Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

‘Titanic’ ve ‘Avatar’ın Oscar ödüllü yapımcısı John Landau 63 yaşında hayatını kaybetti

‘Titanic’ ve ‘Avatar’ın Oscar ödüllü yapımcısı John Landau 63 yaşında hayatını kaybetti

Landau “Titanic”in yapımcılığıyla Oscar kazandı.

Ailesi, “Avatar” ve “Avatar: Water Road” filmlerinin de yapımcılığını üstlenen, “Titanik”in Oscar ödüllü film yapımcısı John Landau’nun hayatını kaybettiğini duyurdu.

Ölüm ilanına göre Lando, 5 Temmuz’da Los Angeles’ta öldü. 63 yaşındaydı.

Titanik ve Avatar film serisinin yönetmeni James Cameron, yaptığı açıklamada, “Avatar ailesi, dostumuz ve liderimizi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor” dedi ve “Onun mirası sadece yaptığı filmlerden ibaret değildi, aynı zamanda kişiseldi. örnek oldu: boyun eğmez, şefkatli, kapsayıcı ve sarsılmaz.”

Cameron, “Otoriteyi kullanarak değil, film yapımcılığının sıcaklığını ve neşesini yayarak harika filmler yaptı. Hepimize her gün elimizden gelenin en iyisini yapmamız için ilham verdi” dedi Cameron, “Sevgili bir arkadaşımı ve 31 yıllık en yakın çalışma arkadaşımı kaybettim. Kendimden bir parça parçalandı.”

Landau’nun Cameron’la birlikte yapımcılığını üstlendiği filmler, tüm zamanların en çok hasılat yapan dört filminden üçü oldu; “Titanic” ve “Avatar”ın her biri 2 milyar dolardan fazla hasılat elde etti.

Ölüm ilanında şöyle yazıyordu: “Kariyerini bu merak duygusunu küresel izleyicilere ve dokunduğu her şeye ulaştırmaya adadı. Landau film yapımını, teatral deneyimin önemini ve insanları bir araya getirmede hikaye anlatımının gücünü savundu.”

Disney Entertainment eş başkanı Alan Bergman şunları söyledi: “John, olağanüstü yeteneği ve tutkusu bazı unutulmaz hikayeleri beyazperdede hayata geçiren bir vizyonerdi.” “Film yapımına olağanüstü katkıları silinmez bir iz bıraktı ve çok özlenecek. “Yenilikçi ve başarılı bir yapımcıydı ama çok daha iyi bir insandı ve etrafındaki herkese ilham veren gerçek bir doğa gücüydü.”

READ  Capitol FN Meka'yı Düşürdü, İçeridekiler Etiketin İmza İçin Çeşitlilik Eksikliğini Suçluyor

Lando aynı zamanda yapımcıydı “Avatar” serisinin üçüncü filmi 2025 yılında piyasaya sürülmesi planlanıyor.

“Avatar” yıldızı Zoe Saldana, “Şu anda kelimeleri bulmak zor” dedi ve şöyle devam etti: “Vefatınız çok duygusaldı. Bizi çok erken terk ettiniz. Düşüncelerim artık sizinle ve ailenizle birlikte.” instagram.

“Mirasınız yolculuğumuzda bize ilham vermeye ve rehberlik etmeye devam edecek” diye ekledi.

Lando, New York’ta doğdu ve Güney Kaliforniya Üniversitesi Sinema Sanatları Okulu’nda okudu. 20th Century Fox’ta Film Prodüksiyonundan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı ve ardından Cameron’s Lightstorm Entertainment’ın COO’su oldu.

Lando, 1990’larda “Bebeğim, Çocukları Küçülttüm” ve “Dick Tracy”nin ortak yapımcılığını üstlendi. Daha sonra Steven Soderbergh’in yönettiği “Solaris”in ve Robert Rodriguez’in yönettiği “Alita: Battle Angel”ın yapımcılığını üstlendi.

Lando’nun hayatta, yaklaşık 40 yıldır birlikte yaşadığı eşi Julie Lando ve iki oğulları Jimmy Lando ve Judy Lando var. Ayrıca arkasında kız kardeşleri Tina Lando ve Cathy Lando’yu, erkek kardeşi Les Lando’yu ve geniş bir aileyi bırakıyor.