Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Signa yenilgiyle Avrupa monarşisini devirdi

Signa yenilgiyle Avrupa monarşisini devirdi

VİYANA/FRANKFURT (Reuters) – Emlak ve perakende devi Cigna, yeni finansman sağlamaya yönelik son girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Çarşamba günü iflas başvurusunda bulundu ve bu da kendisini Avrupa emlak piyasasının çöküşünün şimdiye kadarki en büyük kurbanı haline getirdi.

Avusturyalı işadamı Rene Benko tarafından kontrol edilen grup, New York’taki Chrysler Binasının yanı sıra Almanya, Avusturya ve İsviçre’deki birçok yüksek profilli proje ve büyük mağazanın da sahibidir.

Alacaklı koruma dernekleri KSV1870 ve Alpenländischer Kreditorenverband’a (AKV) göre Signa Holding’in borçları yaklaşık 5 milyar Euro tutarındaydı ve 42 çalışan ve 273 alacaklı bu önlemlerden etkilendi.

Erişim alanı Almanya’nın en ünlü mağazası Berlin’deki KaDeWe’den ülkenin en büyük cadde zinciri Galeria’ya ve bir gökdelen projesine kadar uzanan milyarlarca avroluk grup, kıtanın kuşatılmış emlak sektörüne dalgalar göndermeye hazırlanıyor.

Avusturya Şansölyesi Karl Nehammer şirketin çöküşünün önemini küçümsemeye çalıştı. Gazetecilere verdiği demeçte, “Gerçekten önemli olan, buraya yatırım yapan herkesin, özellikle de bankaların istikrarlı kalmasıdır.” “Bu kritik.”

Signa’nın en büyük kredi sağlayıcılarından biri olan Avusturya’daki Raiffeisen Bank International’daki analistler, bu hafta başında, eğer mülk satmaya başlarsa, zorlukların ticari emlak fiyatlarında daha geniş bir düşüşe yol açabileceği konusunda uyardı.

Avusturya’daki Cigna Holding, iflas işlemlerini başlatmak ve grubu yeniden organize etmeye başlamak için Viyana mahkemesine başvuracağını söyledi.

“Amaç ticari faaliyetlerin düzenli bir şekilde devam etmesi… ve şirketin sürdürülebilir şekilde yeniden yapılandırılmasıdır.” diye ekledi.

Signa’nın çoğunluğu Banco’ya aitti ve Banco tarafından kontrol ediliyordu, ancak aralarında Avusturyalı sanayici Hans Peter Hasselsteiner’in de bulunduğu bazı diğer zengin kişilerin daha küçük hisseleri vardı.

Holdingin iflasının tüm gruba yayılması bekleniyordu, ancak önemli bir yan kuruluş hala hayatta kalma mücadelesi veriyordu.

READ  Rivian, 2022'nin ikinci çeyreğinde 1.71 milyar dolar kaybetti ve 4.467 araç teslim etti.

Konuya yakın bir kişi, Signa Holding’in çoğunluk hissedarı olduğu yan kuruluşu Signa Prime’a likidite sağlamak için son yatırımcı görüşmelerinin hala devam ettiğini, ancak başarı şanslarının zayıf olduğunu söyledi.

Signa Prime Selection, 20,4 milyar Euro değerindeki toplam varlıklarıyla Signa’nın emlak bölümünün en büyük şirketidir.

Ana bölümdeki diğer azınlık yatırımcıları arasında Alman sanayi milyarderi Klaus-Michael Kuhn, Alman RAG ve Fransız Peugeot ailesi yer alıyor.

Birim, Avusturya, Almanya, İsviçre ve Kuzey İtalya’daki şehir içi önemli konumlardaki gayrimenkul yatırımlarına odaklanıyor.

Euro’nun 25 yıllık tarihindeki borçlanma maliyetlerindeki en keskin artış, grubun işlerinin çoğunun bulunduğu Almanya’da emlak fiyatlarının düşmesine neden oldu.

Signa Holding markasının Avusturya’nın Viyana kentindeki genel merkezinden bir görünüm, 6 Kasım 2023. REUTERS/Leonard Voyager/Dosya fotoğrafı Lisans haklarının alınması

Yatırım yönetimi şirketi Wisdom Tree’den hisse stratejisti Anika Gupta, “Para politikası temerrüdünün en sonunda yayıldığını gördükleri için bu yatırımcılar için kaba bir uyanış olacak” dedi.

