Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sanık FTX kurucusu Bankman-Fried, mahkemeyi suçlamaları düşürmeye çağırıyor

Sanık FTX kurucusu Bankman-Fried, mahkemeyi suçlamaları düşürmeye çağırıyor

NEW YORK (Reuters) – Kripto para borsasının müşterilerinden hırsızlık yapıldığını uzun süredir reddeden Sam Bankman Fried, savcıların kendisini “endişe verici” acelecilikle suçladığını ve ABD’li bir yargıçtan kendisine yöneltilen 13 suçlamadan 10’unu düşürmesini istediğini söyledi.

Manhattan federal mahkemesinde açılan bir davada Bankman-Fried’in avukatları, iflas etmiş durumdaki FTX’in 2022’deki büyük piyasa çöküşü sırasında çöken tek kripto para birimi şirketi olmadığını ve davacıların aceleyle müvekkillerini “yargıya varmakla” suçladıklarını söyledi.

Avukatları, “Durumu düzeltmek için normal seyrini izleyen geleneksel hukuk ve düzenleme süreçlerini beklemek yerine, iki ayağını dayayarak bu hukuk ve düzenleyici davaları uygunsuz bir şekilde federal suçlara dönüştürmeye çalıştı.”

31 yaşındaki eski milyarder Bankman-Fried, tahmini 26 milyar dolarlık net servet biriktirmek için bitcoin ve diğer dijital varlıklarda atılım yaptı ve Kasım ayında FTX duyurusu öncesinde etkili bir siyasi ve hayırsever bağışçı oldu.

Dolandırıcılık ve komplo suçlamalarını kabul etmedi.

Borsa, Bankman-Fried’in kripto para birimi odaklı hedge fonu Alameda Research ile varlıklarını karıştırdığına dair raporların ardından müşterilerin para çekme telaşının ardından çöktü.

Manhattan’daki federal savcılar, Bankman-Fried’in FTX’teki yatırımcıları ve borç verenleri yanlış yönlendirdiğini, müşterilerinin milyarlarca dolarını Alameda’daki kayıpları kapatmak, emlak satın almak ve yasa dışı bir bağış programı aracılığıyla siyasi katkılarda bulunmak için çaldığını söyledi. Ayrıca onu Çinli yetkililere rüşvet vermekle suçladılar.

2 Ekim’de yapılması planlanan duruşma öncesinde, avukatları ABD Bölge Yargıcı Lewis Kaplan’dan, davacıların şirketten yalnızca davasına yardımcı olmak için bilgi istediğini öne sürerek FTX’in elinde bulunan ve savunmaya yardımcı olabilecek tüm belgeleri teslim etmeleri emrini vermesini istedi. .

Avukatları, “FTX borçluları hükümetle o kadar yoğun bir şekilde çalıştılar ve hükümetin davasının soruşturmasına, analizine ve stratejisine o kadar dahil oldular ki, ‘kovuşturma ekibinin’ bir parçası olarak görülmeleri gerekiyor” diye yazdı.

READ  Hisse vadeli kontratları, haftaya Fed toplantısı ve manşetteki enflasyon verileriyle başlamak üzere düşüyor

FTX’in mevcut liderliğinin temsilcileri, yorum talebine hemen yanıt vermedi. Manhattan’daki ABD Başsavcılığı sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

Davacıların Bankman-Fried’i görevden alma önergesine yanıt vermek için 29 Mayıs’a kadar süreleri var ve Kaplan, savunmaları 15 Haziran’da dinleyecek.

iade

Bankman-Fried, FTX’in yetersiz risk yönetimine sahip olduğunu kabul etti, ancak fon hırsızlığını reddediyor ve kendisini FTX’in günlük operasyonlarından uzaklaştırmaya çalıştı.

Bir noktada üç sırdaş – eski Alameda eş CEO’su Caroline Ellison, eski FTX teknoloji şefi Gary Wang ve eski FTX mühendislik direktörü Nishad Singh – suçunu kabul etti ve savcılarla işbirliği yapmayı kabul etti.

Singh mahkumiyetinde, kısmen Alameda’dan gelen havalelerle finanse edilen kendi adına siyasi bağışlar yaptığını itiraf etti.

Ancak Bankman-Fried’in avukatları Pazartesi günü yaptığı açıklamada, davacılar tarafından müvekkillerine karşı açılan suçlama belgelerinde CC-1 olarak anılan Singh’in yaptığı bağışların aslında seçim yasalarını ihlal etmediğini söyledi.

Avukatları, “Kampanya finansmanı iddiaları, hükümetin Bay Bankman-Fried’i suçlama acelesinin sonuçlarını bir kez daha ortaya koyuyor” diye yazdı.

Bankman-Fried, yaşadığı ve FTX’in bulunduğu Bahamalar’da Aralık ayında tutuklanmasından bu yana büyük ölçüde ailesinin evine kapatıldı. Tutuklanmasından bir hafta sonra ABD’ye iade edildi.

California, Palo Alto’da yaşayan ebeveynleri Stanford hukuk profesörüdür ve 250 milyon dolarlık bir tahvil imzaladı.

Avukatları Pazartesi günkü mahkeme belgelerinde, Bankman-Fried’in iadesi öncesinde Bahama Dışişleri Bakanı tarafından imzalanan teslim notunda yer almadığı ve rüşvet suçlaması da dahil olmak üzere diğer suçlamaların uygunsuz olduğu için kampanya finansmanı suçlamasının düşürülmesi gerektiğini söylediler. iadesinin ardından getirildi.

(Luke Cohen’in bildirdiği) New York’ta

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.