Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Siparişlerde geri ödeme nasıl alınır?

Siparişlerde geri ödeme nasıl alınır?

Şirket Çarşamba günü yaptığı açıklamada, çevrimiçi perakende platformu Zulily'nin “zorlu iş ortamı” nedeniyle işini “durduracağını” belirterek, bir zamanlar 9 milyar dolar değerinde olan alışveriş merkezine şok bir son getireceğini söyledi.

PitchBook'taki açıklamaya göre 2009 yılında kurulan Zulily, anne odaklı bir perakendeciydi; burada tüketiciler platformda seçilmiş yeni kıyafetler, oyuncaklar ve ev dekorları bulabiliyorlardı. Seattle merkezli şirket on yıl önce halka açıldı ve bir noktada şirket 9 milyar dolarlık bir değerlemeye sahipti. Wall Street Journal.

O tarihten bu yana mülkiyette bazı değişiklikler oldu. QVC'nin ana şirketi Zulily'yi 2015 yılında 2,4 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın aldı. Ancak mayıs ayında yatırım şirketi Regent tarafından satın alınan Zulily, kendisine yeni sahipler buldu. Bu satış şirketin kaderini yeniden canlandırmayı başaramadı ve Çarşamba günü açıklanan tasfiye işlemleriyle artık sona erdi.

“Bu karar kolay değildi ve hafife alınmadı. Ancak Zulily'nin faaliyet gösterdiği zorlu iş ortamı ve buna eşlik eden finansal istikrarsızlık göz önüne alındığında, Zulily acil ve hızlı harekete geçmeye karar verdi” dedi Ryan C. Şirketin tasfiyesini yönetmekle görevli Douglas ve Wilson Companies'in başkan yardımcısı Baker, yaptığı açıklamada şunları söyledi.

Haber haftası Çarşamba öğleden sonra e-posta yoluyla yorum yapmak için şirketle iletişime geçtim.

QVC Zulily temsilcileri 2016 Pensilvanya Kadınlar Konferansı'nda konuşuyor. Zulily Çarşamba günü yaptığı açıklamada işlerini sonlandıracağını söyledi. (Pennsylvania Kadınlar Konferansı için Marla Aufmuth/Getty Images tarafından çekilmiş fotoğraf)

Açıklamada Baker, şirketin bekleyen siparişlerinin çoğunu önümüzdeki iki hafta içinde yerine getirmeye çalışacağını belirtti.

Baker, “Karşılanamayan siparişler için Zulily, bu siparişlerin iptal edilmesini ve paranın iade edilmesini sağlamaya çalıştı” dedi. “Bir sipariş verdiyseniz ve 22 Ocak 2024 tarihine kadar bu siparişi almadıysanız veya geri ödemenizi almadıysanız, lütfen hasar temsilcimiz Omni Agent Solutions ile iletişime geçin.”

READ  Çin yemek dağıtım uygulaması Meituan'ın hisseleri üçüncü çeyrekte zayıf bir görünümle düştü

Baker, tasfiye sürecini hızla ilerletmeyi planladığını da sözlerine ekledi.

“Zulili, tatil sezonunda herkese mümkün olan en iyi hizmeti sunmaya devam etmek için çaba gösterecek” dedi.

Ana şirket, Mart ayında, şirketin 2022'nin dördüncü çeyreğinde gelirinin yüzde 28 düşüşle 254 milyon dolara gerilediğini söyledi. Yıl boyunca gelir yaklaşık yüzde 40 düşüşle 906 milyon dolara geriledi.

Douglas Wilson Companies (DWC), Zulily'nin işlerini küçültme hamlesinin “şirketin alacaklıları için değeri en üst düzeye çıkaracağını” umduğunu söyledi.

“[We] Baker yaptığı açıklamada, “Şirketlerin alacaklılarının üçüncü taraf bir vekil olarak toparlanmasını en üst düzeye çıkarmak için işin düzenli tasfiyesini tamamlayacaksınız” dedi.

DWC şunları söyledi: Önceki açıklama Hem Zulily müşterileri hem de tedarikçileri için şirketin kapanma sürecinde yol almalarına yardımcı olacak sık sorulan soruların yer aldığı bir platform oluşturdular.

Sürecin 12 ila 18 ay sürebileceğini söylediler.