Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tesla (TSLA) hisseleri, Giga Şanghay'da elektrikli araç üretimini azaltacağının bildirilmesinin ardından düştü

Tesla (TSLA) hisseleri, Giga Şanghay'da elektrikli araç üretimini azaltacağının bildirilmesinin ardından düştü

Tesla (TSLA) hisseleri bu sabah, otomobil üreticilerinin düşen talep nedeniyle Gigafactory Şangay'daki elektrikli araçlarının üretimini azalttığına dair bir rapor üzerine düştü.

Bloomberg Tesla'nın Gigafactory Shanghai'daki işten bir buçuk gün uzaklaştırıldığını söyledi:

ABD'li otomobil üreticisi bu ayın başında Şangay'daki tesisindeki çalışanlara, Tesla'nın Çin'de ürettiği iki otomobil olan Model Y ve Model 3'ün üretimini normal 6 buçuk gün yerine haftada beş gün çalışarak azaltmaları talimatını verdi. . insanlar. dedi ve kamuya açık konuşma yetkileri olmadığı için isminin gizli kalmasını istedi.

Değişikliğin bu ayın başlarında gerçekleştiği ve Tesla'nın tam kapasiteye dönmeyi planladığı zaman çalışanlara bilgi vermediği bildirildi.

Bu, Tesla'nın son zamanlarda Çin'de araba satmakta normalden daha fazla zorluk yaşadığına dair göstergelerin ardından geldi.

Bu haftanın başlarında, Elektrik Tesla'nın müşterilere ay sonuna kadar teslimatı almaları için normalden daha derin indirimler ve teşvikler sunduğundan bahsetti.

Bloomberg raporu ayrıca üretim kapasitesindeki düşüşün Model 3 ve Model Y üretiminin ötesinde tesisin diğer bölümlerine de yayıldığını iddia ediyor:

Kaynaklardan biri, Tesla'nın Şanghay fabrikasındaki pil atölyeleri de dahil olmak üzere bazı üretim hatlarının daha uzun süre askıya alınacağını söyledi. Tesla, çalışanlarından ve bazı tedarikçilerinden Nisan ayına kadar uzanan üretim sınırlarına hazırlanmalarını istedi. Nisan ayı başlarında Çin, genellikle tüketimin sakin olduğu bir tatil olan Mezar Süpürme Günü'nü kutlayacak.

Mevcut envanterini satmakta yaşanan zorlukların yanı sıra Tesla'nın Çin yapımı araç satışları da bu yıl düştü.

Çin Binek Otomobil Birliği Expo'ya göre Tesla, 2024'ün ilk iki ayında yıllık %6 düşüşle 131.812 araç teslim etti. Üstelik bu Çin yapımı araçların sadece yüzde 53'ü Çin'de satıldı. Tesla geri kalanını ihraç etti.

Çin'deki rekabet çok yüksek, Çinli elektrikli otomobil üreticileri daha ucuz elektrikli otomobiller sunarak kalitelerini artırıyor.