Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Şirketler CEO'larına ABD vergileriyle ödediklerinden daha fazlasını ödedi – rapor | bir iş

Şirketler CEO'larına ABD vergileriyle ödediklerinden daha fazlasını ödedi – rapor |  bir iş

Yeni bir rapora göre, Amerika'nın en büyük şirketlerinden bazılarının üst düzey patronları, şirketlerinin federal vergi olarak ödediğinden daha fazlasını kazandı.

Araştırma, Tesla'dan T-Mobile US'e kadar 35 farklı şirketteki üst düzey yöneticilerin, 2018 ile 2022 yılları arasında işverenlerinin net vergi ödemelerinden daha fazla tazminat kazandığını ortaya çıkardı. Tüm şirketler aynı dönemde milyarlarca dolar kar elde etti.

Amerikalılar tarafından Vergi Adaleti (ATF) ve Politika Çalışmaları Enstitüsü (IPS) tarafından yapılan analiz, 35 şirketin tamamı için kolektif net federal gelir vergisi faturasının beş yıl içinde negatif 1,72 milyar dolar olduğunu ortaya çıkardı; bu da şirketlerin toplu olarak hükümetten daha fazla para aldıkları anlamına geliyor. Devlet ödedikleri parayı iade ediyor.

Aynı dönemde, bu şirketlerin üst düzey yöneticilerine ödenen maaşlar, ikramiyeler, ikramiyeler, yan haklar, hisse senedi opsiyonları ve hisse senedi ödülleri de dahil olmak üzere yönetici maaşları 9,49 milyar doları buldu.

Solda sıra sıra haki renkli noktalar, sağda kırmızı bir nokta ve bunları birbirine bağlayan gri bir çizgi.

Savunuculuk grupları, kurumlar vergisi oranının yüzde 21'den yüzde 28'e yükseltilmesinin on yılda 1,3 trilyon dolar gelir sağlayacağını iddia ederek Kongre'ye kurumlar vergisi oranını artırma çağrısında bulundu. Donald Trump, 2017 yılında işletme vergilerini azaltan bir yasa imzaladı.

Başkan Joe Biden geçen hafta yaptığı Birliğin Durumu konuşmasında büyük şirketlerin “nihayet adil paylarını ödemelerinin” zamanının geldiğini açıkladı ve “Büyük İlaç, Büyük Petrol, özel jetler ve mega yönetici maaşları için vergi indirimlerine son verme” sözü verdi.

Vergi sistemini adil hale getirmek için “cehennem gibi” mücadele etme sözü veren Biden, “Bakın, ben bir kapitalistim. Bir milyon dolar kazanmak istiyorsanız harika! Sadece vergilerden adil payınızı ödeyin” dedi.

Raporda 35 şirket arasında milyarder işadamı Elon Musk liderliğindeki Tesla öne çıktı. Elektrikli otomobil üreticisi yıllardır zarar eden bir şirketti ancak son yıllarda elektrikli otomobillere olan talebin artmasıyla birlikte üretim arttıkça önemli karlar elde etti.

READ  Fed, merkez bankaları yeni bir aşamaya girerken faiz oranlarını yarım puan artırdı

2018 ile 2022 arasında Tesla'nın yönetici maaş faturası 2,5 milyar dolara ulaştı, ancak bu büyük ölçüde Musk'un Ocak ayında Delaware'deki bir yargıç tarafından geçersiz kılınan 2018'deki devasa tazminat düzenlemesinden kaynaklanıyor. Raporda, bu dönemdeki net federal gelir vergisi kredisinin, esas olarak önceki yıllardan gelen fazla zararların devredilmesi nedeniyle 1 milyon dolar olduğu iddia edildi.

Tesla'nın Yorum talebine yanıt vermedi.

İki çizgi grafiği, biri yukarıya doğru giden kırmızı renkte, diğeri ise sabit kalan haki renkte

T-Mobile'ın beş yıllık yönetici maaşı, şirketin Sprint'i satın almasının borsada yarattığı yükselişin de yardımıyla 675 milyon dolar olurken, raporda net federal gelir vergisi faturasının eksi 80 milyon dolar olduğu belirtildi.

T-Mobile, ATF ve IPS'ye göre spektrum lisansları satın alırken oluşan maliyetler için vergi indirimi kullandı ve Siber saldırı nedeniyle 350 milyon dolarlık tazminat Bu da faturayı düşürmek için uygulanan “çeşitli taktiklerin” bir parçası olarak tahmini 76,6 milyon kişinin verilerini tehlikeye attı.

T-Mobile yorum talebine yanıt vermedi.

Önceki bülten promosyonunu atla

Aralarında Ford ve Salesforce'un da bulunduğu listelenen diğer şirketler yorum taleplerine yanıt vermedi.

35 şirketin yer aldığı listede yer alan Netflix, 2018 ile 2022 yılları arasında küresel gelir vergisi olarak 2 milyar dolardan fazla ödediğini söyledi.

Bir şirket sözcüsü şunları ekledi: “Netflix, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ve dünyadaki vergi yasalarına ve düzenlemelerine uyuyor.”

Listelenen Match Group, raporun şirketi için yaptığı tahminleri sorguladı. Bir şirket sözcüsü şunları söyledi: “Bu listenin incelenmesi, kurumsal kursları tamamlayan şirketlerin hariç tutulduğu iddialarına dayanmaktadır.” “Match Group 2020'de IAC'den ayrıldı, dolayısıyla buradaki rakamlar işimizi temsil etmiyor.”

ATF Vakfı'nın genel müdürü David Kass, “Vergilerin eksik ödenmesi ve yöneticilere fazla ödeme yapılması gibi her iki kurumsal suiistimal türü de sonuçta çalışan aileleri daha düşük maaş çekleri ve kamu hizmetlerinde kesintiler yoluyla mağdur ediyor” dedi.

IPS küresel ekonomi direktörü, ortak yazar Sarah Anderson, raporun “büyük şirketlerdeki yöneticilerin agresif vergi kaçakçılığı nedeniyle nasıl ödüllendirildiğini, bunun faturasını çalışan ailelerin ve küçük işletmelerin ödemeye terk edildiğini gösterdiğini” ekledi.

Raporun neden ABD'nin dünya çapında faaliyet gösteren çok uluslu şirketlere yaptığı vergi ödemelerine odaklandığı sorulduğunda Anderson şunları söyledi: “Raporun temel amacı, bu ülkelerin bulunduğu ve bulunduğu ülkedeki vergi kanununda reform yapılması ihtiyacını vurgulamaktır.” .” Ve büyük karlar elde edin.