Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail, Lübnan ve İsrail’in bir deniz sınırı anlaşması imzaladığını söyledi

İsrail, Lübnan ve İsrail'in bir deniz sınırı anlaşması imzaladığını söyledi
  • Amerikan elçisi anlaşmayı sonuçlandırmak için dolaylı temaslarda bulunuyor
  • Lübnan ve İsrail’in çatışma geçmişi var
  • Anlaşma, enerji keşfine izin verecek ve gerilim kaynağını azaltacak

BEYRUT/KUDÜS (Reuters) – İsrail Başbakanı Yair Lapid Salı günü yaptığı açıklamada, Lübnan ve İsrail’in, ABD’nin arabuluculuğunda yıllarca süren müzakerelerin ardından aralarında tartışmalı bir deniz sınırını belirleyen tarihi bir anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Anlaşmanın kapsamı sınırlı olsa da, anlaşma, savaş ve düşmanlık geçmişi olan ülkeler arasında önemli bir uzlaşmayı temsil edebilir, açık deniz enerji araştırmalarının önünü açabilir ve son gerilimlerin kaynağını hafifletebilir.

Lapid yaptığı açıklamada, “Bu, İsrail’in güvenliğini artıracak, İsrail ekonomisine milyarlarca dolar enjekte edecek ve kuzey sınırlarımızın istikrarını sağlayacak tarihi bir başarıdır.” Dedi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Lübnan’da Cumhurbaşkanı Michel Aoun, ABD’nin nihai teklifinin şartlarının tatmin edici olduğunu söyledi ve anlaşmanın mümkün olan en kısa sürede açıklanmasını umduğunu dile getirdi.

Anlaşma, Lübnan’ın doğal gaz aramayı amaçladığı bir bölgede Doğu Akdeniz’deki toprak anlaşmazlığını çözmeyi amaçlıyor. İsrail zaten komşu alanlarda doğal gaz üretiyor.

Lübnan ve İsrail karasuları arasında ilk kez bir sınır çiziyor ve ayrıca her iki ülkenin de sınırın ötesine uzanan bir açık deniz gaz sahasından gelir elde etmesi için bir mekanizma kuruyor.

Anlaşma, aralarındaki ortak kara sınırını ele almıyor.

Lübnanlı müzakereci Elias Bou Saab Reuters’e verdiği demeçte, son taslağın “Lübnan’ın tüm taleplerini dikkate aldığını ve diğer tarafın da aynı şekilde hissetmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Yetkililere göre, yakın zamana kadar İsrail gaz tesislerine saldırmakla tehdit eden ağır silahlı ve İran destekli Lübnanlı grup Hizbullah tarafından da desteklendi.

Üst düzey bir Lübnan hükümet yetkilisi ve Hizbullah’a yakın bir yetkili, grubun anlaşmanın şartlarını kabul ettiğini ve müzakerelerin “bittiğini” düşündüğünü söyledi. Hizbullah henüz resmi bir açıklama yapmadı.

READ  ABD, Ukrayna'da çatışma tırmanırken Rus siber saldırılarına hazırlanıyor. İşte bunun nasıl olabileceği

İsrail doğal gaz üretimi ve ihracatında ilerleme kaydederken, Lübnan’ın çabaları siyasi işlevsizlik nedeniyle engellendi.

Gaz bulmak, 2019’dan beri bir mali krize batmış olan Lübnan için büyük bir nimet olacak ve Lübnan’ın uzun süredir devam eden sakinleri için yeterli elektrik üretme başarısızlığını düzeltebilir.

1 Kasım’da bir seçimle karşı karşıya olan Lapid, anlaşma için güvenlik kabinesinden ve ardından meclis tarafından gözden geçirilmeden önce kabineden Çarşamba günü onay almayı planlıyor. İsrailli bir yetkili, nihai onayın önümüzdeki üç hafta içinde beklendiğini söyledi.

Tel Aviv Üniversitesi’nde bir düşünce kuruluşu olan Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü, anlaşmayı “kazan-kazan durumu” olarak nitelendirdi.

Bir raporda, “İsrail ve Lübnan arasındaki anlaşma, iki ülke arasındaki ilişkilerde temel bir olumlu değişiklik oluşturacak … ve aralarında gelecekteki ilişkilerde daha fazla değişiklik için kapı açabilir” dedi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Beyrut’tan Taymour Al-Azhari ve Laila Bassam’ın bildirdiği). Kudüs’te Ari Rabinovitch ve Maya Lobel; Timur Azhari, Tom Perry ve Maian Lobel tarafından yazıldı. Kurgu Leslie Adler, Chris Reese, Raju Gopalakrishnan, Philippa Fletcher ve Thomas Janowski

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.