Cigna, sorunlarını emlak işini etkileyen dış faktörlere ve cadde alışverişi üzerindeki baskıya bağladı.

Gayrimenkul danışmanlığı yapan Bulwiengesa’dan Sven Carstensen, Signa’nın Almanya’da çoğunlukla merkezi konumlarda bulunan devasa gayrimenkul varlıklarının, iflasının ülkenin şehirlerinde derin izler bırakabileceği anlamına geldiğini söyledi.

Varlıklarının 27 milyar euro (29 milyar dolar) olduğu tahmin edilen grup, birçok yan kuruluştan oluşuyor. JP Morgan’ın yükümlülüklerinin yaklaşık 13 milyar avro olduğu tahmin ediliyor.

Şirketin iflası, Almanya genelinde aralarında ülkenin en yüksek binalarının da bulunduğu bir dizi tamamlanmamış inşaat projesi bıraktı.

İnşaat durduruldu

Signa, Hamburg’da planlanan 64 katlı Elbtower gökdeleninde, işi durduran inşaat şirketine ödeme yapmayı bırakana kadar istikrarlı bir ilerleme kaydediyordu. Almanya’daki diğer beş Signa tesisinde de inşaat durduruldu.

Yıllar boyunca düzinelerce banka, sigorta şirketi ve emeklilik fonu, Cigna’nın şirketlerini, tahvil satış prospektüslerini ve Cigna’nın Reuters tarafından görülen teklifini finanse etti ve bunlara yatırım yaptı.

READ  Yönlendirme, müşteri gelir çukuru olarak 1 milyar doları özlüyor

Cigna, 600 milyon İsviçre Frangı’ndan (678 milyon $) fazla riske maruz kaldığını açıklayan İsviçre bankası Julius Baer dahil olmak üzere bankalardan büyük miktarda borç aldı.

Signa’nın kurulduğu ve genel merkezinin bulunduğu Avusturya’da finansal bağlar özellikle güçlü.

Raiffeisen Landesbank Niederoesterreich-Wien, Raiffeisen Landesbank Oberoesterreich ve Erste Group da Signa’ya maruz kalan bankalar arasında yer alıyor.

Bu ayın başlarında, Raiffeisen Bank International’ın yöneticilerinden Hans Mossenbacher, konu hakkında bilgi sahibi bir kişiye göre Banco Group’a atıfta bulunarak bir müşterinin 755 milyon Euro’luk riske maruz kaldığını tespit etti.

Konuyu bilen kişiler, Almanya’nın en zengin iki eyaleti Bavyera ve Hesse’deki devlet destekli bölgesel bankalar olan Bayern LB ve Helaba’nın gruba birkaç yüz milyon avro borç verdiğini söyledi.

Gayrimenkul sektörü yıllardır Alman ekonomisinin temel taşı olmuştur ve GSYİH’nın yaklaşık beşte birini ve her 10 işten birini oluşturmaktadır. Düşük faiz oranları nedeniyle, borçlanma maliyetlerindeki son yükselişe kadar istikrarlı ve güvenli görülen gayrimenkullere milyarlarca dolar aktarıldı.

Pandemi sonrası ofislerin boş kaldığı ABD’de ticari gayrimenkuldeki zayıflık ve Çin’deki büyük gayrimenkul geliştiricilerinin yaşadığı zorluklar, küresel dikkatin sektöre odaklanmasına neden oldu.

(Londra’dan Harry Robertson, Münih’ten Alexander Hübner ve Düsseldorf’tan Matthias Inverardi tarafından hazırlanan ek raporlar – Arapça Bülten için Muhammed tarafından hazırlanmıştır) Düzenleyen: Katherine Evans, Thomas Janowski ve Kirsten Donovan

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar

Emma Victoria, Avrupa genelindeki birleşme ve satın almalar hakkında rapor veriyor ve Mergermarket, Bloomberg, The Daily Telegraph ve Deutsche Presse Agentur’da daha önce deneyime sahip.