Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkiye Cumhurbaşkanı gerçekleri uzun süre inkar edemez

msorar Yaşla birlikte inatçı olun ve Recep Tayyip Erdoğan başlangıçta pek uyumlu değil. Türkiye’de önce başbakan, sonra cumhurbaşkanı olarak 19 yıllık iktidarı boyunca, binlerce muhalifi ve eleştirmeni hapse attı: laik askeri yetkililer, protestocular, Kürt aktivistler ve Kulan dini hareketinin üyeleri. Sivil toplum gruplarını, bağımsız medyayı ve yargıyı susturdu ya da tasfiye etti. Hayatta kaldığı her zorlukla – 2013’ün KC Park protestoları, 2016’nın darbe girişimi – egosu büyüdü. İhtiyatlı danışmanlar gitti ve etrafı akrabalar ve evet adamlarla çevrili.

Bu hikayeyi dinle

Daha fazla ses ve podcast’in keyfini çıkarın iOS Veya Android.

Sayın Erdoğan kadar güçlü bir lider, duymak istemediği sesleri susturabilir. Ama tarif ettikleri gerçekliği sevemez. Eylül ayından beri vetosu olmayan ekonomik kuralları çiğnemeye çalışıyor. Bazı yükselen ekonomiler enflasyonla mücadele için faiz oranlarını yükselttikçe Türkiye farklı bir yöne gitti. Kasım ayında enflasyonun %21’e yükselmesine rağmen, yönetim kurulu başkanı, yüksek oranların enflasyonla mücadele etmek yerine enflasyona neden olacağına inanarak, merkez bankasına faiz oranlarını beş puanlık bir indirimle %14’e indirmesi için baskı yaptı. Buna karşılık Türkler de mevduatlarının çoğunu liradan dolar ve euroya çevirdiler. Bu da bir para krizini tetikledi: lira dolar karşısında Ağustos’ta 8’e, Aralık sonunda ise 18’e düştü.

Geçmişte doğrudan Erdoğan’ın gözünü korkutmuş olabilir; şimdi değil. 20 Aralık’ta mevduat sahiplerini cezbetmek için tuhaf bir plan açıkladı. Türkler paralarını en az üç ay boyunca lira mevduatlarına bağlarsa, hazine para biriminin çökmesinden kaynaklanan zararları (TL olarak) tazmin edecek. Bunun ardından lira bir süre yükseldi ve Erdoğan zaferi ilan etti. Ama çok geç değildi ve tekrar düşmeye başladı.

Açıklamanın ardından yetkililer, Türklerin para korumalı lira mevduatlarına yaklaşık 3 milyar dolar aktardığını söylüyor. Ancak bu, ralliyi açıklamak için çok düşük. İki günde yaklaşık 7 milyar dolarlık lirayı satın alan Türkiye’de merkez ve kamu bankalarının müdahalesi kilit faktör oldu. Bu satın alma hızı dayanılmaz. Eğer duruyorsa, plan kendi ayakları üzerinde durmalıdır. Türkler, Erdoğan’ın manevrasına uymaya karar verebilir. Büyük olasılıkla, olmayacaklar.

Plan, lirayı istikrara kavuşturmayı başarsa bile, Türkiye’nin sorunlarına son vermeyecek. Geçmişteki amortismanların enflasyonist oranı, ucuz krediler ve asgari ücret artışları Türkiye’nin fiyatlarını yükseltmeye devam edecek. Para birimi istikrarlıysa, Türk mallarının yükselen fiyatı, daha ucuz lira ile dengelenmeyecektir. Bu, Türkiye’nin rekabet gücünü tehlikeye atacak, ticaret dengesini baltalayacak ve ithalatı ile ihracatı arasındaki uçurumu kapatmak için tehlikeli bir şekilde dış borçlara bel bağlayacaktır.

Başarısız olursa, sonuçlar daha da kötü olacaktır. Türkiye’nin vergi mükellefleri, mudilerini kurtarmak için uğraşacaklar. Başka yerlerde sancılı kesintiler gerektirebilir – tasarrufları olan nispeten varlıklı Türklerin yararına kemer sıkma önlemleri. Alternatif olarak, hükümet bu seçimi tolere edemezse, daha fazla para basmak zorunda kalacak. Eğer öyleyse, insanları devalüasyon için tazmin etme planı onu daha da değersiz hale getirecektir.

Erdoğan, bu tür şeyleri yabancı güçler tarafından kontrol edilen bir “faiz lobisi”nin parçası olarak açıklayanları reddediyor. Tüm popülistler gibi, rakiplerinin komplolarına karşı bir aksilik olduğunu iddia ediyor. Ekonomik tasavvurunun önünde duranlar insandır: Kendi halkı ve onun yanlış politikalarıyla başa çıkmak için gösterdikleri çabalar doğrudur. Ama başkan bunu bilmiyor olabilir. 2014 yılında görev süresinin zirvesindeyken, Sayın Erdoğan 1.100 odalı yeni cumhurbaşkanlığı sarayına taşındı. 600 milyon dolarlık duvarların içinden üyelerinin hüsran çığlıklarını duymak zor olurdu.

Bu makale veya bölüm, güvenilir, üçüncü taraf yayınlarında görünen kaynaklara veya referanslara ihtiyaç duyar.

READ  Turks ve Caicos Adaları'ndan genç profesyonellerin özellikleri