Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk Telekom’un geliri Ocak-Eylül 2021’de 2.4 milyar dolara ulaştı

4 Kasım 2021 17:38 (UTC + 04:00)

167

Vukar Galilov

4 Kasım’da Yeni Şafak, Türk telekomünikasyon şirketi Türk Telekom’un Ocak-Eylül 2021’de 24,4 milyar TL (2,4 milyar dolar) gelir elde ettiğini duyurdu.

Şirket, 2021’in üçüncü çeyreğinde beklenenden daha fazla yüzde 18 büyüme bildirdi.

2021 yılının ilk 9 ayında şirketin net karı 4,7 milyar TL (484 milyon dolar) olurken, yatırım giderleri 4,3 milyar TL’ye (443 milyon dolar) yükseldi.

Yatırım hedefini 8,7 milyar TL’ye (897 milyon dolar) çıkaran şirket, ağırlıklı olarak geleceğin teknolojileri için güçlü bir araç olan fiber şebekeye yatırım yapacak.

Ayrıca, raporlama döneminde toplam abone sayısı 51,4 milyona yükselirken, 12 ayda 1,9 milyon net abone kazanımı elde edildi.

“Geçmişimizin, tecrübemizin, yatırım kararlarımızın, insan sermayemizin ve fayda kapasitemizin altını çizen finansal ve operasyonel kararlarımızın gücünü bir kez daha görmekten memnuniyet duyuyoruz. Türk Telekom CEO’su Ümit O’Neill, “Ülkemizin dijital dönüşümünü tamamlamaya ve Türkiye’yi 5G seyahatinde öncü yapmaya kararlıyız” dedi.

O’Neill, sürdürülebilir genişbantın yüzde 29’luk gelir artışıyla üçüncü çeyrekte büyümenin itici gücü olmaya devam ettiğini söyledi.

“Dijitalleşme, tüketici davranışında kalıcı bir değişikliğe yol açan teknoloji ve iletişim hizmetlerine olan talebi yönlendiriyor” diye ekledi.

Ayrıca O’Neill, şirketin büyümesinde fiber ağın önemini vurguladı.

2019 yılında abone portföyümüzün yüzde 37’sini oluşturan toplam fiber abone tabanımız üçüncü çeyrekte 8,8 milyona yükselerek abone portföyümüzün yüzde 62’sini aştı. Geçen yılın aynı döneminde 25 milyon olan fiber ev kapsama alanımız, 2021’in üçüncü çeyreğinde 28,9 milyonu geçti. O’Neill, ileri teknolojimiz ve erişimimiz Türkiye’nin 5G’ye olumlu bir geçiş yapmasını sağlayacak ”diye ekledi.

Türk telekom sektörünün lider şirketlerinden O’Neill, hızla değişen dünyada yeni nesil teknolojilerin standartlarını belirleyen küresel oyunculardan biri olduğunu söyledi.

READ  'Suriyeli Mandela' Riad Türk, 93 yaşında Fransa'da hayatını kaybetti

O’Neill, “Araştırma ve geliştirme şirketimiz Argela ve ABD’deki inovasyon şubesi Netzia aracılığıyla dünya çapında 5G çözümleri sunuyoruz” dedi.

Bizi Twitter’da takip edin ZerAzerHaberlerAz