Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

The Full Monty'nin oyuncusu Tom Wilkinson 75 yaşında hayatını kaybetti

The Full Monty'nin oyuncusu Tom Wilkinson 75 yaşında hayatını kaybetti

Orta yaşta başarılı bir oyuncu ve yardımcı yıldız haline gelen, İngiliz sahnesinde hayranlık duyulan bir aktör olan Tom Wilkinson, “The Full Monty” ve “Eternal Sunshine of the Spotless” dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'nde popülerlik ve beğeni kazanan bir dizi filmde yardımcı yıldız oldu. ” “Reason” ve “Shakespeare in Love” Cumartesi günü hayatını kaybetti. 75 yaşındaydı.

Menajerinden yapılan açıklamada evde aniden öldüğü belirtildi. Başka ayrıntı verilmedi.

Bay Wilkinson pek çok Amerikalı sinemasever tarafından ismen tanınmıyor olabilir, ancak bu belirsizliği kendi avantajına kullanarak basmakalıp tipografiden kaçındı ve bunun yerine çok çeşitli rolleri ikna edici bir şekilde oynadı. Bazıları bugün hala geniş çapta hatırlanıyor.

Hukuki gerilim filmi Michael Clayton (2007) ve Yatak Odasında (2001) adlı dramadaki çalışmaları nedeniyle Akademi Ödülü'ne aday gösterildi; bu onun için bir film kahramanı olarak alışılmadık bir gelişmeydi. Ayrıca sadece “The Full Monty” (1997) değil aynı zamanda “En İyi Egzotik Marigold Oteli” (2011) komedileriyle de izleyicileri memnun etti.

Aşık Shakespeare'in (1998) yanı sıra gişe rekorları kıran diğer filmleri arasında açgözlü kötü adamları canlandırdığı Batman Başlıyor (2005) ve Rush Hour (1998) vardı.

Bir Amerikalı olarak o kadar ikna edici davrandı ki, HBO'nun mini dizisi “John Adams”ta (2008) Benjamin Franklin ve Reels mini dizisi “The Kennedys”de Joseph P. Kennedy dahil olmak üzere ülkenin en ünlü tarihi figürlerinin çoğunun rolünü üstlendi. ” (2011) ve 2014 yılında “Selma” filminde Başkan Lyndon Johnson.

George Clooney, Sissy Spacek ve Ben Affleck gibi sinemanın en ünlü oyuncularından bazılarıyla birlikte çalıştı.

2002'de New York Times'a şöyle demişti: “Kendimi yararlı bir oyuncu, her şeyi yapabilecek biri olarak görüyorum.” “Oyuncuların bir dereceye kadar anonimliğe sahip olması gerektiğini her zaman hissettim.”

READ  Bir Oscar fotoğrafçısı, Will Smith'in Chris Rock'ı tokatladığı anı nasıl yakaladı?

Pek çok Britanyalı için “The Full Monty” en sevdiği performans olmaya devam ediyor; burada Sheffield, İngiltere'de biraz para kazanmayı ve şehir için bir striptiz işi başlatarak özgüvenlerini onarmayı planlayan kaba, işsiz çelik işçilerinden birini canlandırıyor. .

Bay Wilkinson, kadroya kısmen karısının çimlere kurduğu dekoratif cücelerden kaçmak için katılan yaşlı eski ustabaşı Gerald Cooper'ı canlandırdı. Eski New York Times film eleştirmeni Janet Maslin, performansını “kazanan” olarak nitelendirdi.

Oğlunun bir ilişkisi olan ve öldürülen başarılı, zeki bir doktor olan Matt Fowler'ı canlandırdığı Yatak Odasında filmindeki yıldız dönüşü özellikle övgü dolu eleştiriler aldı. Eleştirmen Stanley Kaufman şunları söylüyor: “Tom Wilkinson, Matt rolünde büyük ölçüde gözden kaçırılan harika bir kariyer inşa etmeye devam ediyor.” kitabın Yeni cumhuriyette. “Yeterince iyi rol aldığı sürece yeterince takdir edilmemekten son derece memnun görünen oyunculuk hazinelerinden biri.”

Filmin yönetmeni Todd Field, sıradan kalitesinden dolayı Bay Wilkinson'a ilgi duyduğunu söyledi.

Bay Field, The Times'a “Normalde Robert Redford'un yan tarafta yaşayacağını düşünmezsiniz” dedi. “Ama Tom Wilkinson'ın yan tarafta yaşayabileceğini düşünürsünüz. Aradaki fark bu.”

