Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Taş Devri insanları bir zamanlar lav tüpü mağaralarına sığınmıştı

Taş Devri insanları bir zamanlar lav tüpü mağaralarına sığınmıştı

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

Binlerce yıl önce Arap Yarımadası’nda yaşayan insanlar, sıcağı yenmek istediklerinde karaya çıkıyorlardı. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, muhtemelen vahalar ve çayırlar arasında hareket ederken orada durdular ve daha sonra milyonlarca yıl önce erimiş lavların aktığı geniş yeraltı tünellerine girdiler.

Arkeologlar, Taş Devri’nden itibaren Neolitik çobanların lav tüpleri olarak bilinen bu geniş tünellere inip işgal ettiklerini keşfettiler. Yeraltındaki serin hava, güneşe ve rüzgara karşı bir soluklanma sağlıyordu ve insanlar binlerce yıldır hayvanlarıyla birlikte tünellerde sığınıyorlardı. Araştırmacılar, 17 Nisan tarihli dergide çobanların bazı eşyaları geride bırakıp kaya duvarlara resimler oyduklarını bildirdi. Bir artı.

Suudi Arabistan’da Medine’nin yaklaşık 78 mil (125 kilometre) kuzeyindeki Harrat Hayber lav alanında, bölgenin en uzun tünel sistemi olan Umm Jarsan adı verilen bir tünel sistemi bulunmaktadır. Bilim insanları bu sistemi oluşturan lavların yaşını henüz doğrulamadı ancak A 2007 araştırması Yaklaşık 3 milyon yaşında olduğu ileri sürülüyor. Umm Jarsan, 39 fit (12 m) yüksekliğe ve 148 fit (45 m) genişliğe kadar yürüyüş yolları ile bir milden (yaklaşık 1,5 km) fazla uzanır.

Umm Jarsan’daki arkeologlar yakın zamanda 400 yıldan 4.000 yıla kadar uzanan hayvan kemikleri ve yaşları 150 ile 6.000 yıl arasında değişen insan kalıntıları buldu. Araştırma ekibi ayrıca kumaş parçaları, oyulmuş ahşap parçaları ve düzinelerce taş alet buldu; bunlar, insanların en az 7.000 yıldır tünelleri kullandığının ilk kanıtıydı.

Araştırmanın başyazarı, “Önceki raporlardan, bölgede fosillerin korunduğunu biliyorduk” dedi. Dr.Matthew StewartAvustralya’daki Griffith Üniversitesi’ndeki Avustralya İnsan Evrimi Araştırma Merkezi’nde araştırma görevlisi.

Stewart, CNN’e e-posta yoluyla şunları söyledi: “Ancak, kaya sanatı, taş eserler, taş yapılar ve çömlekçilik şeklinde insan varlığına dair kanıt bulmayı beklemiyorduk.” “İnsanlar bu lav tüplerini binlerce yıldır kullanmış ve işgal etmiştir. Arap Yarımadası’ndaki araştırmaların çoğu yüzey alanlarına odaklanırken, Umm Jarsan gibi yer altı alanları bazı veri boşluklarını doldurma konusunda büyük bir potansiyel sunmaktadır.”

READ  80 yıllık aradan sonra gökyüzünde hayatta bir kez görülen yıldız patlaması görülüyor

Bu keşfin, Umm Jarsan ve diğer tünellerin bölgedeki insan yayılımını anlamak açısından önemini vurguladığını söyledi. Guillaume CharlotFransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nden arkeolog. Suudi Arabistan’daki antik alanları inceleyen ancak yeni çalışmada yer almayan Charlox, genel olarak, kuzeybatı Arabistan’daki antik iklim ve insanlar hakkındaki bilgilerin sınırlı olduğunu, “özellikle Neolitik ile ikinci binyılın başlangıcı arasındaki geçiş aşamasında” dedi. . Araştırma. .

Bu sıralarda yerel halk yeni oluşan vahaların çevresine yerleşiyordu; Kendisi e-posta yoluyla, bu çöl sığınaklarının ortaya çıkmasının binlerce yıl boyunca bölgedeki insan göç modellerini şekillendireceğini söyledi. “Bana öyle geliyor ki, bu yenilikçi ve büyük araştırma projesinin ana katkısı, üzerinde çalışılmamış olan bu tür mağaraların uzun vadeli kullanımını – ve belki de geçici olarak işgal edilmesini – ve özellikle mağaraların anlaşılması açısından muazzam potansiyelini vurgulamasıdır. eski ekolojik bağlamlar.”

