Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Birleşik Krallık’taki Metro Bank ve Lloyds, Noel’den haftalar önce işten çıkarmaları duyurmak için Barclays Bank’a katıldı

Birleşik Krallık’taki Metro Bank ve Lloyds, Noel’den haftalar önce işten çıkarmaları duyurmak için Barclays Bank’a katıldı

Leon Neal/Getty Images

Metro Bank Perşembe günü yaptığı açıklamada, maliyet düşürme planının yaklaşık 800 kişinin işten çıkarılmasıyla sonuçlanacağını söyledi.


Londra
CNN

İngiltere’de banka çalışanları karşı karşıya… Noel yaklaşırken işten çıkarmalar İşçi sendikalarından birinin “utanç verici” zamanlama olarak tanımladığı şey.

Metro Bankasıyla Mücadele Perşembe günü yaptığı açıklamada, yılda 50 milyon pound (63 milyon dolar) tasarruf etme çabalarının bir parçası olarak personel sayısını %20 oranında azaltmayı beklediğini söyledi. Yaklaşık 800 işi etkileyecek olan duyuru, Lloyds’un bazı personelini işten çıkarma planlarını doğruladığı gün geldi ve bu hafta başında Barclays’in (BCS) Birleşik Krallık’taki işletmesinde 900 kişiyi işten çıkarıyor.

2010 yılında İngiltere’nin büyük cadde bankalarına rakip olarak açılan Metro Bank, şubelerini haftanın yedi günü açık tutma yönündeki alışılmadık politikasını gözden geçiriyor. Bankanın hisseleri Perşembe günü yüzde 3’ten fazla yükseldi ancak bu yıl şu ana kadar hâlâ yüzde 67 oranında düşüş yaşıyor.

CEO Daniel Frumkin yaptığı açıklamada, “Biz cadde mağazalarına bağlıyız ancak müşteri hizmetlerine odaklanmaya devam ederken daha uygun maliyetli bir iş modeline geçeceğiz” dedi.

Ancak aracı kurum IG’nin baş piyasa analisti Chris Beauchamp, Metro Bank’ın yerini almaya çalıştığı büyük bankalara benzemenin kredi verenin çekiciliğini “ciddi şekilde azaltacağını” söyledi. Bir notunda “Metro, Birleşik Krallık merkezli bankalara ciddi bir rakip olmak bir yana, bocalamaya devam ediyor” diye yazdı.

Birleşik Krallık bankaları, tatil sezonu yaklaşırken personel sayısını azaltan tek büyük işveren olmaktan çok uzak. Yalnızca Kasım ayında Citigroup (C), Charles Schwab (SCHW), Medya Yardımcısı, Continental otomobil parçaları üreticisi Ve Nakliye devi Maersk Onlar da onların arasındaydı İşten çıkarmaları kim duyurdu?

Bu haftanın başlarında sendika Unite, Barclays’in çalışanlara İngiltere’de 900 çalışanını işten çıkaracağını bildirdiğini söyledi. Bu, bankanın İngiltere’deki işgücünün %2’sine denk geliyor. 2022 sayıları.

READ  Chipotle, BG&E, Marathon Oil ve Car Max

Bir Barclays sözcüsü, otomasyonun artması ve “yönetim katmanlarının” azalması sonucunda personel sayısında “değişiklikler” olacağını söyledi ancak herhangi bir işten çıkarmayla ilgili bir rakam belirtmedi. Sözcü, “İşi basitleştirmek ve yeniden şekillendirmek, hizmeti geliştirmek ve daha yüksek getiri sağlamak için bir dizi eylem gerçekleştiriyoruz” diye ekledi.

Unite, Noel yaklaşırken işten çıkarma kararını “utanç verici” olarak nitelendirdi.

“İşlerin risk altında olması nedeniyle işçiler, ailelerinin artan gıda ve yakıt fiyatlarıyla nasıl başa çıkacağı konusunda gerçek endişelerle karşı karşıya.” Federasyonun ulusal sanayi koordinatörü Dominic Hook bir açıklamada şunları söyledi.

Bu arada Lloyd’s, Şubat 2022’de başlattığı stratejiyi gerçekleştirmeyi amaçlayan değişikliklerin bir parçası olarak, veri ve teknoloji rolleri için personel alımı yaparken bile bazı rollerini kesecek.

Grubun bir sözcüsü yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Önemli değişiklikler yapmak, yalnızca yeni roller yaratmak ve işin bazı bölümlerindeki meslektaşların becerilerini geliştirmek anlamına gelmiyor, aynı zamanda grubun başarısının bir parçası olan yetenekli meslektaşlara veda etmek anlamına da geliyor.” geçmişte.” Etkilenecek rollerin sayısını ve hangi çalışma alanlarında olacağını açıklayın.

Artan faiz oranları çoğu İngiliz bankasının borç vermeyi daha kârlı hale getirerek kârını artırmasına rağmen, aynı zamanda kârlarını da yükseltti. Fonlama maliyetleri müşteri mevduatları için rekabet yarattı ve borçluların kredilerde temerrüde düşme riskini artırdı.

Citibank analisti Andrew Coombs geçen ay bir araştırma notunda “Daha yüksek faiz oranları İngiltere bankaları için başlangıçta olumlu görüldü, ancak geçen yılın büyük bölümünde olumsuz olarak görüldü” diye yazdı. Banka hisse senedi fiyatlarındaki hareketler ile İngiltere Merkez Bankası’nın art arda 14 faiz artırımının ardından Şubat 2008’den bu yana en yüksek seviyesi olan %5,25’e yükselttiği resmi faiz oranı arasındaki ters ilişkiye dikkat çekti.

READ  EEOC, siyah işçilere yönelik yaygın ırkçı taciz iddiasıyla Tesla'ya dava açtı

Metro Bank ayrıca, mali durumunu desteklemek için geçen ay yapılan acil hisse artırımı kapsamında ihraç edilen yeni hisselerin Perşembe günü işlem görmeye başlayacağını da söyledi. Geçtiğimiz hafta hissedarlar, Kolombiyalı milyarder Jaime Jelinsky Bacal’ın bankanın kontrolünü ele geçirmesini içeren bir kurtarma anlaşmasını onayladı.