Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk gazeteci Erdoğan’a hakaretten tutuklandı – CNN Türk

Türk gazeteci Erdoğan’a hakaretten tutuklandı – CNN Türk

İSTANBUL, 22 Ocak (Reuters) – CNN Türk, Cumartesi günü bir Türk mahkemesinin ünlü gazeteci Sedef Kabaş’ı ünlü gazeteci Sedef Kabaş’ı savunmaktan beraat ettirdiğini ve on binleri bulan bir yasayla yargıladığını söyledi.

Gece 2’de (2300 GMT) Kabas polis tarafından tutuklandı. Önce İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki resmi karakoluna götürüldü.

Muhalif bir televizyon kanalında ve Twitter hesabında Kabas’ı ifşa eden bir sarayın meşhur tasarımına hakaret olduğu iddia edildi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Türkiye İletişim Başkanı Bahretin Alton, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanına saygı, ülkemize saygıdır… Cumhurbaşkanımıza ve makamına yapılan bu alçak iftirayı kınıyorum” dedi.

Kabaş’ın yorumlarını yayınlayan Tele1 Kanalı’nın genel yayın yönetmeni Merdan Yanardağ sert bir şekilde tutuklandı.

Twitter’da “Gece saat 2’de gözaltına alınması bir atasözü yüzünden kabul edilemez” diye yazdı. Bu pozisyon gazetecileri, medyayı ve toplumu sindirme girişimidir” dedi.

Kanuna göre cumhurbaşkanına hakaret bir yıldan dört yıla kadar hapisle cezalandırılıyor.

Geçen Ekim ayında, Avrupa’nın en yüksek insan hakları mahkemesi Türkiye’de bir erkeğin kanuna göre tutuklu kalmasının ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine karar verdi. daha fazla oku

Binlerce kişi yedi yıl içinde yedi kez Erdoğan’a hakaret etmekle suçlandı.

Adalet Bakanlığı verilerine göre 2020 yılına kadar iddialarla ilgili 31.297 soruşturma başlatıldı, 7.790 dava açıldı ve 3.325 dava mahkumiyetle sonuçlandı. Bu sayı bir önceki yıla göre biraz daha düşüktü.

Erdoğan’ın göreve başladığı 2014 yılından bu yana, mahkemeye itaatsizlikle ilgili 1.60.169 soruşturma açıldı, 35.507 dava kaydedildi ve 12.881 mahkûmiyet kararı verildi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Darren Butler’ın Raporu; Alex Richardson’ın düzenlemesi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

READ  Turks ve Caicos'ta alternatif uyuşmazlık çözümü