Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk Eximbank yeşil yatırımlara 200 milyon ABD doları tutarında AIIB garantili yakıtlara öncülük ediyor – Haberler

Türk Eximbank yeşil yatırımlara 200 milyon ABD doları tutarında AIIB garantili yakıtlara öncülük ediyor – Haberler

Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB), Türk Eximbank’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kontrgarantisi ile desteklenen ilk yeşil kredisinin %70’ini desteklemek üzere 200 milyon ABD doları tutarında garanti imzaladı. AIIB’nin ticari kredi işleminin ilk kısmı kredi garantisidir.

İşlem, Türk Eximbank’ın yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren Türk ihracatçılarına uzun vadeli finansman sağlama, enerji ve su verimliliğini artırma konularında destek sağlıyor. Program, özellikle önemli düzeyde kadın katılımı olan kuruluşların desteklenmesini vurgulamaktadır. AIIB, özel sermayeyi harekete geçirme ve yeşil altyapıya yatırım yapma öncelikleri doğrultusunda, bu proje için önde gelen uluslararası bankalardan 10 yıllık 300 milyon ABD doları tutarında özel sermaye seferber etti. Kredinin tamamen iklim azaltım fonu olarak nitelendirilmesi bekleniyor.

AIIB Yatırım Operasyonları (Bölge) Genel Müdürü Najeeb Haider, “Müşterimiz Türk Eximbank’ın ING Bank, Société Générale ve Standard Chartered Bank ile birlikte ilk kez AIIB garantisi altında kredi sağladığı bu heyecan verici işlemi duyurmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. 2) Bankacılık Departmanı, AIIB’nin yeşil altyapı projeleri için özel sermayeyi harekete geçirmek amacıyla yenilikçi finansal araçlar geliştirmeye yönelik stratejik odağını vurgulamaktadır.”

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, şunları söyledi: “Eşsiz olan bu tesis aracılığıyla, ihracatçılarımızın yenilenebilir enerji yatırımlarını ve karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik yeşil geçiş tedbirlerini AIIB güvencesi altında destekleyeceğiz. Türk Eximbank’ın ilk işlemi, Yakın zamanda tamamlanacak 1,2 milyar dolarlık uzun vadeli yeşil finansmanın toplamını tamamlayarak, ülkemizin ve ihracatçılarımızın yeşil dönüşümüne verdiğimiz önemi ve desteği bir kez daha vurguluyoruz.”

Türk Eximbank, garanti aracılığıyla, Türk Eximbank’ın uzun vadeli özel sermayesini AIIB’nin garanti tutarının üzerinde artırmasına ve zorlu piyasa koşullarında uluslararası bankaların kapasitesini artırmasına olanak sağlamak için çok ihtiyaç duyulan kredi artırımını sağlıyor. Garanti yapısı hem Euro hem de USD cinsinden taksitleri kapsamakta olup, ilk kayıp garantisine sahiptir. Pari Basu Garanti düzenlemesi. Bu yönüyle proje, özel sektör bankaları ile stratejik çok taraflı finans kurumları arasındaki karma finansmanın örnek bir örneğidir.

READ  Hart, College World Series deneyimini Hot Dogs'a getiriyor | Haberler, Spor, İşler

SG Geliştirme ve Yapılandırılmış İhracat Finansmanı Asya, Amerika ve Türkiye Genel Müdürü Laurent Urin, “Yenilikçi yapılara yönelik baskı, Société Générale’in DNA’sının bir parçasıdır” dedi. “Bu işlem, AIIB’nin kısmi garanti ürünü kapsamındaki ilk finansmanı olup, özel sektör bankaları ile stratejik çok taraflı finans kurumları arasındaki koordineli finansman açısından önemli bir kilometre taşı olması nedeniyle büyük gurur duyuyoruz. Güvenen Türk Eximbank’a ve AIIB’ye” Bu ortak başarı için şirketimizde çok minnettarız ve önümüzdeki yıllarda daha fazlasını arayacağız.

“AIIB ile birlikte Türk Eximbank’ın yerli enerji dönüşümü çalışmalarına katkıda bulunuyoruz. Türk Eximbank’ın ilk yeşil kredisine ve AIIB’nin ilk garantisine katılmaktan gurur duyuyoruz ve bu yenilikçi finansman düzenlemesinin, Türkiye’de sürdürülebilir altyapı gelişiminin desteklenmesinde önemli bir adım olduğuna inanıyoruz. Türkiye, ”dedi Yapısal İhracat Bankası Küresel Başkanı Michiel de Vries.

“Standard Chartered, Türk Eximbank’a verilen ilk AIIB garantili yeşil kredinin küresel koordinatörü, yetkili lider düzenleyicisi ve kredi aracısı olarak hareket etmekten gurur duymaktadır ve yenilenebilir enerji projeleri için Türkiye Maliye Bakanlığı ve diğer kredi veren kuruluşlarla yakın işbirliği içinde çalışmaktadır. Finansal kuruluş olarak sürdürülebilir finansmana erişimi genişletmek için, ihtiyaç duyulan yerlere yatırım yapmaya da kararlıyız ve bu önemli müşteriyle ilişkimizi güçlendirmekten heyecan duyuyoruz” dedi Yapılandırılmış İhracat Finansmanı Küresel Başkanı Farooq Muhammad.

AIIB Hakkında

Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB), yarının altyapısını, yani merkezinde sürdürülebilirliği barındıran altyapıyı finanse etmeye adanmış çok taraflı bir kalkınma bankasıdır. Ocak 2016’dan bu yana faaliyet gösteren ve dünya çapında 109 akredite üyeye sahip olan AIIB’nin sermayesi 100 milyar ABD dolarıdır ve önde gelen uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları tarafından üçlü A notuna sahiptir. AIIB, ortaklarıyla işbirliği yaparak müşterilerin ihtiyaçlarını karşılıyor ve yeni sermayenin kilidini açarak ve yeşil, teknoloji destekli altyapıya yatırım yaparak bölgesel bağlantıyı geliştiriyor.

READ  Seyahat: Turks ve Caicos'ta kendi öğle yemeğinizi yakalayın