Stewart ve meslektaşlarının yaklaşık 15 yıldır Arap Yarımadası’ndaki eski insan yaşamına dair kanıtları çoğunlukla göl birikintilerinin etrafındaki alanlardan derlediklerini söyledi. Yaklaşık 400.000 yıl önce, tekrarlanan yağışlı dönemler Arap çöllerini yağışla doyurmuştu. Stewart ve diğer araştırmacıların derginin önceki bölümlerinde bildirdiğine göre, “Yeşil Arabistan” aşamaları sırasında göller ve göletler çoğaldı ve manzara yemyeşil bitki örtüsüyle zenginleşti, bu da güneybatı Asya’ya yayılan göç eden insan dalgalarına yol açtı. doğa.

Ancak yeşil Arabistan’ın son aşaması yaklaşık 55.000 yıl önceydi ve zorlu çöl ortamları arkeolojik kanıtlarla örtüşmüyor. Stewart, taş aletlerin kuru çöllerde iyi korunmuş olmasına rağmen, kemiklerin ve diğer organik materyallerin aşınma, aşırı sıcak ve soğuk nedeniyle kolayca ayrışıp yok olduğunu ve araştırmacıların yorumlayabileceği çok az şey bıraktığını belirtti.

“Bu amaçla 2019 yılında organik madde ve çökeltilerin daha iyi korunabileceği yer altı yerlerini araştırmaya karar verdik” dedi.

READ  13 ve 14 Temmuz'da şafaktan önce Ülker yakınlarındaki ay

Böylece alimler dikkatlerini Ümmü Jarsan’a çevirdiler. Alanın haritası daha önce Suudi Jeolojik Araştırma Kurumu tarafından çizilmişti. rapor 2009 yılında tilki, kurt, kuş ve yılan gibi yabani hayvanların barınağı olarak tanımlanmıştı. Tünellerdeki kemik yığınları, o zamanlar yaklaşık 4.000 yaşında olduğu tahmin edilen insan kafatasının parçalarını içeriyordu. Ancak Stewart, 2019 yılına kadar arkeologların tünel sistemini yakından incelemediğini söyledi.

Araştırmacılar bölgedeki en uzun lav tüpü sistemi olan Umm Jarsan'a giriyor.

Stewart, “Hayvan kemiklerinin ve çökeltilerin tarihlendirmesini yapabildik, bu da bize insanların mağarayı 7.000 yıl önce, belki de 10.000 yıl önce işgal etmeye başladığını söyledi” dedi.

Araştırma yazarlarının bildirdiğine göre, insanların bir zamanlar yaşadığı diğer alanlarla karşılaştırıldığında, Umm Jarsan’daki arkeolojik malzeme miktarı “son derece azdı”; bu da insanların tünelleri kalıcı olarak orada yaşamak yerine geçici barınaklar olarak ziyaret ettiklerini gösteriyordu.

Umm Jarsan yakınlarındaki başka bir tünelde araştırmacılar, oyulmuş kaya sanatından oluşan 16 panel buldu. Oymalar, aletler giyen insanların köpekler, inekler, keçiler ve koyunlar gibi evcilleştirilmiş hayvanların yanında durduğu otlatma sahneleri gibi görünüyor. Diğer oymalar dağ keçisininkine benzer oldukça kavisli boynuzlara sahip hayvanları gösteriyordu. Ancak araştırmaya göre bu boynuzlu hayvanlar, evcilleştirilmiş keçinin farklı bir türünü temsil ediyor olabilir. Heykellerin konuları ve cilaları, bunların Kalkolitik Çağ olarak bilinen (M.Ö. 4500 – 3500 civarı) ve Tunç Çağı’nın başlangıcından önce gelen bölgesel bir döneme ait olduklarını gösteriyor.

Stewart, “Toplu olarak, bölgedeki ve çevredeki arazideki arkeolojik buluntular, Umm Jarsan lav tüpünün binlerce yıl boyunca tekrar tekrar kullanıldığının resmini çiziyor” dedi. Tunç Çağı çobanlarının bilinen göç yolu üzerinde yer alan bu alan, “bir durma noktası, elementlerden korunan bir sığınma yeri olarak hizmet etmiş olabilir.”

Stewart, eski Arap lav tüplerinde insan varlığına dair bu benzeri görülmemiş kanıtın, insanların kurak bölgelerde yaşamaya nasıl uyum sağladığını gösterdiğini ve Umm Jarsan ve diğer lav tüplerinde yapılacak daha ileri araştırmaların daha fazla ayrıntı eklemeyi vaat ettiğini ekledi.

READ  Ilımlı sıcaklıklara sahip ay kraterleri astronotları barındırabilir

“Bu alanlar, Arap arkeolojik kayıtlarında kalan doğal ve kültürel arşivlerdeki bazı boşlukları doldurma konusunda muazzam bir potansiyele sahip.”

Mindy Weisberger, çalışmaları Live Science, Scientific American ve How It Works’te yer alan bir bilim yazarı ve medya yapımcısıdır.