Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk demokratik programı İran karşıtı, İsrail yanlısı bir ağla bağlantılı

Türk demokratik programı İran karşıtı, İsrail yanlısı bir ağla bağlantılı

Türk Demokratik ProgramıTürkiye’de demokrasiyi teşvik etmek amacıyla bu yaz başlatılan bir grup siyasi hukukçu, liderlik ekibinde Türk üye olmaması gibi şaşırtıcı bir özelliğe sahip. Kuruluşunu açıklayan bir bildiride örgüt, “Türkiye’yi daha demokratik politikalar izlemeye teşvik etmeye kararlı olduğunu” söyledi. Projeye alenen dahil olan iki Türk – eski Türk siyasetçi Aiken Erdemir ve akademisyen Süleyman Oceran – başlatıldıktan kısa bir süre sonra web sitesinin danışma kurulundan çıkarıldı.

Türk Demokrasi Programı, İsrail ve Körfez Arap ülkeleriyle yakın bağları olan eski ABD kamu görevlileri ve diplomatlarından oluşan geniş bir listeye sahiptir.

Grupla alenen bağlantısı olan gerçek bir Türk olmamasına rağmen, Türk Demokrasi programı, Bush yönetiminin eski terörle mücadele görevlisi Francis Townsend de dahil olmak üzere İsrail ve Körfez Arap devletleriyle yakın bağları olan belagatli eski ABD kamu görevlileri ve diplomatlarının geniş bir listesini içeriyor. Joseph Bieberman, Joseph Lieberman ve eski Başkan Donald Trump’ın ünlü mesleki ulusal güvenlik danışmanı John Bolton. ABD’nin İran’la karşı karşıya gelmesindeki rolüyle tanınan Bolton, Türk Demokrasisi programının açılışında Twitter’da “Türkiye’de alarm vermenin zamanı geldi” dedi.

Sert iktidardaki AK Parti yönetimindeki Türkiye’de demokrasi, son yıllarda ciddi bir gerileme yaşadı, ancak özellikle Türk demokratik programının sorunu çözmek için ne yaptığı belirsiz. Ancak örgüt, Suudi, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail’in savunma çıkarlarıyla birlikte çalışan Ortadoğu’daki ABD dış politika pozisyonlarını destekleyen iyi finanse edilen bir kara para grupları ağıyla bağlantılı.

Bunun merkezinde, Birleşmiş Milletler’in eski bir üyesi olan George W. Bush var. Bush’un yönetici büyükelçisi Mark Wallace. Wallace şu anda sadece Türk demokratik programının değil, aynı zamanda İran’ın nükleer İran’a veya UANI’ye muhalefetinin de lideri; Terörle Mücadele Savunuculuk Grubu Terörle Mücadele Programı veya YSÖP; PaykanArtCar aynı zamanda İran’da insan haklarına odaklanan, sanat temelli, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Türkiye Demokratik Programı’nın 11 üst düzey liderlik ve danışma kurulu üyesinden sekizi UANI, YSÖP veya her ikisinde de görev yapmaktadır.

UANI ve CEP alındı sorular Kabarık Yabancı hükümetlerden ve siyasi figürlerden mali yardım alıp almadıkları da dahil olmak üzere, amaçları ve mali kaynakları hakkında. Türk Demokratik Programı, kendi finansman ve destek kaynakları hakkında yorum taleplerine yanıt vermedi.

Basınç grubu ağı

Türk Demokratik Programı, finansmanıyla ilgili bilgileri henüz kamuya açıklamadı. Ancak hem UANI hem de CEP, Terörle Mücadele Projesi Birleşik adlı tek bir çatı örgüt altında yakından bağlantılı kuruluşlardır. Mali kaynakları açıklanmamasına rağmen, bu şirketlerin ağı 2009 ve 2019 yılları arasında 101 milyon dolardan fazla gelir elde etti. Vergi incelemelerine göre, bugün faaliyette olan en büyük ABD dış politika baskı ağlarından biri.

READ  Türkler 2022'de Schengen vizesine başvuracak

Temmuz 2021 Madde Kurumsal ve hükümet haber sitesi Intelligence Online, Wallace’ın finansör olarak bilinen ve İran’ın demokrasi yanlısı gruplarının Türk Demokrasisi gündemini geliştirme konusunda sesi olarak bilinen milyarder yatırımcı Thomas Kaplan ile olan kapsamlı ilişkisine atıfta bulundu.

