Ekim 3, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Benzin fiyat şoku şu ana kadar talebi yok etti mi? Benzin fiyatları buradan nereye gidecek?

Benzin fiyat şoku şu ana kadar talebi yok etti mi?  Benzin fiyatları buradan nereye gidecek?

Bazı talep yıkımları var. Ancak petrol yeniden toparlandı, sıradaki benzin olabilir. Tahminim uzun süredir devam eden bir zikzak yükselişi.

tarafından Kurt Richter ile kurt sokağı.

Benzin fiyatlarındaki baş döndürücü artıştan sonra, insanlar daha az araba kullanmaya başlayınca, araba kullanırken benzin tasarrufunu kolaylaştırmaya başlayınca ya da garajlarında daha ekonomik olan araca öncelik vermeye başlayınca talebin ne zaman azalmaya başlayacağı sorusu ortaya çıkıyor. Yeterince insan bunu yaparsa, talep düşmeye başlar ve benzin istasyonları azalan işler için rekabet etmek zorunda kalır. Talebin yok edilmesi, fiyatın tekrar düşmesine neden olabilir. geldik mi?

Enerji Bakanlığı’nın Çevresel Etki Değerlendirmesi, benzin tüketimini, benzin istasyonlarındaki perakende satışlar yerine rafineriler, mikserler vb. tarafından piyasaya verilen varil cinsinden ölçer. Benzin arzı üst üste üçüncü hafta düştü. Bu, benzin tüketiminin genellikle yaz aylarında arttığı yılın bu zamanında alışılmadık bir durumdur.

Enerji Bilgi İdaresi Perşembe günü yaptığı açıklamada, benzin tüketiminin 8 Nisan’da sona eren haftada dört haftalık hareketli ortalamaya (kırmızı çizgi) dayalı olarak günde 8,61 milyon varile düştüğünü ve 2021’deki aynı döneme göre %2,3 düşüşle 4 Mart’tan bu yana en düşük seviyeye düştüğünü söyledi. (siyah çizgi) ve 2019’un aynı dönemine göre %8,1 azaldı (gri çizgi).

Tüketiciler Ocak ayında yanıt vermeye başladı.

Son 11 ayın (kırmızı çizgi) üç yıl önceki Covid öncesi dönemi (gri çizgi) nasıl yakından takip ettiğine dikkat edin, ta ki bunlar yalnızca Mart ayında değil, Ocak ayının ortalarında keskin bir şekilde ayrılmaya başlayana ve 2019 seviyesinin altına düşene kadar o zamandan beri..

Benzin fiyatları, Nisan 2020’de çöken seviyelerden yükselmeye başladı. Mayıs 2021’e kadar, tüm sınıflarda ortalama benzin fiyatı, çok yılın en yüksek seviyesi olan galon başına 3.00 doları aştı ve yükselmeye devam etti. Kasım 2021’de galon başına 3,40 dolara ulaştı ve biraz soluklandı. Daha sonra Şubat ayı başlarında yükselmeye başladı ve Tarihi sıçramalar 14 Mart’ta 4,32 dolara ulaştı.

READ  United Airlines yolcuları, Denver Uluslararası Havalimanı'ndaki kaosun ikinci gününü görüyor

Ancak Mart ortasından beri fiyat düştü. Şimdi 4.09 dolarda, burun kanaması hala yüksek ama eskisinden biraz daha düşük:

Benzin istasyonları kalplerinin iyiliğinden fiyatları düşürmezler. Fiyatları düşürüyorlar çünkü satışlar zarar görüyor ve satışları sürdürmek için benzin istasyonları arasında fiyat rekabeti patlak verdi. Akaryakıt istasyonları, kâr marjlarını etkilemeden satış fiyatlarını düşürürken, ürünlerinin maliyetlerini de düşürür.

Benzin için talep yıkımı daha sonra ham petrol talebine doğru hareket eder. Ancak ham petrolün, gelişen petrokimya endüstrisi de dahil olmak üzere, benzinden çok daha geniş kullanım alanları vardır. ABD benzin talebindeki küçük bir düşüş, küresel ham petrol piyasalarını fazla sarsmayacaktır.

