Eylül 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tesla hissedarları, dolandırıcılık davasında yargıçtan Musk’ı susturmasını istedi

Tesla hissedarları, dolandırıcılık davasında yargıçtan Musk'ı susturmasını istedi

DETROIT (AP) – Bir grup Tesla hissedarı, şirketi özel yapmakla ilgili 2018 tweet’leri üzerine CEO Elon Musk’a dava açarak bir federal yargıçtan Musk’tan dava hakkında yorum yapmayı bırakmasını emretmesini istedi.

Teksas merkezli Austin hissedarlarının avukatları, mahkeme belgelerinde davadaki yargıcın Musk’ın Tesla’yı özel kılmak için “güvenli finansman elde etme” konusundaki tweetlerinin sahte olduğuna ve yorumlarının ayrıca ABD menkul kıymet düzenleyicileriyle 2018 mahkeme anlaşmasını ihlal ettiğine karar verdiğini söylüyorlar. Musk ve Tesla, 20 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etti.

Musk, Perşembe günü TED 2022 konferansındaki bir röportajda, Tesla’yı 2018’de özel yapmak için fon sağladığını söyledi. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu müstehcen bir isim olarak nitelendirdi ve sadece bankacıların kendisine eğer sermaye sağlamayı bırakacaklarını söyledikleri için anlaşmaya vardığını söyledi. yapmadı, Tesla iflas edecek.

Röportaj ve dava, dünyanın en zengin insanı Musk’ın Twitter’ı devralmak ve hisse başına 54,20 dolara eşdeğer 43 milyar dolarlık bir teklifle özel bir şirkete dönüştürmek için tartışmalı bir teklifte bulunmasından birkaç gün sonra geldi. Twitter Yönetim Kurulu Cuma Günü “Zehirli Hap”ı Onayladı Mask için hisse satın almayı çok pahalı hale getirecek strateji.

Cuma günü sunulan mahkeme belgelerinde Tesla hissedarlarının avukatları, Musk’ın davadaki potansiyel jüri üyelerini etkilemeye çalıştığını iddia ediyor. Musk’ın Tesla’yı hisse başına 420 dolardan özel olarak alacak paraya sahip olma konusundaki 2018 tweet’lerinin hisse senedi fiyatını yönlendirmek için yazıldığını ve hissedarların parasına mal olduğunu iddia ediyorlar.

Şimdi avukatlar, Musk’ın dava duruşmaya yaklaşırken potansiyel jüri üyelerini etkilemek için kampanya yürüttüğünü söylüyor.

Avukatlar, “Musk’un yorumları, potansiyel jüri üyelerini 7 Ağustos 2018’deki tweet’lerini kasıtlı olarak yanlış tanıtmadığı sahte hesapla karıştırma riski taşıyor” dedi. “Bu davayla ilgili şu anki açıklamaları, kamuoyu nezdinde kendini aklamak için pek de ince olmayan bir girişim, jüri üzerinde yalnızca zararlı bir etkiye sahip olacak.”

READ  "İlişkiyi ve ivmeyi kaybettik. Bunun bu yıl düzeldiğini düşünüyoruz."

Avukatlar, San Francisco’daki Yargıç Edward M. Chen’den Musk’ın duruşma sonrasına kadar dava hakkında daha fazla kamuya açık yorum yapmasını engellemesini istedi. Chen, Musk’ın avukatına yanıt vermesi için Çarşamba gününe kadar süre verdi.

Musk’ı temsil eden avukat Alex Spiro, Pazar günü bir e-postada davacıların avukatlarının önemli zararlar talep ettiğini yazdı. Şöyle yazdı: “Hiçbir şey gerçeği asla değiştirmeyecek, ki bu Elon Musk’ın Tesla’yı özel olarak düşündüğü ve alabileceğidir.” “Yarım on yılın ardından geriye kalan tek şey, ifade özgürlüğü pahasına para kazanmaya çalışan rastgele davacı avukatları ve bu gerçeğin ortaya çıkmasını engellemeye çalışan diğerleri.”

Ancak hissedar avukatları, Chen’in Musk’ın tweet’lerinin yanlış ve yanıltıcı olduğuna zaten karar verdiğini ve “makul bir jüri üyesinin başka türlü bir sonuca varamayacağını” yazdı.

Yargıç Chen’in 1 Nisan’da yayınlanan emri, Pazar gününe kadar mahkemenin kamu dosyasında değildi. Hissedarın avukatı Adam Upton, Musk ve Tesla’nın gizli olduğunu söylediği kanıtlar içerdiği için mühürlendiğini söyledi. Bir e-postada, her iki taraf da herhangi bir şeyin mühürlü kalması gerekip gerekmediği konusunda anlaşana kadar mühürlü kalacak. Upton, “Bir TRO (Geçici Kısıtlayıcı Yönetmelik) teklifimiz mahkemenin karar verdiği sorunları doğru bir şekilde açıklıyor” dedi.

Musk’ın 2018 tweet’lerinden sonra SEC, Menkul Kıymetler Yasası’nı ihlal ettiği iddiasıyla ona karşı şikayette bulundu. Musk daha sonra cezayı kabul etti ve mahkeme anlaşmasını imzaladı. Anlaşmanın bir kısmı, Musk’ın “Şikayetteki herhangi bir iddiayı doğrudan veya dolaylı olarak reddeden veya Şikayetin hiçbir gerçek dayanağı olmadığı izlenimini yaratan herhangi bir eylemde bulunmayacağını, herhangi bir kamu açıklamasında bulunmayacağını veya yapılmasına izin vermeyeceğini” belirtiyor.

Anlaşma, bir hamilin anlaşmayı ihlal etmesi durumunda, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun mahkemeden anlaşmayı iptal etmesini ve menkul kıymet dolandırıcılığı şikayetini geri yüklemesini isteyebileceğini belirtir. Pazar günü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan yorum talep eden bir mesaj bırakıldı.

READ  Lunds ve Peerless'ta yaklaşmakta olan bir işçi grevi tatil alışverişini etkileyebilir

Spiro, Musk adına şimdiden Manhattan’daki bir federal mahkemeden anlaşmayı iptal etmesini istedi. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Musk’ın söylemini yumuşatmak için tüzüğü ve “sınırsıza yakın kaynakları” kullandığını iddia ediyor. Spiro tarafından sunulan mahkeme belgeleri, Musk’ın anlaşmayı Tesla’nın daha az olgun olduğu bir zamanda imzaladığını ve SEC’in eyleminin fonunu riske attığını söylüyor.