Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD, Ukrayna’nın kış boyunca savaşmasını bekliyor. Müttefikler hava savunmasını güçlendiriyor

ABD, Ukrayna'nın kış boyunca savaşmasını bekliyor.  Müttefikler hava savunmasını güçlendiriyor

BRÜKSEL (Reuters) – ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin Çarşamba günü yaptığı açıklamada, müttefiklerin yeni hava savunma sistemleri teslim ettiklerini ve savaşa daha fazla yardımda bulunduklarını açıklarken, Ukrayna’nın Rusya’dan daha fazla toprak geri almak için sert kış koşullarında mücadele etmesinin beklendiğini söyledi. Rus füze saldırılarının ardından.

Askeri analistler, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinden bu yana aylarca süren acımasız savaşın ardından çatışmanın her iki tarafındaki güçlere yeniden başlama şansı verebilecek olan Ukrayna’nın sert kışında savaşın azalıp azalmadığını izliyorlar.

Ancak Brüksel’deki NATO karargahında Ukrayna’ya askeri yardım sağlayan yaklaşık 50 ülkeden oluşan bir toplantıda konuşan Austin, Kiev’in son haftalarda Rus kuvvetleri tarafından ele geçirilen toprakları geri aldıktan sonra ilerlemek için elinden geleni yapmasını beklediğini söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Austin, düzenlediği basın toplantısında, “Ukrayna’nın kış boyunca topraklarını yeniden kazanmak ve savaş alanında etkili olmak için elinden gelen her şeyi yapmaya devam etmesini bekliyorum” dedi.

“Ve etkili olmaları için gerekenlere sahip olduklarından emin olmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

ABD’li üst düzey bir savunma yetkilisi, Ukrayna’nın kış aylarındaki savaşları atlatmasına yardımcı olmak için kışlık giysiler sağlamak da dahil olmak üzere bir “destek akışı” olduğunu söyledi.

Yetkili, “Peki ya bu Rus kuvvetleri? Kış aylarında ne tür bir destek alacaklar? Şu anda Ruslar tecrit edilmiş ve yalnızlar” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rus güvenliğini sağlamak ve Ukrayna’da Rusça konuşanları korumak için “özel bir askeri operasyon” olarak nitelendirdiği işgali birçok ülke kınadı.

Ukrayna ve müttefikleri Moskova’yı toprakları ele geçirmek ve hatta Batı yanlısı bir komşuyu işgal etmek için savaşmakla suçluyor.

READ  Video, Kanada'da yaralanmalara ve hasara neden olan büyük bir hortumu gösteriyor

füze saldırıları

Austin, Ukraynalı mevkidaşı ile birlikte oturan NATO etkinliğini, Putin’in iki gün önce Ukrayna genelinde “askeri amacı olmayan hedeflere” yönelik ölümcül füze saldırılarını kınayarak açtı.

ABD ordusunun Genelkurmay Başkanı General Mark Milley, saldırıların uluslararası savaş kuralları uyarınca savaş suçları tanımını karşıladığını söyledi. Kiev ve müttefikleri, Rus güçlerini defalarca savaş suçları işlemekle ve sivilleri hedef almakla suçladı, Rusya’nın reddettiği suçlamalar.

Milley gazetecilere verdiği demeçte, “Rusya, sivillere zarar vermek amacıyla kasıtlı olarak sivil altyapıyı bombaladı” dedi.

“Ukrayna’nın yaşlılarını, kadınlarını ve çocuklarını hedef aldılar. Sivil hedeflere ayrım gözetmeksizin ve kasıtlı saldırılar uluslararası savaş kurallarında bir savaş suçudur.”

Son Rus hava saldırılarında Ukrayna’da 19 kişi öldü, 100’den fazla kişi yaralandı ve ülke genelinde elektrik kesintileri yaşandı, bu da Kiev’in şehirlerini korumak için uzun süredir devam eden hava savunma çağrılarına yeni bir aciliyet kattı.

Almanya, ilk dört IRIS-T hava savunma sisteminin Ukrayna’ya ulaştığını duyurdu. Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, bunu “Füze saldırılarına karşı mücadelede Ukrayna’ya çok önemli bir destek” olarak nitelendirdi.

“Fiziksel tepki” mi?

Brüksel’deki toplantı aynı zamanda Moskova’nın Eylül ayında Ukrayna’nın dört bölgesini ilhak ettiğini açıklamasından, seferberlik ilan etmesinden ve üstü kapalı nükleer tehditler yayınlamasından bu yana ilk büyük NATO toplantısı olacak.

Üst düzey bir NATO yetkilisi, bir Rus nükleer saldırısının çatışmanın gidişatını değiştireceğini ve neredeyse kesinlikle Ukrayna’nın müttefiklerinden – “ve muhtemelen NATO’nun kendisinden” bir “maddi tepki” tetikleyeceğini söyledi.

Yetkili, fiziksel tepkinin neleri gerektirebileceği konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

NATO’nun Nükleer Planlama Grubu Perşembe günü kapalı bir toplantı yapacak, ancak ittifak özel olarak neyin tartışılacağına dair ayrıntıları açıklamadı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın savunma bakanlarının iki günlük toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, ittifakın önümüzdeki hafta yıllık nükleer hazırlık tatbikatlarına devam edeceğini söyledi.

READ  Çin'deki COVID-19'un geçiş ücreti kamuya açık değil. Uydu görüntüleri birçok insanın öldüğünü gösteriyor gibi görünüyor

NATO hava kuvvetlerinin Avrupa’da konuşlanmış ABD nükleer bombalarını canlı silahsız eğitim uçuşlarıyla kullandığı “Öğlen Çatışması” tatbikatına atıfta bulunuyordu.

Stoltenberg, Ukrayna’daki savaş nedeniyle tatbikatların iptal edilmesinin “çok yanlış bir sinyal” göndereceğini söyledi.

“Nükleer caydırıcılığımızın güvenli ve etkili kalmasını sağlamak için bir tatbikattır” dedi ve NATO askeri gücünün gerilimlerde herhangi bir artışı önlemenin en iyi yolu olduğunu da sözlerine ekledi. Moskova, Batı’yı Kiev’i destekleyerek çatışmayı yoğunlaştırmakla suçluyor.

Avrupa, Baltık Denizi’nin altından geçen Kuzey Akımı boru hatlarına yapılan saldırıların ardından, bombalamaların arkasında kimin olduğu belirsizliğini koruyor.

NATO, “birleşik ve kararlı bir yanıtla” kritik Müttefik altyapısına yönelik saldırılarla karşı karşıya kalacağını ve Baltık ve Kuzey Denizlerindeki varlığını uçak ve denizcilik faaliyetleri tarafından desteklenen 30’dan fazla gemiye iki katına çıkardığını söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Sabine Siebold, Philip Blinkinsop ve Phil Stewart tarafından ek raporlama. John Chalmers ve Jan Struchevsky’nin ek raporları. Kurgu Nick McPhee, Jonathan Otis ve Grant McCall

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.