Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sri Lanka cumhurbaşkanı Maldivler’e kaçtı, protestocular Başbakanlık ofisini bastı

Sri Lanka cumhurbaşkanı Maldivler'e kaçtı, protestocular Başbakanlık ofisini bastı
  • Başkan Rajapaksa planlanan istifadan saatler önce kaçtı
  • Göstericiler Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin görevden alınmasını talep ediyor
  • Wickremesinghe olağanüstü hal ilan etti, kısa bir süre sonra geri çekildi

KOLOMBO (Reuters) – Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa Çarşamba günü Maldivler’e kaçtı ve görünüşe göre ekonomik çöküşün tetiklediği büyük bir halk ayaklanmasının ardından ailesinin yaklaşık yirmi yıllık ülkedeki egemenliğine son verdi.

Ancak müttefiki Başbakan Ranil Wickremesinghe’yi başkan vekili olarak bırakma kararı, protestocuların başbakanın ofisini basması ve onun da istifa etmesi çağrısı yapmasıyla daha fazla gösteriye yol açtı.

Wickremesinghe’nin ofisi önce acil durum ve hemen yürürlüğe girecek sokağa çıkma yasağı ilan etti, ardından bunları iptal etti, ancak önlemlerin daha sonraki bir tarihte tekrar açıklanacağını söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Reuters grafikleri

Başbakanlık binasının dışında konuşlanmış polis birkaç kez göz yaşartıcı gaz bombası attı ve bir süreliğine askeri bir helikopter tepede uçtu, ancak protestocular çaresiz görünüyordu ve sonunda yerleşkeye koştular. Wickremesinghe’nin ekibi nerede olduğunu açıklamayı reddetti.

Başbakanlık binasının kapısının yanında duran 25 yaşındaki üniversite öğrencisi Sanchuka Kavinda, “Harika hissettiriyor, insanlar yaklaşık üç saattir burayı almaya çalışıyorlar” dedi. “Ne olursa olsun, bu kalabalığın içindeki herkes Ranil de istifa edene kadar burada olacak.”

Wickremesinghe yaptığı açıklamada, protestocuların “başbakanlık ofisine baskın yapmak için hiçbir nedenleri olmadığını” söyledi.

“Parlamento sürecini durdurmak istiyorlar. Ama anayasaya saygı duyulmalı. Bu yüzden güvenlik güçleri bana olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı getirmemi tavsiye etti. Üzerinde çalışıyorum” diye ekledi.

İki katlı beyaz badanalı sömürge dönemi binasının bodrumunda, düzinelerce protestocu Sinhala pop şarkılarını söylemek için toplandı. Bitişikteki klimalı odada, saldırı tüfekleriyle silahlanmış büyük bir güvenlik görevlisi grubu oturuyordu.

READ  Asya'da ekonomi ve güvenlik birbirinden ayrılamaz

Protesto organizatörleri ve güvenlik personeli, binanın ortasındaki merkezi bir ahşap merdiveni koruyarak, bakanları Başbakanlık Odası’nın bulunduğu üst kata yönlendirdi.

Reuters’in birkaç hafta önce Wickremesinghe ile röportaj yaptığı üst kattaki bitişik odada, lüks mobilyalar aceleyle köşelere itildi ve bir dizi silahlı güvenlik personeli ziyaretçileri yönlendirdi.

Sri Lanka, son yirmi yılın büyük bir bölümünde güçlü Rajapaksa ailesi tarafından yönetildi. Gotabaya Rajapaksa, Kasım 2019’da ülkenin Cumhurbaşkanı seçildi.

Yeni lider gelecek hafta

Parlamentonun önümüzdeki hafta tam zamanlı yeni bir konuşmacı belirlemesi bekleniyor ve üst düzey bir iktidar partisi kaynağı Reuters’e verdiği demeçte, Wickremesinghe’nin herhangi bir karar verilmemesine rağmen partinin ilk tercihi olduğunu söyledi.

Wickremesinghe’nin ona tutunma girişimi, Rajapaksa’nın ağabeyi Mahinda’nın 2005’te cumhurbaşkanı olmasından bu yana ülkeye hakim olan Rajapaksa ailesinin yakın bir müttefiki olduğunu söyleyen protestocuları kızdıracak.

