Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

‘Soğuk ay’ parlak bir şekilde parlıyor ve nadir bir olayda Mars’ı gölgede bırakıyor

'Soğuk ay' parlak bir şekilde parlıyor ve nadir bir olayda Mars'ı gölgede bırakıyor

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Şaşırtıcı keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

“Soğuk ay” olarak da bilinen Aralık dolunayı Çarşamba günü gece gökyüzünde parlayacak ve 23:08 pm ET’de zirveye ulaşacak.

Jüpiter, Satürn ve Mars da Çarşamba günü gece gökyüzünde görülebilecek ve Mars’ın ay perdelenmesi olarak bilinen son derece nadir bir fenomenle dolunayın zirvesinde meydana gelecek. EarthSky’a göre.

Bu noktada kızıl gezegen ayın arkasında kaybolacak. kısa süre. Bu alışılmadık olay Amerika, Avrupa ve Kuzey Afrika’nın bazı bölgelerinde görülecektir.

7 Aralık aynı zamanda NASA’nın 50. yıl dönümü. Apollo 17 lansmanı Bir insan en son aya ayak bastığında. Bu nedenle, bu yılki soğuk ay, izleyicilere ay manzarasının keyfini çıkarma ve insanlığın başardığı devasa uzay keşfini yansıtma şansı sunuyor.

NASA’nın Jeoloji, Jeofizik ve Jeokimya Laboratuvarı başkanı Dr. Noah Petro, “Ay’a baktığınızda, onun sadece güzel olmadığını, aynı zamanda bilimsel açıdan da çok önemli bir nesne olduğunu anlamalısınız” dedi.

“Güneş sistemimizdeki başka hiçbir gezegenin ayı bizimkine çok benzemiyor. Birçok yönden benzersizdir ve tüm insanlık içinde bir topluluk olarak arka bahçemizde olduğu için çok şanslıyız.”

Mohawk halkı, Aralık ayındaki dolunayı “tsothoharha” veya soğuk zaman olarak kabul etti; Western Planetarium Washington web sitesine göre. Diğer birçok Kızılderili kabilesi gibi, Mohawk da ayları bir isim vererek takip etti. Her dolunay için.

Bu dolunay, Avrupa’da Noel’i kutlamak için “Yule’den önceki ay” olarak da bilinir ve yılın en uzun gecesi olan kış gündönümüne yakınlığı nedeniyle Mohikanlar tarafından “uzun gece ayı” olarak bilinir. Bu yıl 21 Aralık, Yaşlı çiftçinin yıllığına göre.

Dolunay, gün batımından itibaren gökyüzünde yolunu bulacak. Kuzey Yarımküre’de güneşin daha erken batmasıyla, ay olayına tanık olmak isteyenler için daha uzun bir süre var. Pietro, gökyüzünü net bir şekilde gören herhangi bir yerin yeterli olacağını söyledi, ancak en iyi görüş için yüksek binalardan ve ağaçlardan arınmış bir alan bulmanızı tavsiye ediyor.

READ  Gösteri durdurucu: Singalong taraftarları kovuldu, 'koruma' askıya alındı

Pietro, “Önceki ve sonraki gün, ay hala çıplak gözle dolu görünecek” dedi. “Yani yedinci gün hava bulutluysa, sekizinci gün tekrar deneyebilirsin.”

CNN meteoroloji uzmanı Alison Chenchar’a göre, Çarşamba günü için hava New York’ta parçalı bulutlu, Los Angeles’ta çoğunlukla açık ve Chicago’da çoğunlukla bulutlu olacak.

Güney yarımkürede olanlar, gece saatlerinde aynı dolunay görüntüsünü alacaklar, ancak yön her zaman olduğu gibi tersine dönecek.

Apollo 17 uzay uçuşu 7 Aralık 1972’de başlatıldı. Bu, NASA’nın Apollo programının son göreviydi ve ayda yürüyen insan sayısını 12’ye çıkardı. Harrison “Jack” Schmidt, 12 günlük bir görevden sonra 19 Aralık’ta Dünya’ya döndü.

163 fit uzunluğundaki Satürn V roketi, Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nde 7 Aralık 1972, ET, 12:33'te sergileniyor. Apollo 17, NASA'nın Apollo programındaki son aya iniş göreviydi.

Bugün NASA, ilk ay karakolunu kurmayı ve ay keşiflerine devam etmeyi amaçlayan Artemis programını başarıyla başlattı. Artemis I görevi 16 Kasım’da başlatıldıve mürettebatsız Orion uzay aracını, dolunaydan dört gün sonra 11 Aralık olarak beklenen dönüş tarihi ile Ay’ın çevresini dolaşmak için 25,5 günlük bir yolculuğa göndermek.

Uzay ajansı, daha fazla Ay keşfinin, Mars’ta ilk insan ayağına yol açacağını umuyor.

Pietro, “(Ay), gezegenimizin insanlarla ziyaret etme şansına sahip olduğumuz çok önemli bir bölümü… ve ona hem robot kaşifler hem de mürettebatla geri dönmeye hazırlanıyoruz,” dedi.

“Umarım insanlar bir an durup ‘Vay canına, gezegen olarak bu uyduya sahip olduğumuz için ne kadar şanslıyız’ diye düşünürler.” ”

Soğuk ay, bu yılki dolunay olayını işaret ediyor, ancak Aralık gökyüzünde başka meteor yağmurları da görülecek. Gök toplayıcılar, 14 Aralık’ta zirveye ulaşan canlı İkizler’i kaçırmak istemeyeceklerdir – hemen ardından Ursidler gelir ve 22 Aralık’ta zirveye ulaşır. EarthSky’nin 2022 meteor yağmuru rehberine göre.