Kapil, Wallace’ı kıdemli danışman olarak işe aldı Elektrom paneli, “Halka açık metal ve madencilik hisse senetlerine” yatırım yapan bir şirket – hem Kaplan hem de Wallace’ın holdingleri Yatırımcılara pazarlandı Orta Doğu’da siyasi istikrarsızlık durumunda değeri korumak veya değer vermek.

Ayrıca Kaplan’ın Körfez Arap kraliyet ailesiyle olan kapsamlı ilişkilerinden bir istihbarat çevrimiçi makalesinde bahsetti. Heyecanlı Geçmiş halk gösterilerinde. Kaplan, özellikle Birleşik Arap Emirlikleri ile kapsamlı ticaret ve hayırseverlik ilişkilerini sürdürmektedir.

READ  Evrensel insan hakları için 'güven temellerini yeniden inşa edin': Türk

Kaplan bağlantılı dış politika baskı gruplarının ağının arkasındaki fonları keşfetme girişimleri olağandışı bir engel buldu: ABD hükümeti. İptal edildi Kaplan ve UANI aleyhine 2013 davası. Dava, Kaplan ve UANI’nin açıklanmayan yabancı çıkarlar tarafından finanse edildiğini iddia ediyor. Bir hukuk davasında üçüncü taraf muhatap olarak hükümet, dolaylı olarak davanın ilerlemesine izin verilmesinin ABD ulusal güvenliğini tehlikeye atacağını iddia etti.

Wallace liderliğindeki bu organizasyonlar ağının finansmanı hakkında genel istatistikler sağlayan kamuya açık dosyalamalara rağmen, bağışçılar hakkında belirli bilgiler belirsizliğini koruyor. Ancak, zaman zaman Kaplan’ın bu faaliyetlerdeki cömert rolüne işaret eden ipuçları var. 2015 yılında Investigation News sitesinde yayınlanan UANI bağışçı listeleri LobeGünlüğü Papaz tarafından kontrol edilen tröstler, 2013 yılında UANI’ye 843.000 $ katkıda bulunarak, şirketin o yılki gelirinin neredeyse yarısını oluşturdu.

New York, NY - 24 Eylül: Çevre aktivisti, hayırsever ve yatırımcı Dr. Thomas S.  Kaplan, 24 Eylül 2018'de New York'ta Grand Hyatt'ın 2018 Concordia Yıllık Zirvesi sırasında sahnede konuşuyor.  (Fotoğraf: Ricardo Key / Getty Images, Concordia Zirvesi için)

Milyarder yatırımcı Thomas Kaplan, 24 Eylül 2018’de New York’ta düzenlenen 2018 Concordia Yıllık Zirvesi sırasında sahnede konuşuyor.

Fotoğraf: Ricardo Key / Concordia Zirvesi için Getty Images

yurt dışından finansman

2015 yılında Wallace, terörle mücadele programının başkanı olarak tanık olarak görev yapmadan önce, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’ne bir “tanıklıktaki gerçek” ifşasını sundu. Wallace şunları yazdı: “Bugüne kadar sadece kişisel ve kişisel katkılar aldık. YSÖP yabancı hükümetlerden para almıyor. ABD Hükümeti (Dışişleri Bakanlığı) ve gelecekte çeşitli yabancı hükümetlerle YSÖP’ün finansmanını görüştük.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Birleşik Devletler büyükelçisi Youssef Al Otaiba’nın hesabından olduğuna inanılan, yıllar önce sızdırılmış e-postalardan oluşan bir koleksiyon. göstermek için görünüyordu Özellikle, ağın Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’dan gelen yabancı fonlara ilgisi. 3 Eylül 2014 tarihinde Wallace’tan Otaiba’ya gönderilen bir e-posta, yaklaşan “forum”dan “maliyet tahminleri” olarak söz etti, ancak bahsedilen olayın bir UANI etkinliği mi yoksa CEP’in lansmanı mı olduğu net değil.

