Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX bir sonraki Starship uçuşu için hızlı bir geri dönüş planlıyor

SpaceX bir sonraki Starship uçuşu için hızlı bir geri dönüş planlıyor

WASHINGTON — SpaceX, Starship uzay aracının bir sonraki lansmanını, gözden geçirilmiş fırlatma lisansını ne kadar çabuk alacağına bağlı bir zaman çizelgesi olan Mayıs ayı başlarında gerçekleştirmeyi umuyor.

19 Mart'taki Satellite 2024 konferansında konuşan SpaceX'in başkanı ve operasyon sorumlusu Gwen Shotwell, şirketin hâlâ aracın 14 Mart'taki üçüncü entegre lansmanından elde edilen verileri incelediğini ancak yakın zamanda tekrar uçmaya hazır olmasını beklediğini söyledi.

Görevden elde edilen verilerin analiz edilmesi sorulduğunda “Hala uçuştan gelen verileri inceliyoruz” dedi. “İnanılmaz derecede başarılı bir yolculuktu. Tam olarak gitmek istediğimiz yere ulaştık.”

Bu fırlatmada hem Süper Ağır itici hem de Starship'in üst aşaması, yükseliş sonrasında beklendiği gibi performans göstererek aracı planlanan yörünge altı yörüngesine yerleştirdi. Uzay aracının yük kapısı uzaydayken açıldı ve araçtaki iki tank arasında sıvı oksijeni aktaran itici güç aktarımının gösterimine başlandı.

Ancak Starship'in Raptor motorlarının planlı bir şekilde yeniden başlatılması uzaydayken gerçekleştirilmedi ve şirket bunu aracın yuvarlanmasından sorumlu tuttu. Araç geri dönerken yaklaşık 65 kilometre yükseklikte düştü. Süper ağır itici, iniş sırasında planlı bir yanma sırasında Meksika Körfezi'ne inişinin son aşamalarında da patladı.

Her iki aşamada da neyin yanlış gitmiş olabileceğinden bahsetmeden, “Her iki aşamada da ne olduğunu öğreneceğiz” dedi ve “Ve yaklaşık altı hafta içinde veya Mayıs ayı başında tekrar uçmayı umuyoruz” dedi.

Şirketin, bazılarının beklediği gibi yaklaşan Starship lansmanında Starlink uydularını konuşlandırmayı beklemediğini de sözlerine ekledi. “İşler hala ticarette, ancak sanırım yeniden düzgün bir şekilde yeniden girmeye ve bu şeyleri istediğimiz yere indirebildiğimizden emin olmaya odaklanacağız.”

Bu zaman çizelgesi, Federal Havacılık İdaresi tarafından onaylanması gereken kaza soruşturmasının tamamlanmasına bağlı olacak ve Federal Havacılık İdaresi, bir sonraki fırlatmadan önce Starship'in mevcut fırlatma lisansını değiştirmek zorunda kalacak.

READ  Mars ilk kez "gerçek renkte" görüntülendi • Earth.com

18 Mart'ta Space Capitol III by Payload etkinliğinde konuşan FAA'nın ticari uzay taşımacılığından sorumlu yönetici yardımcısı Kelvin Coleman, bu soruşturmanın bir sonraki fırlatmayı önemli ölçüde geciktirebilecek herhangi bir önemli sorunu ortaya çıkarmasını beklemediğini söyledi.

“Talihsiz bir kaza dediğimiz olayla sonuçlandı ama sonuçta bunu başarılı bir fırlatma denemesi olarak değerlendiriyoruz” dedi çünkü herhangi bir yaralanma ya da maddi hasarla sonuçlanmadı. “SpaceX bu fırlatmayla önemli miktarda veri toplamayı başardı.”

SpaceX'in olayı araştıran hızlı bir rapor sunmasını beklediğini belirterek, ikinci Starship uçuşunun ardından şirketin bu raporu birkaç hafta içinde tamamladığını kaydetti. “Burada da aynı olmasını bekliyoruz. Önemli bir şey görmedik. Güvenlik açısından kritik bir sistem olduğunu düşünmüyoruz.”

FAA, SpaceX'in Starship fırlatma lisansını şimdiye kadar her uçuştan sonra, son uçuşta kullanılan farklı yörünge altı yörünge gibi görevdeki değişiklikleri yansıtacak şekilde güncelledi. Ancak Coleman, ajansın lisansın bireysel lansmanlar yerine “bir grup lansman” için geçerli olduğu bir sürece geçmek istediğini söyledi. Bunun özellikle önemli olduğunu ekledi, çünkü SpaceX bu yıl altı ila dokuz Starship fırlatması daha planlıyor.

Bu, FAA'nın Bölüm 450 olarak bilinen yeni bir dizi düzenleme kapsamında fırlatma lisanslarını onaylamada çok yavaş hareket ettiği yönündeki endüstri ve Kongre eleştirilerini ele almak için fırlatma lisansı sürecini kolaylaştırmaya yönelik daha geniş bir çabanın bir parçası. Coleman, FAA'nın Ticari Uzay Taşımacılığı Konferansında duyurdu. 21 Şubat'ta ajansın, Bölüm 450'yi iyileştirme yolları hakkında resmi olarak sektör girdilerini toplamak için bir Havacılık Kuralları Oluşturma Komitesi veya SpARC oluşturacağını duyurdu.

Shotwell, 2024 Uydu Konferansı panelinde şirketin bu yıl kaç Starship projesi başlattığını söylemedi ancak odak noktasının aracı çalışır hale getirmek olduğunu söyledi.

READ  Yeniden sınıflandırılan galaksi artık doğrudan Dünya'yı işaret eden süper kütleli bir kara delik.

“Uzay aracını yörüngeye göndermek, uyduları yerleştirmek ve her iki aşamayı da hızlı bir şekilde geri döndürerek kurtarmak istiyorum” dedi.