Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

“Shirley” filmi gerçek bir hikayeye mi dayanıyor? Shirley Chisholm'un etkileyici mirası

“Shirley” filmi gerçek bir hikayeye mi dayanıyor?  Shirley Chisholm'un etkileyici mirası

İlham Verici CV Shirley Artık Netflix'te yayınlanıyor. İzlediğinizde şunu merak edebilirsiniz… Shirley Gerçek hikayeye dayalıdır. Shirley Chisholm'un öncü kariyeri ve Afro-Amerikan siyaseti üzerindeki uzun süreli etkisi hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Shirley Akademi Ödüllü aktris Regina King, ABD Temsilciler Meclisi'ne seçilen ilk siyahi kongre üyesi ve 1972'de büyük bir partiye aday olmak isteyen ilk siyahi kadın aday olan Shirley Chisholm'u canlandırıyor. Film, Chisholm'un tarihi başkanlık kariyerini ve engelleri aşmasını konu alıyor. … Buna ırkçılık da dahildir. Ve kadın düşmanlığı.

Film ayrıca Shirley'nin ayrımcılık yanlısı Alabama Valisi George Wallace ile olan ilişkisini, Kara Panter Partisi ile olan ilişkisini ve Regina'nın gerçek hayattaki kız kardeşi Rena King'in canlandırdığı kız kardeşi Muriel St. Hill ile olan gerilimlerini de araştırıyor.

Filmin kız kardeşiyle birlikte yapımcılığını üstlenen Rinna, “Bir şeyin farkına vardım: Regina ve ben hiçbir filmde birlikte oynamamıştık” dedi. NBC Haberleri. “Bu proje ikimiz için de önemli olsa da bir araya gelip oyuncu olarak çalışmak bizim için özeldi.” Merhum Lance Reddick, Lucas Hedges, Brian Stokes Mitchell, Christina Jackson, Michael Cherry, Andre Holland, Terrence Howard ve diğer yıldızlar.

Krallar, Shirley'nin hikayesini anlatmayı seçtiklerini çünkü onun tarih kitaplarında yer almadığını ve çoğu insanın onun kim olduğunu veya tarihteki öncü başarılarını bilmediğini söyledi.

Regina, “Shirley'i seçtik çünkü onun adını bile bilmeyen birçok insan olduğunu fark ettik. İnsanların sadece adını bilmesinin değil, aynı zamanda onun neden önemli, alakalı ve ilham verici olduğunu da bilmesinin önemli olduğunu hissettik” dedi. Haftalık eğlence.

Rina da benzer duyguları dile getirdi netflixTodom. “Malcolm'u öğrendim “Neden öğrencilere bundan bahsedilmiyor? Shirley'nin adını söylediğimde kimse onun kim olduğunu bilmiyor gibiydi ve… [that] Altımızdaki ateşi daha çok yak. “Dünya bilmeli, ülke bilmeli, kadınlar bilmeli, halk bilmeli, çocuklar bilmeli” diyorduk.

Forbes'tan daha fazlasıNetflix'in 'Shirley' dizisinde Regina King: 'Umarım ilham alabiliriz'

O Shirley Gerçek bir hikayeye dayanan Netflix'te mi?

Evet, Shirley Shirley Chisholm'un gerçek hayat hikayesine dayanmaktadır. Chisholm, siyasi kariyerinden önce Columbia Üniversitesi Öğretmen Koleji'nde erken çocukluk eğitimi okudu ve New York City'deki 10 kreşte yöneticilik yapmadan önce anaokulu öğretmenliği yaptı.

Yerel Demokrat kulüplere katıldıktan sonra Chisholm, 1964'te New York Eyalet Meclisi koltuğunu kazandı. Zaman dergisi. Dört yıl sonra, 1968'de, parti liderliğinin desteği olmadan Amerika Birleşik Devletleri Kongresi'ne seçilen ilk siyah kadın oldu. 1969'dan 1983'e kadar yedi dönem boyunca New York'un 12. Kongre Bölgesini temsil etti.

Kongre'deki 14 yıllık görev süresi boyunca Chisholm, sosyal hizmetlerin arttırılmasında, gıda pulu programının genişletilmesinde ve Kadınlar, Bebekler ve Çocuklar için Özel Tamamlayıcı Beslenme Programının (WIC) kurulmasına yardımcı olmada çok önemli bir rol oynadı. Aynı zamanda çocuk refahının evrenselleştirilmesi tasarısıyla ilgili konferans komitesine de başkanlık etti, ancak Nixon bunu veto etti.

Shirley Chisholm neden başkanlığa aday oldu?

