Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukraynalı yetkililer: Rusya, Herson’u ‘zorla tahliye etti’

Ukraynalı yetkililer: Rusya, Herson’u ‘zorla tahliye etti’

Haberler

24 Nisan 2023 | 14:57

Ukraynalı yetkililer, Rus kuvvetlerinin ana şehir olan Herson’dan “sivilleri zorla tahliye ettiğini” iddia etti – görünüşe göre Moskova’nın Ukrayna’nın merakla beklenen karşı saldırısı öncesinde kuvvetlerini geri çekebileceğini gösteriyor.

Tahliyenin bugün başladığına dair bilgim var. [Sunday] Ukrayna’daki Herson Bölgesel Konseyi başkanı Oleksandr Samoilenko, “sivilleri bölgedeki şiddetli çatışmaların sonuçlarından koruma bahanesiyle” dedi.

Samoilenko’ya göre, Rus kuvvetleri bu hafta sonu bölgeden çekilirken “ellerinden geldiği kadar çok şey çalmaya çalışıyorlardı”. Guardian bildirdi.

Rus kuvvetleri Kasım ayında Herson’dan çekildi ve o zamandan beri Dnipro Nehri boyunca şehre düzenli olarak saldırılar düzenledi.

Herson’daki bir diğer Ukraynalı yetkili Serhiy Khlan, Rus güçlerinin bölgedeki sivilleri kontrol altına almak istediğini kaydetti.

Khalan, Wagner Grubu’na bağlı paralı savaşçıların hafta sonu Rus işgal yetkililerine Dnipro Nehri’nin doğu kıyısındaki sivil nüfusu kontrol etmeleri için yardım ettiğini söyledi.

Rus kuvvetlerinin bu hafta sonu bölgeden çekilirken “ellerinden geldiğince çalmaya çalıştıkları” bildirildi.
Aziz Karimov/SOPA Images/Sipa ABD

Ukrayna’nın onayı doğrulanamasa da, Ukrayna kuvvetlerinin Herson’un güneybatısındaki Dnipro Nehri’nin doğu yakasında bir dayanak noktası oluşturduğuna dair raporların yayınlanmasından bir gün sonra geldi.

Savaş Araştırmaları Enstitüsü tarafından Cumartesi günü yayınlanan bir raporda, Ukrayna’nın bölgedeki konumunun “Rusya’nın bölge üzerindeki kontrolünün olmadığını” gösterebileceği ortaya çıktı.

İncelenen rapor Kremlin yanlısı askeri blog yazarlarından ekran görüntüleriUkrayna kuvvetlerinin “istikrarlı ikmal hatları” kurdukları Oleshki kasabası yakınlarında konuşlandığını gösteriyor.

Son raporlara göre, Ukrayna kuvvetleri Dnipro Nehri’nin doğu yakasında bir yer edindi.
Reuters
19 Nisan 2023’te Rusya’nın Herson’u bombalamasının ardından insanlar insani gıda yardımı toplamak için sırada bekliyor.
Aziz Karimov/SOPA Resimleri/Shutterstock

ISW, ilk kez “Ukrayna’nın doğu yakasındaki mevzilerinin güvenilir coğrafi fotoğraflarının yanı sıra orada kalıcı bir Ukrayna varlığına dair çok sayıda kaynak Rus raporu gözlemlediğini” söyledi.

Ukrayna’nın ülkenin güneyindeki askeri faaliyetlerindeki belirgin artış, ilkbaharda Kiev’e karşı bir saldırı olacağı yönündeki spekülasyonları ateşledi.

Güney Ukrayna Operasyon Komutanlığı sözcüsü Natalya Homenyuk, güvenlik nedeniyle Dinyeper deltasındaki askeri operasyonların detaylarının açıklanamayacağını söyledi.

READ  Druzhba boru hattı sızıntısı, Rusya'nın Almanya'ya petrol akışını azalttı
Ukrayna’nın ülkenin güneyindeki askeri faaliyetlerindeki bariz artış, Ukrayna’nın baharda bir karşı saldırı düzenleyeceği yönündeki spekülasyonları ateşledi.
Getty Images aracılığıyla AFP

Herson bölgesinin Kremlin tarafından atanan başkanı, Pazar günü Telegram ile paylaşılan bir güncellemede, Ukrayna kuvvetlerinin Dinyeper Nehri’nin doğu yakasında bir dayanak oluşturduğu yönündeki haberleri yalanladı.

Vladimir Saldo, ISW raporundaki referans fotoğraflarının, zorla geri gönderilmeden önce Dinyeper boyunca “selfie çekmeyi başaran” Ukraynalı sabotaj birimleri olabileceğini öne sürmeden önce, Rus kuvvetlerinin bölgenin “tam kontrolünde” olduğunda ısrar etti.

Ukraynalı liderler uzun süredir hava düzelir düzelmez ve birlikler hazır olur olmaz Rus kuvvetlerini güneyden çıkarmaya çalışacaklarını belirtiyorlar.

Son aylarda Kiev, saldırıya hazırlık olarak Batılı Müttefiklerden büyük bir tank ve diğer silah cephaneliği topladı.


daha fazla yükle…
https://nypost.com/2023/04/24/russia-forcently-evacuating-kherson-ukrainian-officials/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Paylaşım URL’sini kopyalayın