Eylül 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tam tersine Türkler Yunanlılardan nefret mi ediyor?

Kredi: Ekran Görüntüsü / YouTube

Komşulara yakın olmalarına ve yemek, müzik ve kültür açısından birçok ortak öğeye sahip olmalarına rağmen, Türkler ve Rumlar genellikle dosttan çok düşman olarak görülüyor.

Dünya sahnesinde Türkiye ve Yunanistan sürekli kafa patlatıyor gibi görünüyor, peki Türkler ve Rumlar komşularıyla düşmanlık mı besliyor?

Siyasi gerilimlere rağmen, cömertlikleri, sıcaklıkları ve misafirperver tavırlarıyla tanınan Türkler ve Rumlar, birçok kişinin düşündüğünden çok daha yaygın görünüyor.

İkisi, Akdeniz’de güzel bir coğrafi konumu ve dünyanın diğer bölgelerindeki insanları kıskandıran iklimi paylaşıyor. Komşular olarak Türkler ve Rumlar kültürlerinde, yemeklerinde, müziklerinde ve yaşam tarzlarında ortak olan tüm güzel şeylerin tadını çıkarmak istediler.

Easy Languages ​​projesinden alınan bu videolar, iki kişinin birbirine inandığından daha rahat ve sempatik olduğu her iki ülkedeki insanlardan gerçek sokak röportajlarını gösteriyor.

Türkler Yunanlardan nefret ediyor mu? Aşağıdaki videoyu izleyin:

İstanbul ve Atina’da çekilen iki videoda, Ege’deki mahalleleri hakkında deneyimlerini ve görüşlerini paylaşan farklı yaşlardan insanlarla günlük röportajlar yer alıyor.

Aslında, görüşülen kişilerin büyük çoğunluğu komşularına karşı sıcaklık ve dostluklarını ifade etmekte ve her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği dünyanın bu harika bölgesinde barış içinde bir arada yaşama arzusunu dile getirmektedir.

Yunanlılar Türklerden nefret ediyor mu? Aşağıdaki videoyu izleyin:

Siyasi kazanç için yaratılan gerilim

Türkler ve Rumlar arasındaki husumet, bunun kendi gündemleri olan hükümetlerin çıkarlarının bir sonucu olduğunu kabul etmektedir.

Ellili yaşlarının sonlarında bir Türk, “Bu hükümetlerin teşvikiyle bir düşmanlık yaratıldığını düşünüyorum” diyor.

Komşu ülkeye yaptığı ziyaretlerde tanıştığı Yunanlılar hakkında “Onları sıcak ve dürüst buldum” diyor.

Yirmili yaşlarında bir Türk, “Türkiye ile Yunanistan arasındaki mevcut gerilimlerin siyasi amaçlı olduğunu biliyorum” diyor.

“Yunanistan” denilince akla ilk gelen şey sorulduğunda, Türk halkının çoğu “komşu ülke” cevabını veriyor.

READ  İsviçre'de muhalefetin cumhurbaşkanı adayı yine Türkler

Ellilerin sonundaki bir kişi, “Aklıma ilk gelen, iki toplumun yan yana yaşadığıdır” diye yanıtladı.

“Türkler çok iyi insanlardır”

Benzer şekilde, görüşülen genç Rumların Türk komşularına karşı hiçbir şeyleri yoktu:

“Onlar çok iyi insanlar. Ülkeleri çok hoş ”diyor Türkiye’yi ziyaret eden yirmili yaşlarında bir çift.

Aynı zamanda çift, aynı yaştaki Türklerin Yunanlılar ve Rumlar için aynı şeyi söyleyeceğine inanıyordu.

“Onlar komşu. Uzun yıllardır onlarla yaşıyoruz. Onlardan çok şey (etki) aldık ve onlara bir şeyler verdik ”dedi kırklı yaşlarında bir Yunan.

Ancak Türkiye’nin son birkaç yıldır provokatif eylemleri ışığında güvensizliğini dile getirdi:

Kendimi güvensiz hissediyorum çünkü burası çok büyük bir ülke ve birbirimize saldırmak ve birbirimizden korkmak istemiyorum” dedi.

Aynı zamanda, Atina’da yaşayan otuzlu yaşlarında bir Türk, Easy Languages’e verdiği röportajda heyecanlandı:

“Burada hayatımın en güzel zamanı. Burada Türkiye’den daha değerli dostluklar kazandım. Hepsine (Yunanlılara) bu kadar misafirperver ve hoşgörülü oldukları için teşekkür ediyorum.

Bu videoların gösterdiği gibi, yüzyıllardır birbirinden ayrı yaşayan insanlar olarak, Türkler ve Rumlar sadece kişisel düzeyde paylaşacak güzel şeylere sahipler.