Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

'Suriyeli Mandela' Riad Türk, 93 yaşında Fransa'da hayatını kaybetti

'Suriyeli Mandela' Riad Türk, 93 yaşında Fransa'da hayatını kaybetti

Rejime şiddetli muhalefeti nedeniyle yıllarca hapis yatan ve Nelson Mandela'ya benzetilen Suriyeli muhalif Riyad Türk, Pazartesi günü sürgünde hayatını kaybetti.

Türkiye, militanlar tarafından Suriye'den komşu Türkiye'ye sürüldükten sonra 2018'de Fransa'ya kaçtı. [Getty]

Kızı, Nelson Mandela'ya benzetilen ve rejime şiddetli muhalefeti nedeniyle yıllarca hapis yatan Suriyeli muhalif Riyad Türk'ün Pazartesi günü Fransa'da sürgünde öldüğünü söyledi.

Kujama Turk, “Babam, iki kızı ve torunlarının yanında, başardıklarından memnun bir şekilde huzur içinde öldü.” dedi. AFP. 93 yaşındadır.

Fransa'nın Suriye Büyükelçisi Brigitte Gurmy, X'te şunları yazdı: “Suriyeli Mandela Riad Türk, özgür ve demokratik bir Suriye için bütün bir ömür süren mücadelenin ardından aramızdan ayrıldı.

“Suriyelilere onurlu bir yaşam yönündeki arzuları çalışmalarımıza ilham vermeye devam etsin.”

Turki, militanlar tarafından Suriye'den komşu Türkiye'ye sürüldükten sonra 2018 yılında Fransa'ya kaçtı.

Eski cumhurbaşkanı Hafız Esad'ın ölümünün ardından “diktatörün öldüğünü” ilan ettiği için 2002 yılında hapishaneden son tahliyesinden sonra saklanmıştı.

Hafız Esad ve daha sonra oğlu Beşar'ın Suriye cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte çeşitli suçlardan dolayı çoğu yargılanmadan toplam 17 yıl hapis yattı.

Turk, Beşar Esad tarafından yasadışı ilan edilen ve daha sonra Suriye Demokratik Halk Partisi olarak yeniden adlandırılan muhalif Suriye Komünist Partisi'nin siyasi bürosunun uzun süre başkanıydı.

2011 yılında Suriye'de patlak veren barışçıl rejim karşıtı protestolara destek verdi ve ülkedeki iç savaş yoğunlaşırken Esad muhaliflerini birleştiren Suriye Ulusal Konseyi'ne destek verdi.

Turk, Ekim 2011'de “Devrimimiz barışçıldır, halkçıdır ve mezhepçiliği reddeder ve Suriye halkı birdir” dedi.

“Bu diktatörlük rejimini devirme hedefimiz konusunda hiçbir uzlaşma veya müzakere olmayacak.”

Pek çok Suriyeli muhalif isim, yazar Yasin el-Hac Salih'in “Suriye'deki demokrasinin en iyi savaşçısı” olarak tanımladığı Türk'e saygı duruşunda bulundu.

READ  Whirlpool Slovakia, 2023'ün sonlarında Slovakya'dan ayrılacak

Suriye'deki çatışma, yabancı orduların, milislerin ve cihatçıların dahil olduğu bir savaşta yarım milyondan fazla insanın ölümüne ve milyonlarca kişinin yerinden edilmesine neden oldu.