Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sri Lanka, cumhurbaşkanının olağanüstü hal ilan etmesinin ardından sokağa çıkma yasağı getirdi

Sri Lanka, cumhurbaşkanının olağanüstü hal ilan etmesinin ardından sokağa çıkma yasağı getirdi
  • Pazartesi 0030 GMT’ye kadar sokağa çıkma yasağı
  • Avukatlar cumhurbaşkanından olağanüstü hali kaldırmasını istedi
  • Sri Lankalılar yakıt ve temel malzeme sıkıntısı çekiyor
  • Hindistan gıda yardımı yapmak için acele ediyor

KOLOMBO (Reuters) – Sri Lanka hükümeti Cumartesi günü, yüzlerce avukatın Başkan Gotabaya Rajapaksa’yı, derin bir ekonomik krizin ortasında yakıt ve diğer kıtlıklara ilişkin huzursuzluk sonrasında ilan edilen olağanüstü hali iptal etmeye çağırmasına rağmen, hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Eyalet Bilgi İdaresi, ülke çapında sokağa çıkma yasağının Cumartesi günü 18:00 (1230 GMT) ile Pazartesi günü 06:00 (0030 GMT) arasında başlayacağını söyledi.

Rajapaksa Cuma günü olağanüstü hal ilan etti ve protestolara baskı yapılacağı korkusunu artırdı. Geçmişte olağanüstü hal yetkileri, ordunun tutuklama emri olmadan şüphelileri tutuklamasına ve gözaltına almasına izin verdi, ancak mevcut yetkililerin koşulları henüz net değil.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

22 milyonluk Hint Okyanusu adası ülkesi, hükümet yakıt ve diğer önemli ithalatlar için döviz sağlamak için mücadele ederken, günde 13 saate varan sürekli elektrik kesintileriyle mücadele ediyor. Daha fazla oku.

Kolombo’da bir dükkan sahibi olan 68 yaşındaki Nishan Aryabala, Reuters Televizyonuna verdiği demeçte, “İnsanlar işler imkansız hale geldiğinde sokaklara çıkıyor” dedi. “İnsanlar sokağa çıktığında, ülkenin siyasi liderleri dikkatli hareket etmeli.”

Rajapaksa, acil durumun kamu düzenini korumak ve temel malzeme ve hizmetleri sürdürmek için gerekli olduğunu söyledi.

Yakıt ve diğer temel ihtiyaç maddelerinin olmamasına öfkeli olan yüzlerce protestocu, Perşembe günü Rajapaksa’nın görevden alınmasını talep edip bir dizi polis ve ordu aracını ateşe vermeleri üzerine polis ve orduyla Rajapaksa’nın evinin önünde çatıştı.

Polis 53 kişiyi tutukladı ve diğer sporadik protestoları kontrol altına almak için Cuma günü Colombo ve çevresinde sokağa çıkma yasağı ilan etti.

READ  Biden, Hint-Pasifik ticaret anlaşmasını başlattı, enflasyon konusunda uyardı

Cumartesi günü dükkanlar açıldı ve trafik normaldi, polis bazı benzin istasyonlarında görev yapmaya devam etti.

‘anlamama’

Sri Lanka Barosu üyesi avukatlar, temyiz başvurularında, “Halkın özlemlerini anlamada ve ülke halkının acılarına sempati duymada bir başarısızlık vardı” dedi ve ifade özgürlüğünün ve barışçıl toplanma özgürlüğünün olması gerektiğini de sözlerine ekledi. saygı duyulsun.

Acil duruma yanıt olarak, ABD’nin Sri Lanka Büyükelçisi Julie Chung şunları söyledi: “Sri Lanka, demokratik ifade için gerekli olan barışçıl protesto hakkına sahiptir.

Twitter’da bir tweet’te, “Durumu yakından izliyorum ve umarım önümüzdeki günler tüm taraflara kısıtlamanın yanı sıra çok ihtiyaç duyulan ekonomik istikrar ve acı çekenlere rahatlama getirir” dedi.

Akut döviz kıtlığını vurgulamak için, Laugfs Gas’ın ardından 5.500 metrik ton pişirme gazı taşıyan bir gemi Sri Lanka sularını terk etmek zorunda kaldı (LGGL.CM)talep eden şirket, yerel bankalardan bunu ödemek için 4.9 milyon dolar satın alamadı.

dedi “İnsanlar ciddi bir pişirme gazı sıkıntısı çekiyor, ancak dolar yokken onlara nasıl yardım edebiliriz? Sıkıştık.”

Art arda gelen hükümetlerin ekonomik kötü yönetiminin sonucu olarak devam eden kriz, turizmi ve işçi dövizlerini vuran COVID-19 salgınıyla daha da kötüleşti.

Ayrıca, 2019’da istikrar vaat eden Rajapaksa’ya siyasi destekte keskin bir değişim gördü.

Hükümet, Uluslararası Para Fonu’ndan kurtarma ve Hindistan ve Çin’den kredi aradığını söyledi.

Kolombo’nun Yeni Delhi’den bir kredi limiti sağlamasından bu yana ülkenin ilk büyük gıda yardımında, Hintli tüccarlar 40.000 ton pirinç yüklemeye başladı. Daha fazla oku

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Ek raporlama Oditha Jayasinghe Yazma Rupham Jain Düzenleme William Mallard ve Mark Potter

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

READ  Rus öğretmen, Kremlin'in propagandasını reddetti, ardından bedelini ödedi