Muhalefet cumhurbaşkanı adayı Sajith Premadasa Twitter’da “Bir milletvekili Başbakan olarak atandı. Şimdi aynı kişi Başkan Vekili olarak atandı” dedi. “Bu Rajapaksa’nın demokrasi tarzı. Ne saçmalık. Ne trajedi.”

Hava kuvvetleri yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanı, karısı ve iki korumasının Çarşamba sabahı erken saatlerde bir Hava Kuvvetleri uçağıyla Colombo yakınlarındaki ana uluslararası havaalanından ayrıldığını söyledi.

Meclis Başkanı Mahinda Yapa Abhiwardena, Rajapaksa’nın kendisini aradığını ve istifa mektubunun Çarşamba günü geleceğini bildirdiğini söyledi.

Bir hükümet kaynağı ve Rajapaksa’ya yakın bir kişi, Maldivler’in başkenti Mali’de olduğunu söyledi. Hükümet kaynağı, cumhurbaşkanının muhtemelen oradan başka bir Asya ülkesine taşınacağını söyledi.

Ekonomik kriz

Ekonomik krize karşı protestolar aylardır devam ediyor ve geçen hafta sonu yüz binlerce insanın Kolombo’daki kilit hükümet binalarını ele geçirmesiyle ve Rajapaksas ailesini ve müttefiklerini hiperenflasyon, kıtlık ve yolsuzluktan sorumlu tutmasıyla sonuçlandı. Devamını oku

READ  Canlı güncellemeler: Rusya Ukrayna'yı işgal etti

Hükümet kaynakları ve yardımcıları, cumhurbaşkanının iki kardeşi, eski Cumhurbaşkanı ve Başbakan Mahinda Rajapaksa ve eski Maliye Bakanı Basil Rajapaksa’nın hala Sri Lanka’da olduğunu söyledi.

Cumartesi günü Colombo’daki özel konutu ateşe verilen Wickremesinghe, başbakanlıktan istifa etmeyi teklif etmiş, ancak Çarşamba günü cumhurbaşkanı vekili olduktan sonra bu teklifi tekrarlamamıştı. Görevden ayrılması durumunda, Meclis Başkanı, planlandığı gibi 20 Temmuz’da yeni bir başkan seçilene kadar başkan vekili olarak görev yapacak.

Ekonomik ve siyasi kaosun ortasında, Sri Lanka’nın devlet tahvili fiyatları Çarşamba günü yeni rekor seviyelere ulaştı.

Şehrin orta bölgesinde bulunan Kolombo’daki ABD büyükelçiliği, önlem olarak öğleden sonra ve Perşembe günleri konsolosluk hizmetlerini iptal ettiğini söyledi.

Ada ülkesinin turizme bağımlı ekonomisi, COVID-19 salgını nedeniyle ilk darbeyi aldı ve ardından yurtdışındaki Sri Lankalılardan gelen havalelerde düşüş oldu. Kimyasal gübre yasağı üretime zarar verdi, ancak yasak daha sonra iptal edildi. Devamını oku

Rajapaksas, 2019’da devlet finansmanına zarar veren popülist vergi indirimleri uygularken, azalan yabancı rezervler yakıt, gıda ve ilaç ithalatını da azalttı.

Benzin ciddi şekilde karneye bağlandı ve pişirme gazı satan dükkanların önünde uzun kuyruklar oluştu. Genel enflasyon oranı geçen ay %54,6 idi ve merkez bankası önümüzdeki aylarda %70’e çıkabileceği konusunda uyardı.

2005-2015 yılları arasında cumhurbaşkanı ve daha sonra kardeşinin başbakanı olan Mahinda Rajapaksa, aileye karşı protestoların şiddete dönüşmesinin ardından Mayıs ayında istifa etti. Kolombo’ya dönmeden önce birkaç gün ülkenin doğusundaki bir askeri üste saklandı.

Salı günü, Sri Lanka göçmenlik yetkilileri Nisan ayında maliye bakanlığından istifa eden Basil Rajapaksa’nın ülke dışına seyahat etmesini yasakladı. Devamını oku

Kanishka Singh ve Alasdair Pal tarafından ek raporlama; Das’ta Raju Gopalakrishnan ve Krishna tarafından yazılan; Kurgu Sam Holmes, Shree Navaratnam ve Kim Coogill

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.