Mart 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Toronto’dan Turks ve Caicos’a eşsiz bir koleksiyon

Arye Nussbaum Hanukah için ailesiyle birlikte Toronto’dan güzel Turks ve Caicos Adaları’nı ziyaret etmeye hazırlanıyordu, bu yüzden yerel shluchim’e bir şeyler getirip getiremeyeceğini görmek için Google’da Şabat’ı arattı.
Tüm hikaye

“Haham, sana Toronto’dan bir şey getirebilir miyim?”

Arye Nussbaum, yerli bir Torontonyalı, güneş, kum ve denizle dolu bir Hanukah hafta sonu için ailesiyle birlikte güzel Turks ve Caicos Adaları’nı ziyaret ediyordu. Turks ve Caicos Adaları’nda bir Chabad olduğunu varsayarak, yerel shluchim’e bir şey getirip getiremeyeceğini görmek için Chabad’ı Google’da arattı.

Çocuklar için bir şişe süte, biraz donmuş ete ya da bir torba koşer şekere ihtiyacı olacağını düşünerek hahama mesaj attı. Shmulik Berkowitz. “Haham, sana Toronto’dan bir şey getirebilir miyim?”

Birkaç dakika içinde yanıt aldı.

“Merhaba Arye, ulaştığın için teşekkürler. Menoros’un çantasını getirir misin? Chanukah’tan önce 250 sipariş verdim ve çoktan tükendik. Mümkünse L.M.K. Teşekkürler!”.

Aryeh hemen cevap verdi, “Türklere ve Caicos’a Chanukah Menoros sağlamanın bir parçası olmak istiyorum! Bu benim adresim..”

15 dakika sonra bir metin mesajı alınır.

“Önünüzdeki salona bakın. orada olmalı. Çok teşekkür ederim ve güvenli uçuşlar dilerim! “

Bu Chanukah, 2000’den fazla Yahudi turist, ev sahibi ve tam zamanlı sakinlere adada Chanukah’ı kutlama fırsatı verildi.

Haham Shmulik ve Chaya Berkowitz liderliğindeki Chabad on the Island, Yidişkeit’in tüm yönleriyle güzel bir ortam sunuyor. Sokaklar Yidden ile doldukça Chanukah’ta her şey büyür.

Chanukah, adadaki ilk kalıcı Chabad varlığının 4. yıldönümünü kutladığı için adada çok kişisel bir olaydır.

Chanukah’ın son günü, çılgın bir haftayı adanın şimdiye kadar gördüğü en büyük Yahudi partisiyle noktaladı, üç yüzden fazla kişi Grace Bay Sahili’ndeki halka açık bir menora ışıklandırmasına katıldı. İkonik tören, birkaç yıllık olmasına rağmen adalılar tarafından bir Turks ve Caicos geleneği olarak görülüyor.

READ  Kolombiyalı çift oyuncu Alfredo Morelos Galatasaray, Türklerin James Rodriguez ve Rangers'ın yıldızıyla ilgilendiğini araştırıyor

Güneş battığında, her türden Yahudi bir arada kutlama yaptı.
Menora, Hanukah kutlamalarına bir ada tadı vermek için güzel, berrak mavi suya bakacak şekilde yerleştirildi. Güzel bir şekilde sergilenen çocuk sanatları ve el sanatları, içecek barları, tefilin standları ve yüzlerce taze latte ve donut, tüm katılımcılara hazırdı ve en önemlisi – her aileye menora verildi.

Aydınlatma, Başbakan Yardımcısı Sayın Erwin J. Sanders’ın Hanuka hikayesinden çıkarılan, karanlıkla ışığın eylemleriyle mücadele etme dersinden bahseden açılış konuşmasıyla başladı.

Haham Berkowitz, “Biraz ışık çok karanlığı dağıtır” temasının ardından herkese tekli mumlar verdi, ancak ilginç bir şekilde sadece birkaçını yaktı. Sonra mum çakmalarına çevredekilerin mumlarını karartılmış kumsal ışıkla dolana kadar yakmalarını söyledi.
Lambanın yakılması ve Sanuka şarkılarının ardından ışık gösterisi yapıldı.

Hanuka’nın sekiz günü boyunca, Turks ve Caicos Adaları’nda her gece Hanuka şölenleri ve TCI Valisi’nin ziyaretleriyle menora aydınlatması yapılır. Nigel DawkinVe Yahudi müzik süperstarı – Yakov Şveki.

Aynı noktayı tam dört yıl önce hatırlayan Berkowitz, adadaki büyümeye hayret ediyor.
“Günlerimiz koşer yemekleri, minyanim, mivtzoyim, öğle yemeği ve öğrenim ve daha fazlasını organize eden turistlerle dolu. Birçok insan, bir elinde menora ve elinde bir çift tefillin ile Ritz-Carlton’da dolaşan bir Lubavitcher görünce şok oldu. bazıları için, bir Lubavitcher ile konuşmak istemek meselesi. Bu, hayatlarını Yidişkeit’e karşı ısıtmak için tek seferlik ve altın bir fırsat. Bu Chanukah için, 450 menora hediye ettik!” diyor Berkowitz.

Chabad Pashurim’in gelişi Turks ve Caicos’a büyük ölçüde yardımcı oldu. Mendel Bachmann, Mendel Tenburg, Effie Kahn, Levi Katz, Avremel SilberbergVe Mendel Schwartz.

Sabah of Turks ve Caicos hakkında daha fazla bilgi edinmek için ziyaret edin yahudi.com

READ  Türkler hamburgeri fast food olarak yiyor