Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk Telekom ve ZTE Avrupa'nın 50G PON yeniliklerine öncülük ediyor

Türk Telekom ve ZTE Avrupa'nın 50G PON yeniliklerine öncülük ediyor

Heyecan verici bir hamleyle Türk Telekom, ZTE ortaklığıyla Türkiye'de 50G PON denemesini başarıyla tamamlayarak ağ teknolojisinin gelişiminde önemli bir adım attı. Bu test, tek fiberde 50 Gbps'yi aşan aşağı akış hızlarına ulaşma yeteneğini göstermenin yanı sıra, Türk Telekom'un altyapısındaki mevcut PON nesilleriyle uyumluluğunu da ortaya koyarak Avrupa'da bir emsal teşkil etti.

İlk olarak üçü bir arada 50G PON kombo kapasitesi nedeniyle Avrupa olarak adlandırılan test, GPON ve XGS-PON teknolojilerini (ikincisi 10 Gbps simetrik hızları destekler) gelişmiş 50G PON ile kusursuz bir şekilde entegre ediyor. Bu entegrasyon, ZTE'nin yenilikçi 50G PON kombo kartlarının Türk Telekom'un mevcut OLT şasisinde kullanılmasıyla kolaylaştırılmıştır. Bu uyumluluk, gelişmiş ev ve kurumsal uygulamalar, mobil xHaul ve sabit kampüs ağları gibi ultra yüksek bant genişliği gerektiren yeni ortaya çıkan hizmetler için ağın geleceğe hazır hale getirilmesine yönelik bir sıçramaya işaret ediyor.

Bu denemeyi çevreleyen başarı ve iyimserliğe rağmen, 50G PON teknolojisinin ticari dağıtımına giden yol, özellikle dengeli yukarı bağlantı ve aşağı bağlantı hızları sağlamadaki mevcut yetersizlik başta olmak üzere zorluklarla dolu olmaya devam ediyor. Özellikle Uplink hızları 50 Gbps sınırının önemli ölçüde altına düşüyor.

ZTE Türkiye CEO'su Yong Jie'ye göre bu testin önemi, teknik başarıların ötesinde, 2025 yılına kadar ticari olarak uygulanabilir olması beklenen 50G PON teknolojisinin olgunluğunun önemli bir aşamasını vurguluyor. Ancak yaygın benimseme ve yaygınlaştırmanın yavaş olması ve muhtemelen on yılın sonuna kadar uzanması bekleniyor.

Dell'Oro Group gibi analistler, 50G PON ekipmanı pazarında 2023'teki 3 milyon ABD dolarından 2027'ye kadar etkileyici bir şekilde 1,5 milyar ABD dolarına ulaşacak güçlü bir büyüme öngörüyor. Ancak 50G PON'un yalnızca mütevazı bir pazar payı yakalayacağı tahmin ediliyor. Başlangıçta, operatörlerin 10Gbps ağlardan daha gelişmiş teknolojilere geçmesiyle birlikte 2027'den sonra önemli bir genişleme bekleniyor.

READ  'Pak-Türkiye-Kazak Biyoteknoloji Gençlik Forumu' Eylül'de Yapılacak - Son Haberler - The Nation

Test, ZTE ve Türk Telekom'un 50G PON teknolojisini geliştirme konusundaki kararlılığının altını çiziyor. Bununla birlikte sektör, gelecek nesil ağ teknolojilerine sorunsuz bir geçiş sağlamak için sürekli inovasyon ve uyarlanabilirlik ihtiyacını vurgulayarak önümüzde duran engellerin farkındadır.