Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Stoklar düştü, petrol fiyatları Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından yükseldi

Stoklar düştü, petrol fiyatları Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının ardından yükseldi

ABD piyasaları, hisse senetlerindeki küresel düşüşün ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da askeri harekat başlatmasının ardından Perşembe günü 7 doları aşan petrol fiyatlarındaki artışın ardından düştü. Bu, Washington ve Avrupa’yı Moskova’ya yaptırım uygulama sözü vermeye sevk etti. küresel ekonomiyi rahatsız edebilir.

Dow vadeli işlemleri Çarşamba günü geç saatlerde yatırımcıların uzun süreli bir çatışmanın enerji fiyatlarını artırabileceği, enflasyonist baskıları artırabileceği ve dünya çapında ekonomik büyümeyi yavaşlatabileceği endişeleri arasında geri çekilmesiyle yaklaşık 800 puan düştü. Perşembe günü biraz erken toparlandılar ve yaklaşık 600 pip düştüler. S&P 500 vadelileri %1,5 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq vadelileri %2 düştü.

Asya Pasifik hisseleri de satıldı, Hong Kong ve Sidney piyasaları %3, Tokyo ve Seul ise %2 düştü. Avrupa borsaları açılışta %2,5 ila %4 düştü. Rusya’nın ana borsası Perşembe günkü işlemlerde %35’ten fazla düştü. MOEX مؤشر göstergesi 150 milyar dolardan fazla değer kaybedildi Bloomberg.

Alıcılar ABD doları ve altın gibi daha güvenli limanlar aradıkça kripto para piyasaları da keskin bir şekilde düştü. Rus rublesi dolar karşısında rekor düşük seviyeye geriledi, Moskova Menkul Kıymetler Borsası hisseleri %10 düştü ve kripto para piyasaları, alıcıların ABD doları ve altın gibi daha güvenli limanlar aramasıyla keskin bir düşüş yaşadı. Rus rublesi dolar karşısında rekor bir düşüş yaşadı ve Moskova Menkul Kıymetler Borsası hisseleri %10 düştü.

Ukrayna saldırısı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in doğu Ukrayna’nın Donbass bölgesini korumak için “özel bir askeri operasyon yürütmeye karar verdiğini” açıklamasından birkaç dakika sonra başladı. CBS News muhabirleri başkent Kiev’de ve doğudaki Harkov kentinde patlamaların duyulduğunu bildirdi.

Ukrayna hükümet sözcüsü Perşembe günü erken saatlerde, Kiev’deki “kontrol merkezlerinde seyir ve balistik füze saldırılarının devam ettiğini” söyledi.

READ  Twitter mahkemede Elon Musk'ın federal soruşturma altında olduğunu söyledi

Petrol fiyatları, Doğu Avrupa’daki krizin Rus ham petrol arzını bozabileceğine dair korkular arasında, 2014’ten bu yana ilk kez varil başına 100 doların üzerine çıkarak yaklaşık 3 dolar yükseldi. Rusya yaklaşık temsil eder dünya petrol arzının %12’si Gazın yaklaşık %40’ını Avrupa Birliği’ne sağlıyor. Eurasia Group’a göre, bu yakıtın çoğu, Ukrayna da dahil olmak üzere boru hatları aracılığıyla dağıtılıyor.

Başkan Biden Salı günü açıkladı Rusya’ya karşı yaptırımlar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ardından Ukrayna’nın doğu ayrılıkçı bölgelerine askeri güçler gönderdi. Uzmanlar şimdi ABD ve Avrupa Birliği’nin son düşmanlıklara Rusya’yı kendi önlemleriyle yanıt vermeye davet edebilecek daha sert ekonomik yaptırımlarla yanıt vermesini bekliyor.

Siyasi risk danışmanlığı Eurasia Group’taki analistler bir raporda, “Saldırıya ve yaptırımlara verilen yanıtın küresel ekonomi için geniş kapsamlı etkileri olacak.” Dedi. Petrol ve gaz fiyatlarının önemli ölçüde artacağını, bunun da enflasyonist baskıları artıracağını ve finansal piyasalara ve küresel büyümeye yük olacağını da sözlerine ekledi.


Ukrayna ülke çapında olağanüstü hal ilan etti

03:21

Amerika Birleşik Devletleri Rus enerjisine bağımlı olmasa da, 2021’in sonlarından bu yana artan küresel petrol maliyetleri Amerikalılar için fiyatları pompaya koydu. AAA’ya göre, bir galon gaz için ulusal ortalama 3.53 dolar – Ocak ayına göre 21 sent ve bir yıl öncesine göre 90 sent daha fazla. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir galon normal gaz için şimdiye kadarki en yüksek fiyat, 2008 yılının Temmuz ayında 4,11 dolardı.

AAA sözcüsü Andrew Gross yaptığı açıklamada, “Rusya, yalnızca ABD ve Suudi Arabistan’dan sonra dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri” dedi. Aktar. Petrollerini küresel piyasadan çekmeyi seçerlerse, böyle bir hareket sonunda Amerikalı sürücüler için daha yüksek benzin fiyatlarına yansıyacaktır” dedi.

bu S&P 500 %1,8 düştü Çarşamba günü sekiz ayın en düşük seviyesine ulaştı ve şu anda son zirvesinden en az %10 kayıpla “düzeltme” bölgesinde, Dow ve Nasdaq da düşüşle kapandı. ABD hisse senetleri, yatırımcıların Federal Rezerv’in enflasyonu düşürmek için önümüzdeki aydan itibaren faiz oranlarını yükseltmeye başlayacağına dair beklentileriyle bu yıl düştü.

Associated Press ve Reuters bu rapora katkıda bulundu.