Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Timsahın atası 215 milyon yaşında ve dinozorlarla tarihlenen bir hayvan olarak tanımlandı

Timsahın atası 215 milyon yaşında ve dinozorlarla tarihlenen bir hayvan olarak tanımlandı

Aetosaurlar olarak bilinen eski, ağır zırhlı timsah atalarının bir türüne ait fosillerin yakın zamanda tanımlanması, 215 milyon yıl önceki dünyamıza bir bakış sunuyor.

Çalışma Austin'deki Texas Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yürütüldü ve dergide yayınlandı. Anatomik kayıt Bu yılın başlarında yeni bir aetosaur türü duyuruldu: Garzapelta muelleri.

Çalışmayı yöneten UT Jackson Yer Bilimleri Okulu'ndan doktora öğrencisi William Reyes, ABC News'e şunları söyledi: “Dinozor akrabalarının aksine, aetosaurlar hakkında yaygın olarak konuşulan hayvan grubu değil.”

Aetosaur'ların, Jura Dönemi'nden önceki 229 milyon ila 200 milyon yıl önceki Triyas Dönemi'nde yaşamış, modern timsahlara benzeyen bir tür olduğunu belirten araştırmacılar, Aetosaur fosillerinin Antarktika ve Avustralya dışında her kıtada bulunduğunu da belirtiyor. . .

Araştırmacılara göre, Garzapelta muelleri'nin fosilleşmiş sırt kabuğu (sırtını kaplayan sert, zırhlı kaplama) %70 oranında tamamlandı ve boyun ve omuz bölgesinden kuyruğunun ucuna kadar büyük parçalar sağlam durumda.

Ocak ayında yayınlanan çalışmaya öncülük eden UT Jackson Yer Bilimleri Okulu'nda doktora öğrencisi olan William Reyes şunları söyledi: Phys.org Pazartesi günü sonuçlar dikkat çekici çünkü “genellikle çok sınırlı materyal buluyorsunuz.”

Araştırmaya göre Garzapelta'nın iskeletinin dış kısmı, her ikisi de kemikten yapılmış sert kayalık plakalar ve kavisli nasırlardan oluşan osteoderm olarak adlandırılıyor.

Reyes, yayına, antik yaratığı tanımlayarak, “Modern bir timsahı alın ve onu bir armadilloya dönüştürün” dedi.

Çalışma, garzapelta fosillerinin 215 milyon yıl öncesine ait olduğunu ve türün büyük ölçüde etobur olduğunu, bunun da modern kuzeni etobur timsahla tezat oluşturduğunu ortaya çıkardı.

Garzapelta muelleri adı, fosilin keşfedildiği kuzeybatı Teksas'taki Garza İlçesine bir göndermedir; “pelta” ise bu türün zırh benzeri kabuğuna atıfta bulunan Latince zırh kelimesidir. İsmin ikinci yarısı olan Muelleri, Mueller'in 2019'daki ölümüne dikkat çeken Reiss'e göre, ilk olarak 1989'da yerel amatör koleksiyoncu Emmett Shedd ile birlikte Aetosaurus'un fosilleşmiş iskeletini keşfeden Texas Tech paleontologu Bill Mueller'e bir göndermedir.

READ  Evrendeki en eski kara deliğin keşfi

ABC News'e konuşan Reyes, “Bir gün araziyi kazarken fosili buldular” dedi. “Yüzeyde bazı kemik parçaları fark ettiler ve kazmaya karar verdiler ve büyük bir aetosaur ile ilişkili zırh bulduklarını fark ettiler.”

Mueller'in ölümünden sonra Reyes, merhum bilim insanının meslektaşlarının “Bill çok önemli bir materyal üzerinde çalışırken onun projelerinden bazılarını bitirmek için bir araya geldiğini” söyledi.

Garzapelta'nın aslında yeni bir aetosaur türü olduğunu belirlemek için araştırmacılar, iskeleti benzer antik aetosaurların iskeletleriyle karşılaştırdılar.

Araştırmacılar çalışmada, “G. muelleri'nin kabuğu, paratipotorasin Rioarriba suchus chamaensis ile desmato suchins'in kabuğu arasında çarpıcı derecede benzerlik gösteriyor” dedi.

Ancak Reiss'e göre, Garzapelta'nın iskeletinin, osteoderm plakaların oluşumundan türün kemiklerindeki ayırt edici işaretlere ve çıkıntılara kadar benzersiz özellikleri, onu aetosaur akrabalarından belirgin biçimde farklı kılıyor.

Reyes, “İlk keşfinden bu yana, birçok aetosaur uzmanı Garzapelta'nın taksonomik kimliği karşısında şaşkına döndü” dedi. “Herkes onun gerçekten yeni bir tür olduğu konusunda hemfikirdi çünkü pek çok benzersiz özellik gösteriyordu.”

Reyes, bulgularının etkisini şöyle ifade etti: “Garzapelta, bu hayvanların ne kadar muhteşem olduğuna dair harika bir örnek ve milyonlarca yıl önce var olan 'hareketli tankları' halka tanıtabilecek konumda olmamız harika. ankilozorlar.” Dinozorlar.”