Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sudan’ın Darfur kentinde kaçırılan Türkler ameliyatla kurtarıldı

Çalıştıkları şirket yetkilileri Perşembe günü geç saatlerde Daily Sabha’ya Sudan’ın savaşın parçaladığı Darfur bölgesinde kaçırılan iki Türk uyruklunun bir operasyonda kurtarıldığını doğruladılar.

Yetkililer, onları bir an önce Türkiye’ye getirmek için çaba sarf edildiğini söyledi.

Salı günü bir Türk elektrik şirketinde çalışan mühendisler olarak tanımlanan Türkler ve Sudanlı şoförleri kaçırıldı.

Darfur Valisi Minnie Arko Minavi, kaçırılma olayı için “üzgün olduğunu” tweetledi ve kimliği belirsiz suçluların güvenli bir şekilde serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Diplomatik kaynaklar, Anadolu Ajansı’nın (AA), Darfur’un kuzeyindeki el-Fashir şehrinde Türklerin işten eve dönerken kimliği belirsiz silahlı kişilerce gözaltına alındığını söyledi. Otomobil başka bir yere götürüldü ve sürücü vuruldu. Sürücü daha sonra taburcu edilerek yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Daily Sabha’ya konuşan bir şirket yetkilisi, olayın şirketin ticari faaliyetleriyle değil, bölgede devam eden iç çatışmalarla ilgili olduğunu doğruladı.

Darfur’da 2003 yılında patlak veren iç savaşın etkisi hala devam ederken, kabileler arasında çatışmalar yaygın. Hafta sonu aşiret çatışmalarında en az 48 kişi öldü. Sudan bir bütün olarak Ekim askeri darbesinden sonra belirsizlikle karşı karşıya. Darbeye karşı verilen mücadeleler o zamandan beri çok sayıda insanı öldürdü.

Yerel yetkililer daha önce, kimliği belirsiz silahlı kişilerce düzenlenen el-Fashir saldırılarında dört kişinin öldüğünü ve üç kişinin de yaralandığını bildirmişti. Valilik binası önünde toplanan öfkeli kalabalık, zanlıların tutuklanması çağrısında bulunurken, yetkililer bir zanlının gözaltına alındığını duyurdu.

Türkiye ve Sudan, 2020 yılına kadar 480 milyon dolar (6,61 milyar TL) olan ikili ticaret hacmi ile yakın ekonomik ilişkileri sürdürüyor. Hedef önümüzdeki 5 yıl için 2 milyar dolar. Afrika ülkesi, çeşitli sektörlerde en fazla Türk firmasına hizmet verirken, Türkiye’nin Sudan’daki toplam yatırımı 314 milyon dolardır. İki ülke geçtiğimiz günlerde Sudan’ın Kızıldeniz’de Türk şirketleri tarafından işletilen elektrik üreten gemilerle elektrik üretimini artırmak için bir anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

READ  Turk, Nebraska'da öğretim ve araştırma alanında özel fırsatlar buldu Bugün Nebraska

AA, Türk Dışişleri Bakanlığı ve Hartum büyükelçiliğinin Türklerin serbest bırakılmasını sağlamak için Sudan makamlarıyla birlikte çalıştığını söyledi.

Günlük Sabha Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada olup bitenlerden haberdar olun.

Gruptan istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartlarına tabidir.