Shirley, ABD başkanlık yarışına katılarak bir kez daha tarih yazdı. Başkan adaylığını 25 Ocak 1972'de Brooklyn'deki bir Baptist kilisesinde resmen duyurdu.

“Karşınızdaki varlığım artık Amerikan siyasi tarihinde yeni bir dönemi simgeliyor” dedi. Duyuru mektubu. “Siyahi olmama ve gururlu olmama rağmen siyah Amerika'nın adayı değilim. “Kadın olmama rağmen bu ülkedeki feminist hareketin adayı değilim ve bununla da gurur duyuyorum.”

Yazar ve profesör Glenn L. Starks, Ph.D., bu kitabın ortak yazarı Masada Bir Koltuk: Shirley Chisholm'un Hayatı ve Zamanları.,” Söylemek Bugün Amerika Shirley aday gösterildiği sırada “siyasette söz sahibi olmayan, haklarından mahrum bırakılmış tüm seslerden bıkmıştı”.

Starks, “New York Meclisi için yarıştığı Brooklyn'deki hayatı boyunca ve Kongre'deki tüm hayatı boyunca, her zaman kadın haklarını, eşcinsel haklarını ve yoksul insanları destekleyen ve ortaya çıkan mazlum olarak koştu” diye açıkladı. Sesi duyulmayan insanlara destek oldu. İnsanların siyah topluluktan oy almalarından bıktım ama bunun onlara hiçbir faydası yok. “Üniversitede politikaya dahil olduğundan beri, gerçekten olduğu gibi oldu.”

Chisholm'un Demokratik Ulusal Kongre'de yeterli delegesi olmamasına rağmen (adaylığını, genel seçimi Cumhuriyetçi aday ve o zamanki Başkan Richard Nixon'a kaptıran George McGovern'a kaptırdı), siyasetteki siyah kadınlar için etkili bir figür haline geldi.

İlk kadın, ilk Siyah ve ilk Asyalı Amerikalı başkan yardımcısı olan Kamala Harris, Chisholm'un kariyerinin önünü açtığına inandı. Harris, aktardığına göre bir konuşmasında “Shirley Chisholm'un omuzlarında duruyoruz ve Shirley Chisholm gururla ayakta durdu” dedi. CBS Haberleri.

Shirley Chisholm'a ne oldu?

Shirley Chisholm 1983'te Kongre'den emekli oldu. 1983'te Mount Holyoke'de öğretmenlik pozisyonuna başladı ve beş yıl boyunca sosyoloji ve antropoloji bölümlerinde profesör olarak çalıştı ve Karmaşık Bir Organizasyon Olarak Kongre'ye, Kadınların Sosyal Rolleri ve Kentsel Konular'a ders verdi. Sosyoloji. Ve Amerika'daki siyah kadınlar, göre… Holyoke Dağı Mezunlar Derneği.

1993 yılında büyükelçilik görevine aday gösterilse de sağlık sorunları nedeniyle adaylıktan çekildi. Shirley Chisholm, 1 Ocak 2005'te 80 yaşında öldü. (Ormond Plajı, Florida). On bir yıl sonra Chisholm, ölümünden sonra Başkanlık Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi.

Regina, film için yapılan araştırmaların çoğunun Shirley'nin kitapları aracılığıyla yapıldığını söyledi. “Satın alınmıyor ve kontrol edilmiyor” Ve “İyi bir mücadele” Ayrıca belgeseller, haber görüntüleri, makaleler ve “bizi Shirley'nin kim olduğunu ve onun hikayesi hakkında neyin önemli olduğunu anlatan yere koymak için elimizden gelen her şey” dedi. Todom.

Oyuncu ayrıca gruba filmde Christina Jackson'ın canlandırdığı ABD'li aktris Barbara Lee'nin (D-CA) özel bir ziyarette bulunduğunu da açıkladı.

Regina, “Barbara Lee'nin seti ziyaret etmesi kesinlikle bize birçok yönden Shirley'nin onayını verdiğini hissettirdi” dedi. “Barbara, birisinin hayatınıza nasıl girebileceğini ve sadece size ilham vermekle kalmayıp aynı zamanda kafanıza bir ampul koyarak 'Ah, yapmam gereken şey bu' diye öğretebileceğini temsil ediyor. İçimde bir şeylerin değişmesi gerekiyor. bu anın ötesine yer açın. Shirley, Barbara'nın örnek olarak devreye girmesini ateşledi.

Shirley Artık Netflix'te yayınlanıyor. Fragmanı izle Shirley az.

READ  Sharon Stone ve Liam Neeson, Kevin Spacey'nin oyunculuğa dönüşünü destekliyor