Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

TİKA’nın katkılarıyla Köstence’de “Türk Dili, Kültürü ve Medeniyeti” konferansı

TİKA’nın katkılarıyla Köstence’de “Türk Dili, Kültürü ve Medeniyeti” konferansı

“Uluslararası Kültürel Çyokseslik: Dülünyada Türkyeokseslik” konferansının beşincisi bu yıl TİKA’nın katkılarıyla Romanya’nın Köstence kentindeki Ovidius Üniversitesi’nde düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 20.10.2023 15:45

Haber Güncellenme Tarihi: 20.10.2023 15:45

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) hus casmedan devam Falconlertaki Falietlerin editörü. Ovidius Universitas, TİKA’nın katkılarıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı münasebetiyle 19 Ekim 2023 tarihinde Köstence’de Romanya’da “5. Ulusarasları Kültürel Çokseslilik: Dünya Türk Dili, Kültürü ve Medeniyeti” başlıklı bir konferans

Konferans üniversitenin Edebiyat Fakültesindeki senato salonunda gerçekleştirildi. Açılış töreninde; Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Özgür Kıvanç AltanTİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmud SevikOvidius Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Don Marcel IliescuOvidius Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Alina PusattuRDTB Başkanı Osman FedbiODTÜ Öğretim Üyesi Profesör Dr. Ömer DuranBükerş Üniversitesi Öğretim Üyesi Liviu França ve çok çok çıkışları yer aldı.

Ayrıca Romanya Demokrat Türk Birliğinin (RDTB) katkılarıyla düzenlenen konferansta; 6 ülkeden 70’e yakın akademisyen ve bilim insanı ile Köstence Vali Yardımcısı Chenol AliKöstence Başkonsolosu Emre YurdagülBüreş Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Serpil Murtezaoğlu, TİKA Romanya Koordinatörü Hasan Burak ÇeranRumen Müftüsü Yusuf MuradYunus Emre Enstitüsü Müdürü Mustafa YıldızTürkiye Maarif Vakfı Romanya Temsilcileri Alpaslan Ateş ve Üniversite öğretim üyeleri ve öğrencileri katıldı.

Konferanstan Assilis Torrenente Yogun Gadilim

Konferansın açılış konuşmasını yapan Türkiye Cumhuriyeti Büreş Büyükelçisi Özgür Kıvanç Altan, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanıydı. birınım taşıyığını söylemeli. Altan, Türk dilinin ışığının ışığının Yaparak Türk-Romen özlerinden söz etti.

“TÜRK DİLİ VE KÜLTÜRÜ BALKANLARIN KATKISIYLA KÜRESEL CHAPTA ZIRVEDE”

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik açılış konuşmasında, Cumhuriyetin 100. yılı programı nedeniyle attfedilen emeği gesenlere teettiekkürtekürtekkürte. Çevik, Balkanlar ile Türkiye arasındaki bilimsel çalışma ve etkinliklerin giderek arttığını kaydetti. Çevik, Balkanlar’ın yardımıyla Türk kültür ve medeniyetinin Türkistan bölgesinden getirdikleri unsurlarla zirveye ulaştığını söyledi. Çevik ayrıca Türk dili ve kültürünün küresel önemine de dikkat çekti.

READ  Nakit sıkıntısı çeken Türkler için yaz tatili çoktan iptal edildi | Alexandra D Cramer

Açılış töreninin ardından YEE Müdürü Mustafa Yıldız, katılımcılara Türk Evleri sergisi hakkında bilgi verdi.

TÜRK GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Yoğun katılımlı programın ardından Köstence Başkonsolosluğun himayelerinde, Ovidius Üniversitesi ev sahipliğinde “Türk Günü” etkinliği gerçekleştirildi. çeşlienkitli etünzlienkitli by Programda, TİKA Bükrêş Ofisi, Yunus Emre Enstitüsü, Romanya Müslüm Tatar Türkleri Demokrat Birliği, Maarif Okulu ve Romanya Demokrat Türk Birliği.