Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX Falcon 9 roketi bu yıl 80. yörüngeye fırlatıldı – Spaceflight Now

SpaceX Falcon 9 roketi bu yıl 80. yörüngeye fırlatıldı – Spaceflight Now

Güncellenmiş: Uydular yayıldı.

SpaceX, gece yarısı Cape Canaveral’dan 48 saatten kısa bir süre içinde planlanan iki Falcon 9 fırlatmasının ilki olan bir görev sırasında 23 Starlink uydusu gönderdi. Kalkış saat 12:05 EDT’de (0505 UTC) 40. pedden gerçekleşti.

SpaceX’in Starlink internet hizmeti için 23 ilave uydunun fırlatılması için havanın mükemmele yakın olması bekleniyor. 45. Hava Filosu’ndaki ABD Uzay Kuvvetleri meteorologları Pazartesi günü, fırlatma için kabul edilebilir bir hava ihtimalinin yüzde 95’ten fazla olduğunu söyledi.

Bu, SpaceX’in mürettebat ve kargo için Dragon uçuşlarını gerçekleştirecek tesisi modernize ederken mürettebat erişim kolunu yakın zamanda inşa edilmiş bir kuleye bağlamasından bu yana Space Launch Complex 40’tan yapılan ilk fırlatmaydı.

Starlink misyonu uçmaya hazırlanırken, NASA’nın bitişiğindeki Kennedy Uzay Merkezi’nde SpaceX, perşembe günü saat 20:28’de (0128 UTC) fırlatılması planlanan uzay istasyonu ikmal görevi için Cargo Dragon ile başka bir Falcon 9 roketi fırlatmaya hazırlandı. .

Ülkenin diğer tarafında, Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nde, Perşembe günü Transporter 9 görevini başlatmak için başka bir Falcon 9 roketi hazırlanıyordu ancak bu sefer 11 Kasım’a iki gün ertelendi. Çok sayıda küçük uydu taşıyacak. Araç paylaşımı görevinde.

Bu yılın başlarında Cape Canaveral’daki yük işleme tesisinde SpaceX’in Starlink V2 Mini uydularının bir dosya fotoğrafı. Kredi bilgileri: SpaceX

Salı günü, Starlink 6-27 görevi için B1073 kuyruk numaralı Falcon 9 roketi 11. uçuşunu gerçekleştiriyor. 53 Starlink V1.5 uydusundan oluşan bir takımyıldızı taşıyarak Mayıs 2022’de hizmete girdi. Beş Starlink teslimatı daha teslim etmenin yanı sıra SES-22 uydusunu, ispace’in Ay’a iniş aracı HAKUTO-R’yi ve Hispasat Amazonas Nexus uydusunu fırlattı. Ayrıca CRS-27 Cargo Dragon uçuşuyla Uluslararası Uzay İstasyonuna malzeme teslimatına da yardımcı oldu.

Falcon 9 roketi, Florida’nın Uzay Sahili’nden fırlatıldıktan sonra güneydoğuya doğru ilerleyerek ekvatora 43 derecelik bir açıyla eğimli bir yörüngeyi hedefleyecek. Dokuz Merlin 1D motorunu yaklaşık iki buçuk dakika yaktıktan sonra, ilk aşama ikinci aşamadan ayrılacak ve yaklaşık 682 km (424 mil) Atlantik Okyanusu’ndaki Sadece Talimatları Okuyun insansız hava aracı gemisine inmek için alçalmaya devam edecek. uzak. ) fırlatma sitesinden.

READ  Webb Uzay Teleskobu, hava kirliliği yoluyla diğer medeniyetleri tespit edebilir

Roket yükünün iki yarısı, drone gemisinin biraz ilerisindeki paraşütlere inecek ve adını Crew Dragon Demo-2 astronotu Bob Behnken’den alan “Bob” destek gemisi tarafından alınacak. SpaceX kısa süre önce, Starlink’in yakın zamanda fırlatılmasının ardından 13 uçuş yapan faydalı yükün yarısının okyanustan çekildiğini gösteren bir fotoğraf yayınladı.

SpaceX’in destek gemisi “Bob”, 3 Kasım 2023’teki Starlink 6-26 görevinden sonra Falcon 9’un kaplama yarısını Atlantik Okyanusu’ndan alıyor. SpaceX bunun, bu kaplama yarısının 13. uçuşu olduğunu söyledi. Resim: SpaceX.

Bu arada, üst kısımda, ikinci aşamanın tekli Merlin vakum motoru, park yörüngesine ulaşmak için yaklaşık altı dakika boyunca ateşlenecek. Yaklaşık 45 dakika hareket ettikten sonra ikinci aşama motoru, yörüngeyi iyileştirmek için üç saniye süreyle yeniden çalıştırılacak. 23 V2 Mini Starlink uydusu, lansmandan yaklaşık bir saat beş dakika sonra konuşlandırılacak. SpaceX, Starlink internet hizmetinin dünya çapında iki milyondan fazla abonesi olduğunu söylüyor.

Bu, SpaceX’in yılın 80’inci yörüngesel fırlatması ve Falcon 9 roketinin bugüne kadarki 270’inci uçuşu olacak.

Şimdi Uzay Uçuşu Lansmanın canlı yayını Kalkıştan yaklaşık bir saat önce başlayacak. Ayrıca Cape’in fırlatma rampalarının görüntülerini 7/24 görebilirsiniz. Pad Live’ı Başlat akış.