Ham Petrol fiyatı şimdiden tekrar toparlandı.

West Texas Intermediate ham petrolü varil başına 130$’a yükseldi ve ardından 90$ orta aralığına geriledi. Son günlerde tekrar rotasını değiştirdi ve şu anda 106 dolarda. Bu, benzin fiyatlarının iyi bir işareti değil.

Açıkçası talepte bir miktar tahribat oldu ve bu da benzinin fiyatının biraz düşmesine neden olmuş olabilir.

Ama belki de değildi. Belki de benzin fiyatlarındaki düşüşün nedeni bu talep tahribatı değildi. Belki de her şeyi vuran mevcut dalgalanmalar gibi başka bir nedenden dolayı düştüler. Emtia piyasalarının dizginsiz dinamikleri bunu sağlar.

Tahminim: benzin fiyatları tekrar yükselecek.

Talepte bir düşüş görebiliyorum, ancak şimdilik bunun benzin fiyatında kalıcı bir düşüşe neden olacak kadar büyük olduğundan şüpheliyim. Fiyat tekrar yükselmeye başlarsa şaşırmam. Ham petrol fiyatları şimdiden yeniden yükselmeye başladı. Bu, fiyatların çok değişken olduğu ve zikzak çizerek yükseldiği uzun vadeli bir süreç olabilir. Bu benim tahminim.

ne biliyoruz.

Yıllık benzin tüketimi 2007’de zirve yaptı Daha sonra 2012’ye kadar olan beş yıl içinde toplam %6,3 azaldı. Ardından tekrar yükselerek 2007 zirvesine tekrar 2016’da, yine 2017’de, 2018’de ve yine 2019’da onu aşamayarak ulaştı. Sonra 2020’de tüketim çöktü. 2021’de tüketim keskin bir şekilde toparlandı, ancak yıllık toplam tüketim, yılı 2007’den hala %5,3 daha düşük kapattı!

READ  Asya borsaları, Ukrayna nükleer santralinde çıkan yangın nedeniyle 16 ayın en düşük seviyesini gördü

Ancak toplam araba kilometresi her yıl rekor kırdı 2015’ten 2019’a kadar. Ve 2021’de, 2020’deki bir kazaya rağmen, miller 2007’ye göre %6,6 arttı. İnsanlar daha fazla araba kullanıyor, ancak bunu yapmak için daha az benzin kullanıyor:

Dolayısıyla benzin tüketiminde rol oynayan daha birçok faktör vardır.Ve sadece fiyat değil. Bu, daha fazla yakıt tasarruflu arabalar gibi uzun vadeli teknoloji trendlerini ve artık benzin tüketimi üzerinde bir etki yaratacak kadar büyük bir ölçekte elektrikli araçların gelişini içeriyor.

Diğer değişiklikler de benzin tüketimini etkiler, bunlardan bazıları on yıldan uzun bir süre öncesine dayanır, örneğin şehir merkezlerindeki yüksek apartmanların inşaat patlaması yaşayanlar için araba ulaşımını azaltan veya ortadan kaldıran; Ya da en azından yarı zamanlı olarak evden çalışma trendi de yolcu millerini kısaltıyor.

Ters eğilim, pandemi sırasında araba izinlerindeki artış olmuştur ve şimdi bunun yerini tekrar uçmaya bırakmış olabilir (yerel eğlence trafiği arttı).

Benzin tüketimi de oldukça mevsimseldir, bu da fiyat-talep yıkımının nerede meydana geldiğini ve olağandışı mevsimsel kalıpların nerede ortaya çıkabileceğini belirlemeyi zorlaştırır.

KURT SOKAK okumaktan zevk alıyor ve onu desteklemek mi istiyorsunuz? Reklam engelleyicileri kullanın – nedenini tamamen anlıyorum – ancak siteyi desteklemek ister misiniz? bağış yapabilirsiniz. Çok takdir ediyorum. Nasıl yapılacağını öğrenmek için bir bardak bira ve buzlu çayın üzerine tıklayın:

WOLF STREET yeni bir makale yayınladığında e-posta ile bilgilendirilmek ister misiniz? Buradan kaydolun.