde bir Pazar gecesi kaçışından iki gün sonra Salı günü yöneticileriyle karşı karşıya geldi.

READ  Macron seçim sonrası turda domatesleri atlattı | Fransa

Çoğu Çinli olan sakinler, zaman sınırlaması veya aile başına sayı kısıtlaması olmaksızın ayrılmalarına izin verilmesini talep etti. Taleplerin karşılanmaması üzerine ikinci gün bazıları protesto için geri döndü. Bu sefer dört polis memuru durmuş izliyordu.

Perşembe öğleden sonra, topluluk temsilcileri yeni bir politika ile her bir konut sakininin kapısını çaldı: isimlerini ve apartman numaralarını listeye yazın, sıcaklığı kontrol edin, barkodu tarayın – ve gitmekte özgürlerdi.

Truszczynska, hemşehrileri için “Sırf protesto edecek kadar cesur olduğumuz için dışarı çıkma imkanımız oldu” dedi.

Şanghay’daki sokağa çıkma yasağı, karantinaya alınan insanlardan ve işyerlerinde uyuması gereken işçilerden de direnişe yol açtı. Sosyal medyadaki videolar, Quanta Computer Inc. tarafından işletilen bir fabrikanın çalışanları olduğu söylenenleri gösterdi. Tayvanlılar, Mayıs ayı başlarında tesisten ayrılmaya çalışıyor.

Partinin zorlu anti-virüs kampanyası, Çin’de yüz milyonlarca insanın kapılı apartmanlarda veya kolayca kilitlenebilecek duvarlarla çevrili mahallelerde yaşadığı bir kentsel çevre tarafından desteklendi.

Uygulamanın ön cephesi, ülke çapındaki her kentsel evin her sakinini izlemekten ve halk sağlığı ve sanitasyon kurallarını uygulamaktan sorumlu mahalle komiteleridir.

Birçoğu, salgın önleme görevlerini yerine getiremedikleri için işten atılan veya eleştirilen kamu görevlilerinin örneğinin farkında olarak, aşırı yaptırım tarafında hata yapma eğilimindedir.

Komşu komitelerin önemi 1990’larda Komünist Parti yurttaş hareketi üzerindeki kısıtlamaları gevşettiği için azaldı, ancak Başkan Xi Jinping altında toplumsal kontrolün sürekli sıkılaştırılmasında yeniden canlanmaya maruz kaldılar.

Huixianju’daki olay, diğerlerini konuşmaya teşvik etti. Bu hafta dolaşan bir dizi videoda, yaklaşık iki düzine insan Nanjing Batı Yolu Polis Karakoluna doğru yürüdü ve “Yasalara saygı göster, bana hayatımı geri ver” sloganları attı.

Jing’an bölgesindeki bir yerleşkenin sakinleri, geçtiğimiz ay komşu binaların kapılarının açık olduğunu gördüler – ancak kapıları hala kapalı. Çarşamba günü, yaklaşık yirmi kişi kapıda toplandı ve bir temsilci ile görüşmek için aradı.

READ  Bir yetkili, Ukrayna'nın güneyindeki Odessa kentine düzenlenen füze saldırısında en az beş kişinin öldüğünü söyledi.

“Mahalle liderlerinin ne planladığını anlamak istiyorum?” Video klipte bir kadın kazayı soruyor. Başka bir kadın, “İlerleme kaydediyor musunuz?” dedi. Üçüncü bir ünsüz, kompleks bir süredir davasız olduğu için şimdi özgür olmaları gerektiğini belirtir. Televizyonda işlerin açıldığını söylemediler mi? Yaşlı bir adam “Televizyonda gördük” diyor.

Ertesi gün, topluluk bir günlük izinler verdi – sakinlerin Cuma günü iki saatliğine dışarı çıkmalarına izin verildi, daha sonra ne olacağı konusunda hiçbir şey söylenmedi.

Şanghay makamları, Haziran ayı hedefinin hayatın normale dönmesi olduğunu açıkladı. Ama bazı insanlar beklemezler ve sınırları azar azar zorlarlar.

Perşembe gecesi bir düzineden fazla genç, Pazar günkü protestonun düzenlendiği aynı mahallede bir sokak konseri için toplandı. Son şarkı olan “Yarın Daha İyi Olacak”ın bir videosu sosyal medyada çokça paylaşıldı.

Yakınlarda kırmızı ve mavi ışıkları ve farları açık olan bir polis arabası park etmişti. Son şarkı sona ererken, zırhlı bir subay gruba doğru adım attı ve “Tamam, yeterince eğlendim. Geri dönme zamanı” dedi. Kalabalık dağıldı.

___

Bu rapora Şanghay’dan Associated Press araştırmacısı Si Chen ve Pekin’den yazar Joe MacDonald katkıda bulundu.