Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkiye Ahıska Türklerinin sınır dışı edilmesinin 77. yıldönümünü kutladı

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Pazar günü Ahıska Türklerinin Sovyet döneminde sınır dışı edilmesinin 77. yıldönümünü kutladı.

14 Kasım 1944’te bakanlık, Gürcistan’ın Mesquite bölgesindeki atalarının topraklarından yaklaşık 100.000 Ahıska Türkünün Sovyetler Birliği’nin uzak bölgelerine sürüldüğünü bildirdi.

Bakanlık, “Bugün dokuz ülkeye dağılmış ve yarım milyon nüfusa sahip Ahıska Türkleri, çektiği acıları ve birliğin önemini hiçbir zaman unutmamıştır” dedi.

Zorlu koşullara rağmen o yıllarda kimliklerini korudukları ve kültürel miraslarını gelecek nesillere aktardıkları belirtildi.

Türkiye’nin Ahıska Türklerinin anavatanlarına dönüşünü yakından takip etmeye devam edeceğini ve akrabalarına çok ihtiyaç duyduğu desteği sağlayacağını söyledi.

Bakanlık, “Kadın, yaşlı, çocuk ayrım gözetmeksizin zorla sınır dışı edilen Ahıska kardeşlerimizin acısını paylaşıyoruz” dedi.

Ahıska Türklerinin yurtlarından sürülmelerinin 77. yıl dönümünde, hayatını kaybedenleri saygı ve rahmetle anıyoruz” denildi.

1828-1829’da Osmanlı İmparatorluğu ile Çarlık Rusyası arasındaki savaşın ardından, şimdi Gürcistan’ı Türkiye ile sınırlayan Mesquite bölgesi Rusya’ya bırakıldı.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, şimdi Sovyetler Birliği’nin bir parçası olan bölge, Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ne devredildi. Bu, Ahıska Türklerinin yanı sıra Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ndeki (SSCB) birçok Türk ve Müslüman topluluk için yılların acılarının başlangıcı oldu.

II. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’na karşı savaşan Sovyet ordusunda görev yapmalarına rağmen, Stalin’in Ahıska Türkleri için tehcir emrini imzalamasının ardından 86.000’den fazla Ahıska Türkü anavatanlarından Sovyetler Birliği içindeki uzak ülkelere sürgüne gönderildi.

Mesquite bölgesinde yaşayan binlerce Türk ve Müslüman, zorla yerlerinden edildiklerinin açıklanmasından saatler sonra, eşyalarını toplamalarına bile izin verilmeden arabalara yüklendi.

Bir aydan fazla süren tehcir sırasında 17.000’e yakın Ahıska Türkü açlık, soğuk algınlığı ve hastalık nedeniyle hayatını kaybetti.

Hayatta kalanlar, 30.000 kişinin daha açlık ve hastalıktan öldüğü Orta Asya’nın çeşitli bölgelerinde kalmaya zorlandı.

READ  Horowhenua Business Hall of Fame üyeleri konsey duvarını çarptı

Sovyet rejimi Ahıska Türklerini yaş ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin çok çalışmaya zorlamış, kendilerine tahsis edilen toprakları terk etmelerini yasaklamış, onları ve ailelerini 25 yıl boyunca Sibirya’ya sürgüne göndererek cezalandırmıştır.

Sovyet yetkilileri, Stalin döneminde Ahıska Türklerinin II.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bu iddiaların asılsız olduğu ve asıl amacın farklı olduğu anlaşıldı.

Sovyet kayıtlarına göre, Kırım ve Meskat Türklerinin tehcir edilmesi, Türklerin Karadeniz bölgesinde ırksal bir temizlikti.

Bugün Makedonya bölgesinde çok az sayıda Türk olmasına rağmen yaklaşık 20.000 kişi yaşıyor.

Ahıska Türkleri’nin büyük bir kısmı halen tehcir edildikleri ülkede veya daha sonra yerleştikleri ülkelerde yaşamaktadırlar.

Günlük Sabha Bülteni

Türkiye’de, bölgede ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.

Gruptan istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartlarına tabidir.