Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk Eximbank ile Asia Bank 100 milyon dolarlık finansman anlaşması imzaladı

Türk Eximbank ile Asia Bank 100 milyon dolarlık finansman anlaşması imzaladı

Türk ihracat kredi bankası Türk Eximbank ve Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB), 6 Şubat’ta Türkiye’nin güneyinde meydana gelen çifte depremden etkilenen şirketleri desteklemek amacıyla 100 milyon dolarlık bir finansman anlaşması imzaladı.
Ajournews Anadolu Ajansı’ndan alıntı.

“Türk Eximbank, Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ile 04.12.2023 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi altında 100 milyon ABD doları tutarında 10 yıl vadeli kredi anlaşması imzalamıştır.” . Çarşamba günkü rapor.

Kredi başlangıçta, 100 milyon dolarlık doğrudan kredi ve daha önce AIIB tarafından onaylanan 200 milyon dolarlık garantiyi içeren 300 milyon dolarlık bir destek paketinin şartları kapsamında verilmişti.

Kredinin, Türk ihracatçı şirketlerinin onarım, bakım, yeniden inşa, makinelerin değiştirilmesi ve depremler sonucunda güçlendirilmesi için finansman sağlanması amaçlanıyor.

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Kune, “2023 yılında faaliyete geçen bankalarımızın da katkılarıyla önümüzdeki yılın ilk 6 ayında 1,4 milyar doların üzerinde uzun vadeli devlet fonunu ülkemize kazandırmayı hedefliyoruz.”

Güney, bu işlemin Türk Eximbank’a deprem bölgesindeki şirketlerin zararlarını karşılama konusunda destek sağlayacağını, aynı zamanda bölgenin ekonomik toparlanmasını da hızlandıracağını ifade etti.

Bizi Twitter’da takip edin @AzerNewsAz

READ  Oklahoma Start 11: Bunder Michael Turk