Aralık 3, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Senato başkanı ABD’yi Suudilerle işbirliğini dondurmaya çağırdı

Senato başkanı ABD'yi Suudilerle işbirliğini dondurmaya çağırdı

Washington (AFP) – Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez Pazartesi günü, ABD’nin Rusya’yı Ukrayna’daki savaşında destekleyen Suudi petrol üretim kesintilerine yönelik öfkesinin şimdiye kadarki en güçlü ifadelerinden biriyle ABD’nin Suudi Arabistan ile tüm işbirliğini dondurmaya çağırdı. .

Menendez yaptığı açıklamada, ABD’nin petrol krallığı ile 70 yıldan uzun süredir devam eden stratejik ortaklığının temel taşı olan tüm silah satışları ve güvenlik işbirliğinde, ABD ve ABD çıkarlarını savunmak için gereken asgari sınırın ötesinde bir kesinti yapılması çağrısında bulundu.

Komite başkanı olarak, New Jersey Demokratı Menendez, “krallık Ukrayna’daki savaşla ilgili pozisyonunu yeniden değerlendirene kadar Riyad ile herhangi bir işbirliğine yeşil ışık yakmayacağını” söyledi. Bu kadarı yeterli.

Açıklaması, Suudi Arabistan ve Rusya’nın OPEC ülkelerinin günde iki milyon varil petrol üretim kesintisi açıklamasına öncülük etmesinden dört gün sonra geldi. Suudi ve Rus liderliğindeki kesintiler, Başkan Vladimir Putin’in sekiz aylık Ukrayna işgali için ödeme yapmaya devam etmesine izin veren yüksek petrol fiyatlarını desteklemeye yardımcı oluyor. Üretim kesintisi aynı zamanda ABD liderliğindeki savaşı Rusya için mali açıdan sürdürülemez hale getirme çabalarına da zarar veriyor, Ukrayna’daki çatışmadan zaten rahatsız olan küresel bir ekonomiyi tehdit ediyor ve ABD ara seçimleri öncesinde Başkan Joe Biden ve Demokratlara daha yüksek benzin fiyatları yükleme riski taşıyor.

Menendez’in Pazartesi günü yaptığı duyuru, onu OPEC ülkeleri ve Rusya’nın duyurulmasından bu yana ABD’nin Suudi Arabistan’a yaptığı milyarlarca dolarlık silah satışını durdurma çağrısında bulunan giderek artan sayıda Demokrat arasında yer alıyor.

Demokratlar, krallığın fiili hükümdarı Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ı, Suudi Arabistan’a güvenlik sağlayan ABD savunma ve savunma endüstrisini ve sırayla dünyayı sağlayan Suudi Arabistan’ı içeren onlarca yıllık bir anlaşmanın Suudi tarafını gerçekten küçümsemekle suçluyor. Güvenilir bir petrol akışı olan piyasalar.

READ  Ukrayna ve Rusya savaşı canlı güncellemeleri: En son haberler ve videolar

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer geçen hafta Demokratlar arasındaydı ve Prens Muhammed’i Putin’in işgalini desteklemek için çalışıyor gibi göründüğü için eleştirdi.

Schumer, o sırada milletvekillerinin Suudi Arabistan’ın “korkunç ve son derece alaycı önlemi” olarak adlandırdığı şeyle başa çıkmak için yasal seçeneklere baktıklarını duyurdu.

Demokrat milletvekilleri, OPEC’in ABD’nin krallığa silah satışını durdurmak için yeni bir yasa çıkarması kararından bir gün sonraydı. Menendez’in Pazartesi günkü eylemi, dış politika mevzuatına sponsorluktaki kilit rolü göz önüne alındığında, Kongre’nin Kasım seçimlerinden sonraki topal ördek döneminde Suudileri cezalandırmak için harekete geçme olasılığını artırıyor.

Menendez ve diğer Demokratların Suudilerle silah anlaşmalarını ve diğer birçok işbirliğini kesme konusunda pratikte ne kadar ileri gidecekleri veya Biden yönetiminin ilerleyip ilerlemeyeceği belli değil. Biden geçen hafta Suudi Arabistan’ın son petrol üretim kesintisindeki rolünden dolayı hayal kırıklığına uğradığını ve yönetimin seçenekleri değerlendirdiğini söyledi.

Beyaz Saray’dan Pazartesi günü Menendez’in hareketine hemen bir tepki gelmedi.

Geçen haftaki petrol üretim kesintileri, ABD-Suudi ilişkilerine şimdiye kadarki en keskin darbelerden birini verdi. Bunların arasında, ABD istihbaratının veliaht prensin kilit bir rol oynadığı sonucuna vardığı Suudi Arabistan’da 2018 yılında gazeteci Jamal Khashoggi cinayeti var. Amerikalılar ayrıca veliaht prensi, Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle Putin’i tecrit etme ve cezalandırma amaçlı ABD liderliğindeki çabalara katılmayı reddetmekle ve Putin ile görünüşte samimi ilişkiler sürdürmekle suçluyor.

Menendez, “Bu çatışmanın her iki tarafını da oynamak için yer yok – ya bir savaş suçlusunun tüm bir ülkeyi haritadan şiddetle silmesini engellemeye çalışırken özgür dünyanın geri kalanını desteklemek ya da onu desteklemek” dedi. yaptığı açıklamada. “Suudi Arabistan, ekonomik çıkarların yönlendirdiği şok edici bir kararla ikincisini seçti.”

READ  Fukuşima yakınlarındaki büyük depremin ardından tsunami uyarısı iptal edildi

Biden, Temmuz ayında Suudi Arabistan’a uzlaştırıcı bir jestle utanç verici bir yumruk atmak için seyahat eden Prens Muhammed ile bağları düzeltmeye çalıştı.

—-

Amer Madani Washington’dan katkıda bulundu.