Zaman zaman Bay Wilkinson'ın performansları, oynadığı her şeyden daha fazla takdir topladı. Eski Times eleştirmeni Stephen Holden, İngiliz draması Different Lies hakkındaki 2005 tarihli eleştirisinde, Bay Wilkinson'ın “Öznellik”in “her ayrıntısında ustalaştığını” yazdı. zalim bir avukat rolünde kibirli ve kayıtsız.

Bay Holden şöyle devam etti: “Bay Wilkinson'ın 'Yatak Odasında' filmindeki kederli babasıyla aynı seviyede olan bu güçlü performans, 'Ayrı Yalanlar'ı 2001 yapımı bir filmin daha nadir görülen seviyesinin yarısına itiyor,'' diye devam etti Bay Holden. “Fakat bu, bu ilginç ama soğuk ahlaki gizemi büyüklüğe yakın bir seviyeye yükseltmeye başlamak için yeterli değil.”

READ  21 yaşındaki Dixie DiAmelio, 'bayılma' hissettikten sonra ambulansla hastaneye kaldırıldı ve bir güncelleme paylaştı

Geoffrey Thomas Wilkinson, 5 Şubat 1948'de İngiltere'nin Yorkshire kentinde doğdu. Anne babası Marjorie ve Thomas Wilkinson, o dört yaşındayken çiftçilikten daha iyi bir iş bulmak amacıyla Kanada'ya taşındı. Kalışları yalnızca altı yıl sürdü ve bu süre zarfında babası alüminyum dökümhanesinde çalıştı. Aile Britanya'ya geri döndü; burada Geoff'in ebeveynleri, babası ergenlik çağında ölene ve onu ve annesini Yorkshire'a götürene kadar Cornwall'da bir bar işletiyordu.

Daha sonra Geoffrey Wilkinson adında profesyonel bir aktörün zaten olduğunu fark ettiğinde göbek adını profesyonel olarak benimsedi.

1986 yılında oyuncuyla tanıştı Diana Sert Kale Onunla bir İngiliz televizyon programında çalışırken. 1988'de evlendiler. Hayatta kalanlar arasında kızları Alice ve Molly de var. O ve karısı uzun yıllar Kuzey Londra'da yaşadılar.

Bay Wilkinson, 2002'de The Times'a, 16 yaşındayken Knaresborough'daki King James Gramer Okulu'nda müdürlerin “bana bir şeyler yapmaya karar verdiklerinde” hayatının keskin bir dönüş yaptığını söyledi.

Bu, “onu evine davet etmek, ona nasıl yemek yemesi gerektiğini ve hangi bıçak ve çatalların önce gelmesi gerektiğini öğretmek anlamına geliyor” dedi.

“Birlikte tiyatroya gideceğiz” dedi. “Okulda amaçsızca dolaştıktan sonra aniden birisi benimle ilgilenmeye başladı.”

Ancak 1967'de Canterbury Üniversitesi'ne gelene kadar oyunculuğa ilgi duymadığını söyledi. Üniversiteden mezun olduktan sonra Londra'daki Kraliyet Dramatik Sanat Akademisi'ne kaydoldu ve burada “işçi sınıfı çocukları için” oyunculuk yapmanın mümkün olduğunu keşfetti. taşralılardan sanat galerileri açmaya, rock gruplarını yönetmeye, tasarımcı olmaya, oyuncu olmaya. Royal Shakespeare Company'nin bir üyesi olarak iki yıl geçirdi ve ardından İngiliz tiyatro ve televizyonunda kariyer yapmaya başladı.

Daha sonra hayatında öğrendiği iki oyunculuk dersi.

2001 yılında Times'a verdiği demeçte, iki kızı olduktan sonra, onların 8 ve 10 yaşlarındaki hayali bir oyunun gerçekliğinde nasıl yaşayabildiklerinden ve özbilinç olmadan doğaçlama yapabildiklerinden ilham aldığını söyledi.

READ  Ezra Miller'ın skandallarına rağmen "The Flash"ın vizyona girmesi devam ediyor.

Bay Wilkinson, “O hâlâ bende,” dedi. “Ben sakladım.”

The Telegraph'a göre 1990'larda Hollywood'a sıçramaya hazırlanıyordu. adı geçen 2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde hiçbir şeyin “The Full Monty” filminde yaptığı gibi 200 kadının önünde soyunmak kadar korkutucu olamayacağını düşünerek.

Gazeteye verdiği demeçte, “O sahneyi yapmak bana neden tekrar aptal gibi görünme konusunda endişelenmem gerektiğini düşündürdü” dedi. “Kendinizi aptal yerine koyma konusunda sahip olabileceğiniz tüm korkuları ortadan kaldırdınız.”