Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Wrangel Adası’nda hayatta kalmanın ve gizemli yok oluşun sırları

Wrangel Adası’nda hayatta kalmanın ve gizemli yok oluşun sırları

Wrangel Adası’ndaki çok küçük bir popülasyondan gelen yünlü mamutlar, genetik engellere rağmen 6.000 yıl boyunca hayatta kalmayı başarmışlardır. Aniden neslinin tükenmesi bir sır olarak kalmaya devam ediyor ve çağdaş koruma çabaları için dersler sağlıyor. Telif Hakkı: Beth Zaiken

Wrangel Adası’ndaki son tüylü mamutların genetik analizi, yoğun akraba çiftleşmesine ve düşük genetik çeşitliliğe rağmen 6.000 yıl boyunca hayatta kalmayı başaran bir popülasyonu ortaya çıkardı.

Başlangıçta sadece sekiz kişiden oluşan bu grup daha sonra 200-300 üyeye ulaştı. Genetik sorunlar doğrudan yok olmalarına neden olmasa da, sonuçta onların yok olmasına neyin yol açtığı hala belirsiz. Çalışma, bu tür koleksiyonların tehdit altındaki türler için mevcut koruma stratejilerini nasıl bilgilendirebileceğine dair bilgiler sağlıyor. Sınıflandırmak Bugün.

On bin yıl önce, yünlü mamutların son grubu, dağlık adayı anakaradan ayıran deniz seviyelerinin yükselmesi nedeniyle Sibirya kıyılarındaki Wrangel Adası’nda yalnız kaldı. Yeni genom araştırması, sonraki 6.000 yıl boyunca adada yaşayan bu izole grubun, en fazla sekiz bireyle başladığını ve 20 nesil içinde 200 ila 300 bireye kadar genişlediğini öne sürüyor. Dergide yayınlandı hücre 27 Haziran’da yapılan çalışma, Wrangel Adası’ndaki mamutların akraba çiftleşmesi ve düşük genetik çeşitlilik belirtileri gösterdiğini gösterdi, ancak bu faktörler tek başına onların nihai gizemli yok oluşunu açıklayamıyor.

Sibirya anakarasındaki köpek

Sibirya anakarasındaki köpek cinsi. Telif Hakkı: Love Dalin

Yok oluş teorilerinin yeniden değerlendirilmesi

İsveç Müzesi ile ortak bir proje olan Paleogenetik Merkezi’nde evrimsel genetik uzmanı olan çalışmanın baş yazarı Löv Dalén, “Nüfusun çok küçük olduğu ve genetik nedenlerden dolayı yok olmaya mahkum oldukları fikrini artık reddedebiliriz” diyor. Doğa Tarihi ve Stockholm Üniversitesi’nden “Belki de onları öldüren sadece rastgele bir olaydı ve eğer bu rastgele olay olmasaydı, bugün hala mamutlarımız olacaktı.”

Dalin'i seviyorum

Dalin’i seviyorum. Telif Hakkı: Ian Watts

Mevcut koruma çabalarına ilişkin bilgiler

Wrangel Adası mamutlarına ilişkin bu analiz, yünlü mamut popülasyon dinamiklerine ışık tutmanın yanı sıra, günümüzün nesli tükenmekte olan hayvanları için koruma stratejilerinin belirlenmesine de yardımcı olabilir.

READ  NASA'nın Mars Insight probu birkaç hafta daha bilim operasyonları alıyor

Merkezin ilk yazarı Marianne DeHasek, “Mamutlar, devam eden biyolojik çeşitlilik krizini ve bir tür popülasyon darboğazından geçtiğinde genetik açıdan ne olduğunu anlamak için mükemmel bir sistemdir, çünkü günümüz popülasyonunun çoğunun kaderini yansıtırlar” diyor. Paleogenetik.

Marian DeHasek Antik DNA Laboratuvarı

Marian DeHasek antik DNA laboratuvarında çalışıyor. İmaj kredisi: Dalin’i Seviyorum

Genetik zorluklar ve kalıcı miraslar

Wrangel Adası darboğazının mamut popülasyonları üzerindeki genomik sonuçlarını anlamak için ekip, 14’ü Wrangel Adası’ndan ve 7’si darboğazdan önce yaşayan mamut popülasyonlarından olmak üzere 21 yünlü mamutun genomunu analiz etti. Toplamda örnekler, yünlü mamutun varlığının son 50.000 yılını kapsıyor ve mamut genetik çeşitliliğinin zaman içinde nasıl değiştiğine dair bir pencere sağlıyor.

Anakaradaki atalarıyla karşılaştırıldığında, Wrangel Adası mamut genomları akraba çiftleşmesi ve düşük genetik çeşitlilik belirtileri gösteriyordu. Genel olarak genetik çeşitliliğin azalmasına ek olarak, omurgalıların bağışıklık tepkisindeki kritik rolleriyle bilinen bir grup gen olan ana doku uyumluluk kompleksinde de çeşitliliğin azaldığını gösterdiler.

Wrangel Tusk Adası

Nab Wrangel Adası. Telif Hakkı: Love Dalin

Uzun vadeli genetik etkiler ve gelecekteki araştırmalar

Araştırmacılar, mamutların Wrangel Adası’nda yaşadığı 6.000 yıllık dönem boyunca popülasyonun genetik çeşitliliğinin, çok yavaş da olsa azalmaya devam ettiğini, bu da popülasyon büyüklüğünün sonuna kadar sabit kaldığını gösterdi. Her ne kadar adanın mamut popülasyonu, altı bin yıllık varlığı boyunca yavaş yavaş az çok zararlı mutasyonlar biriktirmiş olsa da, araştırmacılar, popülasyonun daha zararlı mutasyonları yavaş yavaş attığını gösterdi.

“Eğer bir birey çok zararlı bir mutasyona sahipse, temelde hayatta kalamazdı, dolayısıyla bu mutasyonlar zamanla popülasyondan yavaş yavaş yok oldu, ancak diğer yandan mamutların neredeyse yok olana kadar oldukça zararlı mutasyonlar biriktirdiğini görüyoruz” diyor DeHasek. “Mevcut koruma programlarının, bir popülasyonu tekrar makul bir boyuta getirmenin yeterli olmadığını akılda tutması önemlidir; aynı zamanda onu aktif ve genetik olarak da izlemeniz gerekir çünkü bu genomik etkiler 6.000 yıldan fazla sürebilir.”

READ  Temmuz ayında meteor yağmurları: ne zaman ve nasıl izlenir

Tüylü mamutun neslinin tükenmesinin ardındaki son gizem

Bu çalışmada analiz edilen mamut genomları geniş bir zaman dilimine yayılmış olsa da, bu türün varlığının son 300 yılını içermiyor. Ancak araştırmacılar mamutun yaşamının son dönemine ait fosiller keşfettiler ve gelecekte genom dizilimini çıkarmayı planlıyorlar.

Dallin, “Sonunda ne olduğu hala biraz gizemli; 6.000 yıl boyunca az çok iyi durumda kaldıktan sonra neden soylarının tükendiğini bilmiyoruz, ancak bunun aniden gerçekleştiğini düşünüyoruz” diyor. soylarının neden tükendiğini bulma umudu olduğunu söylüyorlar ama “Vaatler” yok.

Referans: “Tüylü mamut genomunun neslinin tükenmesinden önceki erozyonunun zamansal dinamikleri” 27 Haziran 2024, hücre.
DOI: 10.1016/j.cell.2024.05.033