Mart 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tayvanlı Politikacılar Elon Musk’ın ‘Bilgisiz ve Yetersiz’ Çin Yorumlarını Reddetti | elon musk

Tayvanlı politikacılar, dünyanın en zengin insanı Elon Musk’ın açıklamalarını reddetti. Çin’e adanın bir miktar kontrolüne izin vermek, boğazlar arası anlaşmazlığı çözecektir.Onu Tayvanlı yurttaşların isteklerine saygı duymaya çağırdı.

Musk’ın “özel bir idari bölge tanımlaması” önerisi Tayvan Cumartesi günü Financial Times ile yaptığı röportajda, Çin’in ABD büyükelçisini memnuniyetle karşıladı.

Büyükelçi Chen Gang, “Barışçıl yeniden birleşme ve ‘tek ülke, iki sistem’ Tayvan sorununu çözmek için temel ilkelerimizdir… ve ulusal yeniden birleşmeye ulaşmak için en iyi yaklaşımdır” dedi.

Çin hükümeti Tayvan’ın bir eyalet olduğunu iddia ediyor ve anakara ile barışçıl bir şekilde “birleşemezse” onu zorla ilhak etmekle tehdit etti. Tayvan bağımsız bir ulus olduğunu iddia ediyor ve herhangi bir işgal veya ilhak girişimine direnme sözü verdi.

Musk’ın daha fazla ayrıntıya girmeden sunduğu yorumları, Tayvan’daki tartışmalı siyasi ortamı onların reddiyle birleştirdi.

Tayvan’ın fiili ABD büyükelçisi Hsiao Bi-Kim, “Tayvan’ın özgürlüğü ve demokrasisi satılık değil” dedi.

“Geleceğimiz için herhangi bir kalıcı öneri barışçıl, baskıdan uzak ve Tayvan halkının demokratik isteklerine saygılı bir şekilde belirlenmelidir.”

Tayvan birçok ürün satıyor ama özgürlüğümüz ve demokrasimiz satılık değil. Geleceğimiz için herhangi bir kalıcı öneri, barışçıl, baskıdan uzak ve Tayvan halkının demokratik isteklerine saygılı bir şekilde belirlenmelidir.

– Bikhim Hsiao 蕭美琴 (bikhim) 8 Ekim 2022

Anakara İşleri Konseyi, dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerine sahip olan Tayvan’ın Tesla ile uzun süredir çalıştığını söyledi. Kurul, Bloomberg Musk’a Bloomberg’in önerisinin “demokratik bir devleti özel bir yönetime dönüştürmek için yatırım çıkarlarına dayandığını” söyledi. Musk’ı serbest piyasanın otoriter Çin’den nasıl farklı bir şekilde geliştiğini görmeye davet etti.

Musk, Hong Kong’dan “daha yumuşak” bir düzenleme içereceğine inandığı önerisini, Çin’le ilgili herhangi bir anlaşmazlığın, son üretimin yaklaşık yarısını ürettiği söylenen Şanghay’daki Tesla fabrikası üzerindeki etkisi hakkındaki bir soruya yanıt olarak yaptı. Tesla otomobillerinin yıllık küresel arzı. Tayvan üzerindeki çatışmanın “kaçınılmaz” olduğunu ve küresel ekonominin %30 oranında etkileneceğini söyledi.

Eski Tayvan Devlet Başkanı Ma Ying-jeou, “Elon Musk’ın görüşü ‘bir ülke, iki sistem’ anlamına geliyor” dedi. Bunu kabul edemem.

Genellikle gelecekteki başkan adayları için bir boru hattı olarak görülen yaklaşan Taipei belediye başkanlığı yarışı adayları da Musk’ı eleştirdi.

İktidardaki Demokratik İlerleme Partisi adayı Chen Shih-chung, Musk’ın yorumlarının “kötü düşünülmüş ve hafife alınmış ve ulusal güvenliğimizi etkileyebilecek” olduğunu söyledi.

Ukrayna’da Musk için uydu İnternet’in kullanılabilirliğine atıfta bulunarak, “Elon Musk Tesla ve SpaceX aracılığıyla devrim niteliğinde bir değişiklik yaptı, hatta Starlink aracılığıyla Ukrayna’ya Rus diktatörlüğüne karşı yardım etti” dedi. “Elon’u Tayvan ile ilgili aynı demokratik değerleri korumaya çağırıyorum.”

Chiang Wan – Chen’in milliyetçi Kuomintang Partisi’nden rakibi, Çin Cumhuriyeti’nin (Tayvan’ın resmi adı) bağımsız, egemen bir ülke olduğunu söyledi.

Eski bakan Lin Xia Long, Musk’ı “Çin pazarına susamakla” suçladı.

“Musk Şeytan’la ticaret yapıyor ve biz onun sözünden etkilenmeyeceğiz.” Musk’ın böyle bir teklifin Tayvan’ı Hong Kong veya Tibet ile aynı konuma getireceğini bildiğini söylemeye devam etti.

Pekin, Tayvan’ı Hong Kong ile aynı rejim altında yöneteceğini öne sürdü ve Tayvan bazı özgürlükleri koruma sözü verdi, ancak adada çok az kişi bunu düşünüyor.

Tayvan vatandaşlarının büyük çoğunluğu Çin ile birlik fikrini reddediyor ve artan sayıda insan tam bağımsızlığı destekliyor.

Tayvanlı politikacılar, özgür kalmayacaklarının kanıtı olarak, söz verilen 50 yıllık “yüksek derecede özerklik” süresinin henüz yarısında olan Hong Kong’da Pekin’in muhalefet ve muhalefet üzerindeki baskısını gösteriyor.

Çin askeri helikopterleri, anakara Çin'de Tayvan'a en yakın noktalardan biri olan Pingtan Adası üzerinde uçuyor
Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos ayında adayı ziyaret etmesinin ardından Tayvan açıklarında büyük askeri tatbikatlar başlattı. Fotoğraf: Hector Retamal/AFP/Getty Images

Pekin’in Tayvan’a yönelik tehditleri son yıllarda arttı. Ağustos ayında, Tayvan Komünist Partisi ordusu Tayvan’ı kuşattı ve ABD Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretine yanıt olarak gerçek ateş tatbikatı yaptı. Çinli yetkililer daha sonra tatbikatların bir gün Tayvan’a karşı kullanabilecekleri türden ablukaları gösterdiğini, Tayvan halkının işgalden sonra “yeniden eğitime” tabi tutulacağını ve bağımsızlık savunucularının Çin yasalarına göre cezalandırılacağını söyledi.

Musk, bu ayın başlarında jeopolitika başka bir baskıyla öfkeye yol açtı. Bu, Ukrayna’nın Kırım’ı kalıcı olarak Rusya’ya bırakacağını gösteriyor. Şubat ayında Rus işgalinin ateşlediği çatışmaya barış getirmek için.

Tesla’nın sahip olduğu Daha önce Çin’deki insan hakları ihlallerini görmezden gelmekle suçlandıOcak ayında Sincan’da bir showroom açtıktan sonra.

Musk ayrıca röportajda Pekin’in ondan Çin’de Starlink hizmeti sunmayacağına dair güvence istediğini söyledi. Pekin, Rusya ile yakın müttefiktir.

Chi Hui Lin tarafından ek raporlama

READ  Biden'ın Polonya'daki patlamayla ilgili gerilimi azaltmasının ardından hisse senetleri kayıplarını eşitledi ve dolar düştü