Ocak 2015’ten bu yana sızdırılan başka bir e-posta, BAE’nin CEP’e desteğini belirterek Otaiba’nın Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ile toplantılar düzenlemede yardımını istedi. Townsend e-postasını Ottaipa’nın “CEP Girişimi için Destek!” ile sonlandırdı.

Ağustos 2016’da eski Cumhuriyet Senatosu. Artık bir Suudi kampanya yürütücüsü olan Norm Coleman, Suudi Dışişleri Bakanı Adel bin Ahmed al-Jubair’in rehberliğinde Ottaiba’ya CEP’in vergi statüsünü isteyen bir mektup yazdı. Coleman’ın Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisine yazdığı gibi: Terörle mücadele planı 501c4’tür. Herhangi bir sorunuz varsa bana bildirin.

READ  'Suriyeli Mandela' Riad Türk, 93 yaşında Fransa'da hayatını kaybetti

“Bir ABD vatandaşıysanız ve bir ABD vatandaşı tarafından finanse edildiyseniz bu tür işleri yapabilirsiniz, ancak FARA yalnızca yabancı bir hükümet veya kuruluşun emriyle hareket ediyorsanız veya finanse ediyorsanız harekete geçecektir.”

CEP ve UANI yabancı fon alırsa, faaliyetleri, Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan şirketler için kayıt gerektiren Yabancı Acente Kayıt Yasası veya FARA uyarınca tescil edilmelidir.siyasi faaliyetler.

FARA kapsamında hiçbir grup kayıtlı değil, ancak tavsiyelere rağmen, dış finansmana dair sağlam bir kanıt ortaya çıkmadı.

Uluslararası Politika Merkezi Dış Etki Şeffaflığı Girişimi’nin UANI, CEP ve Türk Demokratik Programı hakkında direktörü Ben Freeman, “Bu grupların tümü FARA’nın siyasi faaliyet tanımı kapsamında yer alan faaliyetlerde bulunuyor” dedi. “ABD dış politikasıyla ilgili çok net niyetleri var ve aktif olarak halkın kesimlerini ve bazı durumlarda politika yapıcıları bu politika hedeflerine doğru etkilemeye çalışıyorlar.”

Freeman, “Bir Amerikan vatandaşıysanız ve bir ABD vatandaşı tarafından finanse ediliyorsanız bu tür işleri yapabilirsiniz, ancak FARA, yabancı bir hükümet veya kuruluşun emriyle finanse edilirseniz veya harekete geçerseniz harekete geçer” dedi.

uyumlu ilgi alanları

Türk demokratik programının bu yaz başlaması tahmin edilebileceği gibi çok çirkindi hükümet yanlısı medya Türkiye’de örgüt, ülkenin istikrarını baltalamak için bir dizi düşman tarafından bir komplonun parçası olarak sınıflandırılıyor.

Son on yılda Türkiye, iktidardaki AK Parti ve Gülen Hareketi yanlıları arasında bir iç savaşa bulaştı.

Wallace ve Kaplan, dış politika hedefleri Abu Dabi ve Tel Aviv hükümetlerinin belirtilen güvenlik çıkarlarıyla uyumlu, büyüyen ve iyi finanse edilen şirketler ağının merkezinde yer alıyor. Çalışma açıklamalarındaki yüksek fikirli sözlere rağmen, gözlemciler Türk Demokrasisi programının başlatılmasının liberal demokrasiyi savunmaktan ziyade Türkiye’nin bölgesel rakiplerinin çıkarlarını ilerletiyor gibi göründüğünü söylediler.

DAWN olarak da bilinen Arap Dünyası için Demokrasi’nin yönetici direktörü Sarah Leah Whitson, Orta Doğu merkezli ve Jamal Kashoki’nin suikastından sonra Washington’da kurulan Washington merkezli bir düşünce kuruluşu, bunun arkasındakilerin arka planı olduğunu söyledi. Örgüt, insani bir amaçtan ziyade siyasi bir amaca işaret ediyor.

“Grup üyeleri Ortadoğu’da kusurlu bir demokrasiyi hedeflemeyi ve teşvik etmeyi amaçlarken, grubun odak noktası değerlere değil siyasete odaklanırken, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail’in ırkçı devleti ve Mısır’ın totaliter diktatörlüklerini savunur ve teşvik eder. “