Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Gujarat Seçim Sonuçları: Jön Türkler Nasıl Kazandı?

Sonuçlar belli oldu, işte Jön Türkler bu seçimde Gujarat’ta nasıl bir başarı elde etti.

Yeni Delhi,Güncellenmiş: 8 Aralık 2022 18:07 GMT

Hardik Patel Alpesh Thakur Jignesh Mevani

Hardik Patel (solda), Alpesh Thakur ve Jignesh Mevani sıradan asi değiller (Dosya)

kaydeden Neha Chandra: Sonraki isyanların doğmasıyla ulusal siyasete girdiler. Ve onlar sıradan asi değiller. Gujarat seçmenlerinin yüzde 15-16’sını oluşturan ve 182 üyeli mecliste yaklaşık 50 sandalyeye sahip olan Patidars, toplulukları için çekince istedi. Hardik Patel başkanlık etti Andolan 2015 Patidar Anamat Andolan Samiti bayrağı altında. Una Dalit kırbaç olayı (2016) ve OBC ajitasyonu (2016-17) gibi diğer hareketler de toplanıyordu. Üç genç liderin – Hardik Patel, Jignesh Mevani ve Alpesh Thakur – kaderleri şekillenmeye başladı.

2017’ye hızlıca ilerleyin: Üçlü, eyalet meclisi seçimlerinde ilgi odağı oldu. Hardik kampanya yürüttü ama yarışmadı, Jigneş bağımsız aday olarak kazandı ve Alpesh Kongre bileti için yarıştı ve kazandı.

Kesinti Aralık 2022’ye kaldı: Siyasette biraz olgun olan üç lidere de seçim mücadelesine yeni gelenler katılıyor. Sonuçlar çıktı ve işte nasıl ilerledikleri.

* IndiaToday.in’in 2022 Seçimi haberinden daha fazlası: Gujarat Meclisi Seçimi 2022 | Himachal Pradesh Meclis Seçimi 2022 | Tam kapsamlı

Ayrıca Oku | Arvind Kejriwal, Gujarat’taki ilk zaferinin ardından Aam Aadmi Partisini ‘ulusal parti’ ilan etti.

1. Rivaba Jadeja kazanır: Kriket oyuncusu Ravindra Jadeja’nın eşi Rivabha, meclis seçimlerine BJP adına itiraz etti ve Jamnagar Kuzey seçim bölgesini 50.456 oyla kazandı. Kısa süre önce BJP’nin MLA’sı olan Dharmendra Singh M Jadeja’nın yerini aldı. Rivaba, Aam Aadmi Partisi’nden Karsan Karmur’u ve ikinci olan kıdemli Kongre lideri Bibendrasingh Chatursingh Jadeja’yı mağlup etti. İlginç bir şekilde, yengesi Nainaba Jadeja, Gujarat’taki Kongre Kadın Kolu Sekreteridir. Kıdemli Kongre lideri Hari Singh Solanki ile akraba. Rivaba, BJP’ye 2019 yılında katıldı. 5 Eylül 1990’da doğdu, Gujarat, Rajkot’ta Makine Mühendisliği okudu. Rivabha ve Ravindra Jadeja 2016 yılında evlendiler.

READ  Transition Bikes ekibiyle 2022 deneme sahasının içinde

2. Isudhan Gadvi’nin Kaybı: Aam Aadmi Partisi’nin başbakan adayı, Kambalia seçim bölgesinde BJP’nin eski Gujarat bakanı Mulubhai Bera’ya yenildi. Oturan MLA ve Kongre lideri Ahir Vikrambhai Arjanbhai madam 3. oldu. Kadvi, AAP eyalet başkanı Gopal Italia’nın yaklaşımı üzerine Haziran 2021’de Aam Aadmi Partisine katıldı. Gujarat’taki OBC topluluğundan eski bir gazeteci olan Gadvi, Ahmedabad’da Arvind Kejriwal’ın huzurunda partiye resmen katıldı. Dwarka bölgesindeki Kampalia yakınlarındaki Bipalya köyünde doğan Gadvi, tarım kökenli. Jamnagar’dan mezun olduktan sonra Ahmedabad’a taşındı ve gazetecilik alanında kariyer yaptı.

Ayrıca Oku | Gujarat’ta BJP daha önce kazanmadığı koltukları kazandı

3. Hardik Patel kazandı: Hardik Patel, Viramgam seçim bölgesini 51.707 oyla kazandı. Aam Aadmi Partisi’nden Amarsingh Thakur ikinci oldu ve Veeramgam seçim bölgesinden Kongre üyesi MLA Parwat Bikabhai ikinci oldu. 2015 yılında Patidar ajitasyonuna rezervasyon için liderlik eden Hardik Patel, bu yılın başlarında BJP’ye katıldı. Patidar Anamat Shankarsh Samiti bayrağı altında protesto etti ve Gujarat’taki Pattarların OBC listesine dahil edilmesini talep etti. Mücadelesini sürdürürken Kongre’ye katıldı ve BJP, Başbakan Narendra Modi ve İçişleri Bakanı Amit Shah’ın sesli eleştirmeni olarak tanındı.

4. Jignesh Mevani kazandı: Mevani 4.078 oy farkla kazandı. BJP’den Manibhai Vakhela 2 numarada, onu Aam Aadmi’den Talpadbhai Bhatia izliyor. Mevani, Una Dalit’in kırbaçlanması olayından sonra Dalitlerin haklarını destekleyen bir kampanyaya liderlik ettikten sonra 2016’da manşetlere çıktı. Mevani, Pathan bölgesindeki Watgam seçim bölgesinden bağımsız olarak 2017 meclis seçimlerini kazandı. 2021’de Kongre’ye katıldı. Ahmedabad merkezli bir avukat, Dalit zulmüne dikkat çekmek için birkaç gösteriye öncülük etti.

5. Alpesh Thakur kazandı: Patel rezervasyon mücadelesi sırasında bir OBC lideri olarak ortaya çıkan Thakur, Güney Gandhinagar’ı 43.322 oyla kazandı, Kongre’den Himanshu Patel ikinci ve Aam Aadmi Partisinden Devendrabhai Patel üçüncü oldu. Tagore, 2017 seçimlerinde Radhanpur seçim bölgesini Kongre biletiyle kazandı, ancak daha sonra eyalet partisi liderliğiyle farklılıklar nedeniyle istifa etti. Başbakan Modi ve BJP’nin güçlü bir eleştirmeni. Ancak 2019’da BJP’ye geçti. Kısa süre sonra, Radhanpur’daki ara seçimi kaybetti.

READ  İki dünya arasında 'Hıristiyan Türkler'

6. Payal Gükrani kazandı: 97 kişinin hayatını kaybettiği Naroda Bhatia ayaklanmaları davasında 16 hükümlüden biri olan Manoj Gukrani’nin kızı Payal Gukrani, BJP’ye 83 bin 585 oy farkla Naroda seçim bölgesini kazandı. Aam Aadmi Partisi’nden Omprakash Tiwari ikinci, Kongre’den Meghraj Thothwani ikinci oldu. Mesleği doktor, aynı zamanda BJP’nin en genç adaylarından biri. Annesi Reshma Gukrani yerel bir BJP şirketidir. Gukrani ailesi, Sindhi topluluğuna aittir.

Ayrıca Oku | Bharatiya Janata Partisi 7. kez kazanırken, Başbakan Modi ‘Gujarat’ın Janashakti’si’ önünde eğildi.