Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk borç verenler, Türk Telekom hisseleri için seçeneklere bakıyor

Türk borç verenler, Türk Telekom hisseleri için seçeneklere bakıyor

Türk bankaları, ülkenin en büyük ikinci telekom operatörü olan Türk Telekom’daki hisseleri için seçenekleri değerlendirmeye devam edeceklerini söylediler.

Perşembe günkü Bloomberg raporunun, Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) şirkette çoğunluk hissesini satın almayı düşündüğünü belirtmesinin ardından, raporda Türkiye’nin en büyük iki telekom operatörünün en büyük hissedarı olacağı belirtildi.

Akbank, Karanti Bank ve iBank, Perşembe günü geç saatlerde yaptıkları benzer açıklamalarda, “Bankamız sürekli olarak belirtilen hisse senetlerindeki opsiyonlarını değerlendiriyor” dedi. Bankalar, şu ana kadar varlık fonlarıyla herhangi bir işlem yapılmadığını söyledi.

Dubai merkezli OGA Telekom’un bir bölümü olan OTAŞ, Türk Telekom’un %55 hissesini satın almak için 2013 yılında 4,75 milyar dolar borç aldı. Ancak o sırada Türkiye’nin en büyük kurumsal borcunu ödeyemedi. Kredi veren bankalardan Akbank 1,5 milyar dolar kredi kullandırdı, Karanti kendisine yaklaşık 1 milyar dolar kredi verdi ve İş Bankası’na yaklaşık 500 milyon dolar kredi verdi.

Bankalar konsorsiyumu, 2018 yılında Türk Telekom’un %55 hissesini satın almıştır. Levant Yapılandırma Yönetimi (LYY) Telekomünikasyon A.Ş.’ye devredilen Özel Amaçlı Araç (SPV) Mülkiyeti LYY’nin en büyük hissedarı %35,6 ile Akbank’tır ve onu Garanti Bankası ve İş Bankası izlemektedir.

Bloomberg tarafından Perşembe günü derlenen veriler, şirketin hisselerinin mevcut piyasa değerine göre yaklaşık 1,6 milyar dolar değerinde olduğunu gösterdi.

TVF halihazırda Türk Telekom’da %6,7’ye sahipken, Hazine ve Maliye Bakanlığı %25’e sahipken, geri kalanı halka açık durumda. Hükümet, belirli yönetim kararları alma hakkını veren altının sözde payını elinde tutuyor.

Wealth Fund geçen yıl ülkenin en büyük telekomünikasyon şirketi Turkcell’in %26,2 hissesini 530 milyon dolara satın alarak en büyük hissedarı oldu ve yönetim kurulu üzerinde etkin kontrol elde etti.