Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sevilen Fransız şarkıcı ve moda ikonu 80 yaşında hayatını kaybetti

Sevilen Fransız şarkıcı ve moda ikonu 80 yaşında hayatını kaybetti

Fransız pop şarkıcısı, oyuncu ve model Françoise Hardy, kanserle uzun bir mücadelenin ardından 11 Haziran Salı günü 80 yaşında hayatını kaybetti. Müzisyen oğlu Thomas Dutronc, Instagram’da annesinin kollarında bebekken çekilmiş bir fotoğrafının yer aldığı duygusal bir gönderiyle ölümünü duyurdu ve “Mama est parti (Anne gitti)” mesajı verdi.

Keşfediyor

Keşfediyor

En yeni videoları, grafikleri ve haberleri izleyin

En yeni videoları, grafikleri ve haberleri izleyin

Kendi kuşağının en çok yönlü ve sevilen Fransız sanatçılarından biri olan Hardy, 2004 yılında kendisine lenfoma teşhisini duyurdu ve 2015 yılında durumu kötüleşince kısa süreliğine yapay komaya girdi.

17 Ocak 1944’te Paris’te, Nazi işgali altındaki şehre düzenlenen bir hava saldırısının ortasında doğan Hardy, çoğu anlatıma göre hüzünlü bir çocukluk geçirdi ve lisenin ilk yıllarında ortalıkta olmayan babasının ona bir gitar vermesiyle büyüsü bozuldu. mezuniyet. Şarkıcı, 1961’de Disques Vogue etiketinin 18 yaşındaki gençle bir sözleşme imzalamasıyla ara verdi ve “Tous les garçons et les filles” adlı single’ı piyasaya sürdü; bu single anında hit oldu ve 2,5 milyondan fazla kopya sattı.

Hüzünlü şarkılarıyla tanınan Hardy, Yé-yé tarzı müziğin önde gelen yıldızlarından biri haline geldi ve adını dönemin İngilizce pop şarkılarındaki “evet, evet” gibi ünlülerin tekrarlanan “evet, evet” tezahüratlarından ilham aldı. Beatles. Bunu “Je Suis D’Accord” ve “Le Temps de L’Amour” gibi daha birçok hit şarkı takip etti ve 1963’te Hardy, o yılki Eurovision Şarkı Yarışması’nda Monako’ya katılarak beşinci oldu.

Zarif, çift cinsiyetli görünümü ve gönül yarası ve ergenlik kaygısını anlatan sözleriyle genç izleyicilerin dikkatini çeken donuk, canlı tarzıyla filmler geldi ve yönetmen Roger Vadim, 1963 komedisinde şarkıcıya rol verdi. İsveç’teki şato (Çılgın, yaramaz şato), tanınmış yıldız Monica Vitti ile birlikte. Artan popülaritesinin bir kanıtı olarak Hardy, şarkılarını İngilizceye (Almanca ve İtalyancanın yanı sıra) çevirmeye başladı ve 1964’te “All Over the World” ile Birleşik Krallık’ta ilk 10 hitine ulaştı.

READ  Jennifer Lopez ve Ben Affleck'in Georgia'daki düğünü için yıldızlar gelmeye başladı

Hardy, Bob Dylan’dan Rolling Stones’dan Mick Jagger’a kadar herkesi etkilemenin (ve kandırmanın) yanı sıra, ünlü fotoğrafçılar Richard Avedon ve William Klein’ın onu çekmesiyle moda tasarımcıları Yves Saint Laurent ve Paco Rabanne için de ilham perisi oldu. yıllar. Aslında Dylan bundan o kadar etkilenmişti ki 1964’te yazdığı notlarda Bob Dylan’ın başka bir yüzü Albümde onun onuruna şu şekilde başlayan bir şiir vardı: “Françoise Hardy için, Seine nehrinin kıyısında, Notre Dame’ın dev gölgesi ayaklarımı yakalamaya çalışıyor.”

David Bowie de benzer şekilde ona aşıktı ve bir keresinde “ona tutkuyla aşık olduğunu” söylemişti. Dünyadaki her erkek ve bazı kadınlar da öyleydi.”

Fransa’da bir dizi albüm ve EP yayınladıktan sonra Hardy’nin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk uzun metrajlı albümü 1965’te çıktı. Paris’ten “Yeh-Yeh” kızı!1962’deki ilk Fransızca albümünün yeniden paketlenmesi, Tous garçons ve les filles; İlk albümleri genellikle başlıksız olarak yayınlandı ve genellikle daha popüler parçalarıyla tanınıyordu. 1965’te İngilizce ilk albümü İngilizce, “All Over the World” ve birlikte çalıştığı Julianne Moore ile birlikte yazdığı “This Little Heart”, “The Rose” ve “Another Place” dahil olmak üzere bir dizi başka şarkıya yer verdi. Bunu 1968’de başka bir İngilizce albüm izledi. İkinci İngilizce albüm Ve Yarın beni sevecek misin?. İngilizcede en büyük başarısını 1968 yılında Serge Gainsbourg’un yazdığı, Fransa ve Birleşik Krallık’ta bir numaraya yükselen “It Hurts to Say Goodbye” adlı eseriyle elde etti.

1970’ler ve 1980’lerin başlarında bir dizi ortakla birlikte çalışan Hardy, 1988’den önce altı yıllık bir ara vermeden önce Brezilya funk, rock, disko, caz ve elektronik pop’u araştıran düzinelerce albüm çıkardı. Rozetler 1996’da onu takip eden LP Eğer tehlikeliyseO zamanlar bunun son albümü olacağını söylemişti. Yirmi sekizinci ve son stüdyo koleksiyonuna rağmen 2000’li yılların başlarında albüm çıkarmaya devam etti. başka kişi2018’de.

READ  Kourtney Kardashian, Travis Parker ile lüks bir İtalyan töreninde evlendi.

Konuşurken Haber Ajansı 1996 yılında melodinin önemini vurguladığı alışılmadık şarkı yazma tarzını açıkladı. “Ben her zaman müziğe sözler koyarım. Daha önce yazmam ve sonra müzik ararım” demişti o zamanlar, şiire benzer sözcükleri karıştırarak şarkılarına benzersiz bir nitelik kazandıran bir yöntem. büyüleyici melodilerle “Müziği alıyorum ve (sonra) ona kelimeler koymaya çalışıyorum.”

Hardy, Iggy Pop’tan Blur’a kadar herkesle işbirliği yapmanın yanı sıra Jean-Luc Godard (1966) gibi ünlü yönetmenlerin filmlerinde de rol aldı. Kadınsı erkeksi(ve John Frankenheimer)Büyük ödül). Şarkıcı ayrıca astrolojiye de ilgi duydu; konu hakkında bir dizi kitap yazmanın yanı sıra romanlar ve bir otobiyografi yayınladı. Maymun umutsuzluğu ve diğer önemsiz şeyler2018 yılında adı anılan tek Fransız şarkıcıydı. Yuvarlanan kayaTüm Zamanların En İyi 200 Şarkıcısı’nın 2023 listesi, derginin “Gaulois dumanı gibi yayılan nefessiz bir solukluk” dediği şey sayesinde 162. sırada yer alıyor.

Aşağıda Dutronc’un gönderisine ve Hardy’nin bazı çizimlerine bakın.

YouTube çıkartması
YouTube çıkartması