Kasım 29, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Schengen vize reddi arttıkça Avrupa’da Türkler ekşiyor Alexandra D Cramer

A Yakın tarihli bir anketTürklerin üçte biri AB’nin Çin, Rusya ve ABD’den daha değerli bir ortak olduğunu söyledi. Ancak turist vizesi herhangi bir gösterge ise AB Türkiye ile aynı görüşte değil.

Türk gezginler için Schengen vize izinleri mevcuttur uçurumdan düştü Son yıllarda, siyasi bölünme yönetim kurulu genelinde öfkeyi körükledi. Türk başvuru sahiplerine yönelik vize retlerinin yaklaşık beş kat artmasının ardından, Türk Dışişleri Bakanlığı AB’yi Türklere “gereksiz ve büyük miktarda evrak” ve inkar yükü yüklemekle suçladı.Planlı ve planlı eylem“Avrupa ülkeleri tarafından.

Büyüyen vize krizi için suçlanacak çok şey var. ile birlikte 5.5 milyon Türk Birçoğu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Batı Avrupa’da yaşayan Türklerin (yurtdışında yaşayan 6,5 milyon Türk’ün) çıkarlarını gözetmediğine inanıyor. Avrupa’nın Türk halkı için önemi göz önüne alındığında, Türkiye neden kendi vatandaşları için daha iyi şartlar müzakere etmiyor?

Çavuşoğlu, Haziran ayında bu soruyu cevaplama şansı buldu. Türkiye Dışişleri Bakanı Anniken Hudfeldt ile yaptığı görüşmede, Norveçlilere Türkiye’ye geçici giriş teklifinde bulundu. Yalnızca bir Norveç kimlik kartı kullanarak. Ancak Türk pasaportu sahipleri için benzer bir düzenleme almak yerine Çavuşoğlu hiçbir şey almadı.

Sosyal medyada Türk halkı büyük tepki topladı. Biri, “Bu tür haberler ancak aynı koşullar Türk vatandaşları için de geçerliyse iyi olur” dedi. Twitter’da yazdı. “Norveç vatandaşları … kolay vize alıyor. Türk vatandaşları [must] Belge … yedi kuşak[s]“Tatilde birkaç gün geçirmek için. Bu bir abartıydı ama fazla değil.

Kısa süreli Schengen vizesi için Türklerin seyahat sigortası, konaklama, uçak bileti, vergi sertifikaları, sosyal güvenlik belgeleri, iş sözleşmeleri, tahviller ve yeterli fonları sağlamaları gerekmektedir. Birçok aday bu sınıra ulaşamıyor. Bugün, Türk başvuru sahiplerinin yüzde 20’sinin AB’ye girişi reddediliyor. 2015 yılında Yüzde dörde yakın.

READ  Archimoto & Tropical Tours & Adventures Turks ve Caicos Adalarına Plaj Kiralama FUV'leriyle Tanışın

AB ise herhangi bir ülkeye yapılan yanlışı reddediyor ve Türkiye’nin bürokratik hedefinde olmadığı konusunda ısrar ediyor. AB Komisyonu, 2022’de Türkiye Vizelerinin Reddedileceğini Söyledi yüzde 0,4 daha yüksek Küresel ret ortalamaları ve personel eksiklikleri ve yeni düzenlemelerin mevcudiyetini sınırlandırıyor Vize yerleri. Bu arada AB’nin Türkiye Büyükelçisi Nicolas Mayer-Landrut, Türkiye’den yapılan son retlerin çoğunun “Eksik ve olası dolandırıcılık“Uygulamalar.

Elbette Türklerin kendi vize ihlalleri de yok değil. Türkler, Avrupa ülkelerinde sığınma talebinde bulunmak için resmi vizeleri kötüye kullandılar. Eylül 2020 itibarıyla 45 kişiden 43’ü iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Yeşilurtlu üyesidir. Almanya’da kaldı İş için oraya gittikten sonra. Benzer bir olay, Ekim 2019’da Türkiye’nin güneyindeki Adana’nın Karadaş ilçesinin Almanya’daki bir festivale 30 müzisyeni göndermesiyle meydana geldi; Yarıdan fazla dönmeyi reddetti.

Yine de, her Türk vize başvurusunu birkaç kişinin kabahati nedeniyle cezalandırmak halk için iyi değil. de eksisozluk.comTürkiye’nin en büyük çevrimiçi topluluklarından birinde, Schengen konusuna 55 sayfa öfkeli yorum ayrılmıştır. Vize reddi. Bir kullanıcı, İngiltere ve ABD için on yıllık vizesi olan bir arkadaşının Schengen için reddedildiğini yazdı. Bir başka spekülasyon da, Moskova’nın Ukrayna’daki saldırganlığına rağmen, Rusların Avrupa’ya Türklerden daha kolay gireceğiydi (yeni bir AB teklif edilirse bu görüş değişebilir. Daha pahalı ve Rus kalabalığına seyahat etmek zordur).

Gerçek ne olursa olsun, Türk sokağında Schengen vizesinin Türkleri dışarıda tutmak için var olduğu konusunda artan bir fikir birliği var.

Bu tür bir dışlamanın mali maliyeti çok büyüktür. Türk vatandaşları son beş yılda Schengen vizesi almak için 26 milyon avrodan fazla para ödedi. 2021’de Türkler daha çok harcadı 3.6 milyon Euro’luk bir ücret reddedilen Schengen vizelerinin sayısı ve bu sayının bu yıl artacağı kesin.

READ  Yakın plaj erişimi ve muhteşem okyanus manzarasına sahip ultra özel Turks ve Caicos rezidansı

Türklerin kızacak çok şeyi var. Para birimlerinin devalüasyonu vize fiyaskosuna yardımcı olmadı, ancak daha fazla ilgi çeken kendi hükümetleri de yardımcı olmadı. Yabancı turistleri çekiyor Türklerin dünyayı görmesine yardım etmektense Türkiye için.

Schengen vize sistemi geçmişte suistimal edilmiş olsa da, Türk ve AB liderleri bu zorlukların üstesinden gelme konusunda kararlılar. Avrupa’nın Türk gözlerini kıskanması için AB, Türk gezginlerin Avrupa’yı deneyimlemesine izin vermelidir.