Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Süper bilgisayar, uzayda 'süper elmasların' var olabileceğini öne sürüyor

Süper bilgisayar, uzayda 'süper elmasların' var olabileceğini öne sürüyor

Elmaslar Dünya üzerinde doğal olarak oluşan en sert malzemelerdir, ancak bir süper bilgisayar işleri daha da zorlaştırmıştır. Süper elmas adı verilen teorik madde gezegenimizin ötesinde var olabilir ve bir gün burada, Dünya'da yaratılabilir.

Normal elmaslar gibi premium elmaslar da karbon atomlarından oluşur. Sekiz atomdan oluşan bu spesifik karbon fazının ortam koşulları altında stabil olması gerekir. Başka bir deyişle Dünya'nın laboratuvarında bulunabilir.

BC8 adı verilen spesifik faz, silikon ve germanyumda yaygın olarak bulunan yüksek basınçlı bir fazdır. Yeni modelin önerdiği gibi, bu özel aşamada karbon da mevcut olabilir.

sınır– En hızlı ve ilk exascale süper bilgisayar – muazzam basınçlar altındaki milyarlarca karbon atomunun evrimini modelledi. Süper bilgisayar, BC8 karbonunun basınca karşı normal elmastan %30 daha dayanıklı olduğunu tahmin etti. Ekibin süper katı nesneleri tanımlayan araştırması yakın zamanda gerçekleşti. yayınlanan içinde Fiziksel Kimya Mektupları Dergisi.

وقال ماريوس ميلوت، المؤلف المشارك في الدراسة، والباحث في مختبر لورانس ليفرمور الوطني (LLNL): “على الرغم من الجهود العديدة لتجميع هذه المرحلة البلورية الكربونية بعيدة المنال، بما في ذلك الحملات السابقة لمرفق الإشعال الوطني (NIF)، إلا أنه لم يتم ملاحظتها sonraki”. laboratuvar öğle yemeği. “Fakat bunun karbon bakımından zengin ötegezegenlerde var olabileceğini düşünüyoruz.”

Bu, uzayın derinliklerinde çok katı malzemelerin varlığına dair olası ilk kanıt değil. 2022'de bir araştırma ekibi lonsdaleitin olduğuna dair kanıt buldu.Nadir bir elmas türü– Dünya'ya düşen göktaşı parçalarında bulunabilir.

Uzay gözlemevleri Webb Uzay Teleskobu gibi Karbon zengini ötegezegenleri daha önce hiç görülmemiş şekilde ortaya çıkarıyoruz. Web'in ötesinde, NASA'nın yaşanabilir dünyalar için bir gözlemevi kurma planları varBu, 2040'ların başlarında faaliyete geçebilecek yeni nesil bir uzay teleskopudur.

READ  Japon Ispace Lander, bir Emirati gezicisinde aya doğru yola çıkıyor

Ancak bilim insanları, mantıklı bir şekilde, bu kadar uzak dünyalara daha iyi bakmayı beklemiyorlar, özellikle de süper elmaslar yalnızca yüksek basınçlı ortamlarda oluştuğundan. Yani bu ötegezegenlerin merkezinde.

Güney Florida Üniversitesi'nden fizikçi ve makalenin başyazarı Ivan Oleinik, aynı yayında şunları söyledi: “Karbon açısından zengin olan bu ötegezegenlerde hüküm süren aşırı koşullar, elmas ve BC8 gibi karbonun iskelet formlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.” “Bu nedenle, BC8 karbon fazının özelliklerinin derinlemesine anlaşılması, bu ötegezegenlerin doğru iç modellerinin geliştirilmesi için hayati önem taşıyor.”

Bu tür süper elmasları laboratuvar ortamında yetiştirmek mümkün olabilir. Son zamanlarda. Ancak bunu başarmak için ekibin öncelikle LLNL'nin Ulusal Ateşleme Tesisi (NIF) aracılığıyla nelerin mümkün olduğunu keşfetmesi gerekiyor. Füzyon reaksiyonunda net enerji kazancı elde edin 2022 yılında ve Geçen yıl yine.

Bu araştırma NIF aracılığıyla gerçekleştirilecektir. Keşif bilimi programı. Bu nedenle, laboratuvarda yetiştirilen süper kaliteli elmaslara gelince, tavsiyem nefesinizi tutmamanızdır. Ancak malzeme biliminde işler kızışabilir.

Daha: Nükleer füzyon bilim adamları net enerji kazancını yeniden yaratmayı başardılar