Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk Telekom GNSS Süresi Olmayan İlk 5G Şebekesini Talep Etti

Türk Telekom GNSS Süresi Olmayan İlk 5G Şebekesini Talep Etti

Soldan sağa: Türk Telekom Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Karas ve NetInsight CEO’su Christer Fritsen. (Fotoğraf: Türk Telekom)

Türk Telekom 5G ağında kritik zaman ve frekans senkronizasyonu sağlamak için özel GPS/GNSS’den bağımsız teknoloji kullanır.

Teknoloji — Türk Telekom mühendisleri tarafından geliştirildi ağ zekası — 5G’deki yakınsamanın yatırım maliyetlerini önemli ölçüde düşürmesi ve hizmet sürekliliğini artırması bekleniyor. Şirketler teknik detaylarını açıklamadı.

Türkiye’nin dijital dönüşümün öncüsü Türk Telekom, 5G ve yeni nesil teknolojilerle geleceği şekillendirmeye devam ediyor. Türk Telekom, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Net Insight ile yaptığı işbirliği ile şebekesinde “Zaman Senkron İletim Çözümü” uygulayan dünyanın ilk operatörü oldu. Türk Telekom ve NetInsight tarafından geliştirilen patentli bir teknoloji olan çözüm, ağ teknolojilerinde stratejik üstünlük sağlayacak.

Türkiye genelinde asgari uçtan son sapma

5G için GPS/GNSS’den bağımsız statik senkronizasyon hizmetinin deneme süreci başarıyla tamamlandı. Sistemi Türkiye’de 20 noktada kuran Türk Telekom, zaman doğruluğu yüksek merkezi bir senkronizasyon ağına sahip olacak ve 5G baz istasyonlarına senkronizasyon hizmeti sunabilecek.

5G için en yüksek zaman sapma değeri 1.500 nanosaniye olmasına rağmen, Türk Telekom canlı şebekesinden elde edilen ilk verilere göre sapma değeri Türkiye’nin iki farklı bölgesinde 5-45 nanosaniye olarak ölçülmüştür. Değerler, kritik zamanlama ve senkronizasyon bilgilerinin ağ ekipmanından bağımsız olarak Edirne’den Hakkari’ye minimum sapma ile taşınabileceğini ortaya koydu.

Verimliliği artırmak ve kaynakları korumak için bir çözüm

Türk Telekom Baş Teknoloji Sorumlusu Yusuf Karas, “Canlı ağda 5G ve ötesi teknolojiler için kritik olan NetInsight ve Türk mühendislerinin patentlerinden yararlanan yeni nesil bir senkronizasyon çözümünü uygulayan ilk operatör olduk” dedi. . . Mobil operatörler ve kritik zaman senkronizasyonu gereksinimleri olan tüm endüstriler için maliyetleri düşürecek ve hizmet sürekliliğini artıracak bu yenilikçi çözüm için küresel pazarda önemli bir potansiyel görüyoruz.

READ  CCC, Zanu-PF Jön Türkler ile rekabet etmeye hazır

Kıraç, “5G’nin senkronizasyon gereksinimi için gereken 1500 nanosaniyeden daha az zaman sapmasına sahip bu çözümle tüm bu gereksinimleri karşılayabiliyoruz” dedi. “Dünya çapındaki operatörler ve standart organizasyonları için uydudan bağımsız yeni çözümler geliştirmekten gurur duyuyoruz.”

Net Insight CEO’su Crister Fritzson, “Dünyada ilk kez Türk Telekom şebekesinde çalıştırılacak bu çözümün 5G’de bir ilke imza atacağına ve küresel olarak yüksek ve önemli bir pazar potansiyeline sahip olacağına inanıyoruz” dedi.

5G ve ötesine doğru kritik bir adım

GPS/GNSS uydularına bağlı olmayan yeni nesil zaman senkronizasyonu çözümü, mevcut ağ ekipmanını değiştirmeye veya yükseltmeye gerek kalmadan faz ve zaman senkronizasyonunu ağ üzerinden iletmek için benzersiz avantajlar sunar. Şirketler, bu teknolojiyle, 5G’ye geçiş yapan operatörlerin en büyük ihtiyaçlarından biri olan GPS/GNSS uydularından sinyal paraziti ve servis kayıplarına yönelik temel bir çözümün karşılanacağını söyledi.

Aynı zamanda 2025 yılında global standardizasyon çalışmalarına başlaması planlanan 6G teknolojilerinin senkronizasyon ihtiyaçları da aynı çözümle karşılanacak.

Patentli teknoloji dünya çapında üretilip pazarlanacak ve telekomünikasyon, enerji ve finans gibi sektörlere çözümler sunacak.