Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Öklid Teleskobu “Karanlık Evren” görevinden ilk görüntüleri gönderiyor uzay

Öklid Teleskobu “Karanlık Evren” görevinden ilk görüntüleri gönderiyor  uzay

Öklid Uzay Teleskobu, “karanlık evren” üzerindeki perdeyi kaldırmayı vaat eden bir görevin ilk görüntülerini yayınladı.

Avrupa Uzay Ajansı’nın (Esa) 1 milyar Euro’luk (850 milyon £) misyonu, birlikte evrenin %95’ini oluşturan ancak doğası neredeyse tamamen gizemli olan karanlık madde ve karanlık enerjiye odaklanıyor. İlk görüntüler, Kahraman gökada kümesini ve Atbaşı Bulutsusu’nu göz kamaştırıcı ayrıntılarla gösteriyor ve tek bir çekimde yaklaşık 100.000 gökadayı yakalayarak teleskobun geniş bir uzay alanında jilet keskinliğinde gözlemler yapma konusunda benzersiz yeteneğini sergiliyor.

Sonuçta 10 milyar ışıkyılı uzaklıktaki galaksileri tespit edebilen teleskop, şimdiye kadarki en büyük 3 boyutlu kozmik haritayı oluşturmayı hedefliyor. Bu, gökbilimcilerin karanlık maddenin büyük ölçekli dağılımını çıkarmasına ve karanlık enerjinin erken evrendeki etkisini ortaya çıkarmasına olanak tanıyacak. Karanlık madde evreni kaplıyor ve galaksileri bir arada tutan kozmik bir yapıştırıcı görevi görüyor. Karanlık enerji ise evrenin genişlemesini hızlandırdığına inanılan gizemli güce verilen isim.

ESA’nın bilim direktörü Profesör Carol Mundell, Temmuz ayında başlatılan misyonun bilimsel bilginin sınırlarını “Einstein’ın ötesine” keşfedilmemiş bölgelere taşıyacağını söyledi.

Perseus grubuna ait galaksiler. Fotoğraf: ESA/Euclid/Euclid Konsorsiyumu/NAS/AFP/Getty Images

“İnsanlar olarak evrenin yüzde 5’inin nasıl çalıştığını çözebildik ve ayrıca bizim için hala bilinmeyen bir yüzde 95’in daha olduğunu keşfettik” dedi. “Araştırma yapmak için evrenin ucuna gidemeyiz, ancak bu görüntüleri Dünya’ya geri getirip bilgisayarlarda inceleyebiliriz – sadece 1,4 milyar avro karşılığında. Bence bu büyülü.”

Önümüzdeki altı yıl boyunca Euclid, gece gökyüzünün %36’sında kızılötesi ve görünür ışık kullanarak yaklaşık 8 milyar galaksiyi gözlemleyecek. Bazı durumlarda bu uzak nesnelerden gelen ışık, Dünya’ya doğru yolculuğunda karanlık maddenin yakınından geçiyor. Bu gerçekleştiğinde, yerçekimi alanı ışığın yolunu bükecek ve galaksilerin son görüntüde çarpık görünmesine neden olacaktır.

Euclid’in optik kamerasının tasarımına öncülük eden University College London’dan Profesör Mark Cropper şunları söyledi: “Yuvarlak arka plandaki galaksinin şekli muz şekline dönüştürülebilir.” Bozulma modellerini analiz eden gökbilimciler, karanlık maddenin gece gökyüzündeki ve evrenin tarihi üzerindeki dağılımının bir haritasını çıkarmayı başardılar. Cropper, “Bunu, kızarmış ekmek rafında kızartılmış ekmek gibi yapıyorsunuz” dedi. “Öncelikle yakındaki galaksilerin çarpıklığına bakarsınız ve tostun ilk dilimindeki karanlık maddeyi sayarsınız. Sonra bir sonraki dilime, evrenin giderek daha da derinlerine gidersiniz ve zamanda geriye gidersiniz.

READ  Güneşin bir kısmı kırılıyor, bilim adamları şaşkına dönüyor
Sarmal gökada IC342
Sarmal gökada IC342 Fotoğraf: ESA/Euclid/Euclid Konsorsiyumu/NAS/AFP/Getty Images

Görev başlangıçta karanlık maddenin ne olduğunu cevaplayamayabilir ama en azından nerede olduğunu ve nasıl davrandığını ortaya çıkarmalıdır.

Araştırmacılar ayrıca galaksilerin bir araya toplanmasına neden olan rekabet halindeki yerçekimi kuvvetlerinin ve uzayın hızla genişlemesine neden olan karanlık enerjinin doğru bir resmini oluşturmak için galaksilerin hareketini de izleyecekler. Bu, bilim adamlarının ilk kez evrenin erken dönemlerinde karanlık enerjinin nasıl çalıştığını görmelerine olanak tanıyacak.

Mundell, “Karanlık madde galaksileri bir arada tutuyor ve görünür maddenin tek başına açıklayabileceğinden daha hızlı dönmelerini sağlıyor” dedi. Karanlık enerji evrenin hızlanarak genişlemesine neden oluyor. Öklid ilk kez kozmologların bu karanlık, rekabet halindeki gizemleri birlikte incelemelerine izin verecek.

ESA’nın Öklid projesi bilimcisi Rene Lorig, “Daha önce hiç bu kadar ayrıntılı astronomik görüntüler görmemiştik” diye ekledi: “Bunlar umduğumuzdan çok daha güzel ve net, bize bilinen bölgelerde daha önce görülmemiş birçok özelliği gösteriyorlar.” “Yakın evrenden. Artık milyarlarca galaksiyi gözlemlemeye ve onların kozmik zaman içindeki evrimini incelemeye hazırız.”