Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk Telekom’un abonelik tabanı 51,4 milyona ulaştı

İstanbul

Türk Telekom'un abonelik tabanı 51,4 milyona ulaştı

Türk Telekom’un abone sayısı 51,4 milyona yükselirken, şirketin 3 Kasım’da açıklanan üçüncü çeyrek sonuçlarına göre şirket 2021 için kazanç, kâr ve yatırım tahminlerini revize etti.

sınıf = “cf”>

Raporda, Türkiye’nin lider telekomünikasyon şirketi Türk Telekom’un Eylül ayı sonunda 14,1 milyon genişbant abonesi olduğu belirtildi.

Bu yılın ilk dokuz ayında fiber abone sayısı yüzde 67 artarak 8,8 milyona ulaştı. Bu arada, mobil müşteriler 23,9 milyona ulaştı.

Türk Telekom, Ocak-Eylül döneminde 24,4 milyar Türk lirası (yaklaşık 2,5 milyar dolar) gelir elde ederek, yıla göre yüzde 18’lik bir artış kaydetti.

Şirketin aynı dönemde faiz vergisi amortisman ve borç geri ödemesi öncesi karı (FAVÖK) 12,1 milyar liraya (1,2 milyar dolar) ulaşırken, FAVÖK limiti yüzde 49,6 oldu.

Türk Telekom’un aynı dönemde net kârı, “etkin kur riski ve maliyet yönetimi” sayesinde 4,3 milyar liraya (443,5 milyon dolar) ulaştı.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Üçüncü çeyrekte, Türkiye genelindeki 353.000 km uzunluğundaki fiber ağımızın geleceğin teknolojileri üzerinde güçlü bir etkisi olacak” dedi.

sınıf = “cf”>

Şirketin fiber ağı, geçen yılın aynı döneminde 25 milyon olan şimdi 28,9 milyon haneyi kapsıyor.

Önal, “Gelişmiş teknolojimiz ve kapsama alanımız Türkiye için 5G’ye olumlu bir geçişin önünü açacak” dedi.

Şirket, bu yıl FAVÖK tahminini 15,8 milyar liradan 16,2 milyar liraya, yatırım seviyesini ise 8,5 milyar liradan 8,7 milyar liraya revize etti.

Türk Telekom’un bir iştiraki olan Argela ve Silikon Vadisi merkezli ABD’deki iştiraki Netsia, 5G teknolojisi ve fiber ağlarda kullanılan 56 ürünün fikri mülkiyet haklarını ABD Patent ve Marka Ofisi’ne tescil ettirdi.

2005 yılındaki özelleştirilmesinden bu yana Türk Telekom, araştırma, geliştirme ve satın almalara 17,9 milyar dolar yatırım yaptı.

READ  Araştırma, Türklerin her zamankinden daha mutlu olduğunu söylüyor

GSM,